Baszta królewska- zamek obronny Kazimierza Wielkiego, ul. Kilińskiego 27, Bolesławiec

baszta królewska, zamek obronny Kazimierza Wielkiego, Bolesławiec
Każdy kto planuje odwiedzić Bolesławiec musi zobaczyć obronny zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w 1370 roku. Władysław Opolczyk przejął zamek po śmierci pierwszego właściciela. Teren, na którym go wybudowano był bardzo trudny do zdobycia przez potencjalnych wrogów. Dzięki czemu był bardzo cenioną budowlą obronną w regionie. Do zamku prowadziły podziemne tunele z miasta. Po śmierci Władysława Opolczyka zamek przeszedł w ręce Jagiełły. Niestety podczas najazdu Szwedów został on zniszczony i do dziś pozostał w stanie ruiny.
Pałac Szembeków w Siemianicach, ul. Kasztanowa, Siemianice

Pałac został wzniesiony przez hrabię Piotra Szembeka i pochodzi z 1835 roku. Dziś budowla ma inny styl i kształt niż pierwotnie, a to wszystko za sprawą przebudowy w 1894 roku. Wnętrze willi wypełniały cenne eksponaty. Podczas II wojny światowej mieściła się tam szwalnia dla wojsk radzieckich. Po 1945 roku znajdowała się tam placówka oświatowa. Dziś pałac jest siedzibą Leśnego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Park wokół pałacu zachęca do spacerów wszystkich odwiedzających to miejsce.
Rynek, Kępno

To właśnie rynek w Kępnie jest jednym z największych w województwie. Pierwotnie miał on drewnianą zabudowę, która była często trawiona przez pożary. Większość kamienic jest utrzymana w stylu neorenesansowym i eklektycznym. Spacerując po rynku zobaczymy klasycystyczny ratusz z 1835 roku. W centralnym miejscu znajduje się urokliwa fontanna.
Muzeum Ziemi Kępińskiej, ul. Ratuszowa 2, Kępno

Miejsce to powstało z inicjatywy dwóch mieszkańców: Wacława Kokocińskiego i Tadeusza Piotra Potworowskiego, którzy byli zafascynowani historią i dziedzictwem regionu. Muzeum działa od 1938 roku. Zobaczymy tu eksponaty z różnych okresów od paleolitu do średniowiecza oraz zbiory sztuki współczesnej. Muzeum również rozwija młode pokolenia poprzez lekcje muzealne czy warsztaty.