Trasa 139: Rzęszkowo, Białośliwie, Piła

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Rzęszkowo, Rzęszkowo 19

Nawiguj

W Dolinie Noteci znajdziemy odremontowany XIX wieczny pałac. Budowlę wyróżnia dwupiętrowa wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękna panorama na okolicę. Pałac jest otoczony 7 ha parkiem idealnym na popołudniowy spacer. Obecnie budynek jest własnością prywatną.

Wyrzyska Kolejka Powiatowa, ul. Strzelecka 2, Białośliwie

Nawiguj

Kolej wąskotorowa każdemu kojarzy się z malowniczymi trasami, przez które wiedzie nas specjalne torowisko przeznaczone tylko dla małych parowozów. Rozstaw szyn wynosi zaledwie 600 mm. Ruch kolejowy funkcjonował tutaj od 1893 do 1994 roku. Od 2001 roku Towarzystwo Wyrzyska Kolejka Powiatowa sprawuje nadzór nad torowiskami, dzięki czemu nadal w sezonie letnim możemy poczuć się jak za dawnych czasów, wsiąść do wagonu i ruszyć na przejażdżkę. W mieście na terenie lokomotywowni jest również mini muzeum.

Strona kolejki

Urząd miasta i Szkoła Policji, pl. Staszica, Piła

Nawiguj

Szkoła działa od 1954 roku. W październiku 1977 roku utworzono filię Studium Podyplomowego Akademii Spraw Wewnętrznych. Budynek Starostwa Powiatowego wzniesiono w latach 1927-1929 z projektu Ernsta Bohne. W 1930 roku był to Dom Krajowy dla oficerów niemieckich. Podczas wojny budynek został zniszczony, lecz w późniejszych latach został odremontowany i oddany Państwowemu Liceum Pedagogicznemu dla Wychowawczyń Przedszkoli.

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica, ul. Browarna 7, Piła

Nawiguj

To idealne miejsce dla każdego kto chce zgłębić historię regionu. Stała ekspozycja zawiera historię miasta i regionu, ale także wyposażenie wnętrz mieszkalnych od I połowy XVIII wieku do I połowy wieku XX.

Strona muzeum

Muzeum Stanisława Staszica, ul. Browarna 18, Piła

Nawiguj

Tej osobistości chyba nie trzeba przedstawiać. Stanisław Staszic jest wybitną postacią, którą z dumą mogą się chwalić mieszkańcy Piły. Muzeum mieści się w jego domu rodzinnym i możemy go zwiedzać od 1951 roku. Zobaczymy tam jego publikacje oraz portrety.

Strona muzeum

Park na Wyspie, Piła

Nawiguj

Gardolina lub serce Piły. Tak nazywają to miejsce mieszkańcy miasta. Jest to unikatowa przestrzeń oraz największy park w Pile. Jest to perfekcyjne miejsce na spędzenie rodzinnego czasu na łonie przyrody. W parku odbywają się wydarzenia kulturalne oraz rozrywkowe.

Pilskie Muzeum Wojskowe, Wałecka 20, Piła

Nawiguj

To miejsce przypadnie do gustu nie tylko fanom lotnictwa. Muzeum znajduje się na obszarze byłego lotniska wojskowego. Głównym zadaniem placówki jest poszerzanie wiedzy na temat kultury pilskiej oraz historii lotnictwa na terenie Piły. Muzeum działa od 2009 roku. Latem organizowane są pokazy na zewnątrz schronów, które gromadzą całe rodziny.

Rezerwat Nietoperze w Starym Browarze, Piła

Nawiguj

Budynek po browarze Hammer, który został zniszczony podczas działań wojennych jest dziś domem dla niedocenionych nietoperzy. Te ssaki stanowią ważny element dla środowiska, nawet ich odchody są pożyteczne, ponieważ stanowią idealny nawóz do kwiatów.