Trasa 148: Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Cmentarz żydowski w Zawierciu-Kromołowie, ul. Siewierska 63A, Zawiercie

Nawiguj

Cmentarz powstał w pierwszej połowie XVIII w. i jest miejscem pochówku Żydów z Kromołowa i okolic. Podczas II wojny światowej, Niemcy zniszczyli tutejszą synagogę, a całą ludność żydowską przesiedlili do getta w Zawierciu. Ostatecznie, każdy trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nekropolia należy do najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków żydowskiej kultury całego regionu. Obok, znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Katolicka parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Henryka Sienkiewicza 4, Zawiercie

Nawiguj

To neogotycka świątynia, która powstała w latach 1896-1903. Posiada 5 wież. Rok później, przed kościołem postawiono figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej wraz z płaskorzeźbami świętych. Na balkonie chóru możemy zobaczyć olbrzymie piszczałki organów, które znajdują się w miejscu poprzednich. Stare, zniszczono podczas I wojny światowej.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna- Izba Muzealna, ul. Franciszka Szymańskiego 2, Zawiercie

Nawiguj

Biblioteka znajduje się w Pałacyku Szymańskiego, który został wybudowany w latach 1896–1897 na wzór szwajcarski. W budynku mieści się również Izba Muzealna, której eksponaty w większości pochodzą od mieszkańców. Powstała z myślą o szerzeniu historii i dziejów miasta. Znajdziemy tam m.in. wyroby huty szkła gospodarczego, przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym oraz do pracy na roli.

Strona muzeum

Zalew Mitręga, Łazy

Nawiguj

Idealne miejsce dla miłośników wędkowania czy spacerów. Na terenie zalewu znajduje się strzeżone kąpielisko, plaża, boisko do siatkówki plażowej, punkty gastronomiczne oraz parking. Obok zlokalizowana jest utwardzona ścieżka, wzdłuż której ustawione są zadaszone ławki.

Wzgórze Kromołowiec, Łazy

Nawiguj

Wzgórze Kromołowiec to ostaniec wapienny, który tworzy początek pasma smoleńsko- niegowonickiego. Z jego szczytu rozpościera się piękny widok m.in. na Pustynię Błędowską. Wspinacze znajdą tam kilkanaście dróg wspinaczkowych. U podnóża zlokalizowane są ławki, stoły i wiata oraz niewielki parking.

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza

Nawiguj

Pałac powstał w 1958 r. i jest przykładem architektury socrealizmu. Marmurowe wykończenia, przestronne hole z masywnymi filarami czy bogata ornamentyka, czynią go perłą architektoniczną minionej epoki. W budynku zlokalizowana jest sala widowiskowa z obrotową sceną, kino, galeria sztuki, sala lustrzana oraz kawiarnia. W trakcie swojego funkcjonowania pałac gościł wybitnych artystów z całej Polski m.in.: Wojciech Kilar, Anna Jantar, Krystyna Janda czy Czesław Niemen.

Fabryka Pełna Życia, ul. Kościuszki 3/101, Dąbrowa Górnicza

Nawiguj

Niezwykłe miejsce w miejscu dawnej fabryki maszyn utworzonej w 1879 r. W kolejnych latach, zakład został wykupiony przez Emila Škodę z Pilzna i nosił nazwę “Dąbrowska fabryka maszyn E. Škoda”. W 1949 r. przedsiębiorstwo przeszło w ręce państwa. Do dziś, we wnętrzu hal fabrycznych możemy zobaczyć fragmenty należące do stylu eklektycznego i secesyjnego. Fabryka Pełna Życia to inwestycja, która zmienia byłą fabrykę obrabiarek „Defum” w miejsce spotkań, odpoczynku czy edukacji regionalnej. Projekt nie jest jeszcze ukończony.

Muzeum „Sztygarka”, ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza

Nawiguj

Budynek wybudowano w latach 1839-1842, z projektu włoskiego architekta. Od 1889 r. mieściła się w nim Szkoła Górnicza i Hutnicza „Sztygarka”, w której gromadzono zbiory geologiczne. Były one podstawą do stworzenia szkolnego muzeum. Eksponaty związane są z górnictwem, historią miasta i okolic czy kulturą ludową regionu.

Strona muzeum

Kopalnia ćwiczebna, ul. Górnicza 41/300, Dąbrowa Górnicza

Nawiguj

Kopalnia powstała w 1927 r. i jest ewenementem na skalę regionu. Uczniom z Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej umożliwiała praktyczne nauczanie zawodu górnika do 1944 r. poprzez np. drążenie wyrobisk i dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji. Obecnie tworzy 3- poziomową, multimedialną, podziemną trasę turystyczną, która jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

Strona muzeum

Park Militarno-Historyczny “Reduta”, ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza

Nawiguj

Park zlokalizowany jest tuż przy Muzeum Miejskim “Sztygarka”. Eksponaty, które w nim znajdziemy miały zostać przetopione w Hucie Katowice. Jednak za sprawą miłośników militariów- ocalały. Największą atrakcją jest czołg pływający PT 76, czołg T 55 oraz transporter SKOT. Zrekonstruowano również trzy bunkry niemieckie i linię obronną B2. Wejście jest bezpłatne.

Molo na Pogorii III, ul. Siewierska, Dąbrowa Górnicza

Nawiguj

Molo przeszło rewitalizację w 2018 r. i ma długość 60 metrów. Piaszczysta plaża zachęca do odpoczynku, a wypożyczalnia sprzętów wodnych, siłownia, plac zabaw czy boiska sportowe zapewnią dodatkowe atrakcje. Wokół jeziora jest ok. 6km ścieżka, którą można wykorzystać na spacer lub przejażdżkę rowerem.