Cmentarz żydowski w Zawierciu-Kromołowie, ul. Siewierska 63A, Zawiercie

Cmentarz powstał w pierwszej połowie XVIII w. i jest miejscem pochówku Żydów z Kromołowa i okolic. Podczas II wojny światowej, Niemcy zniszczyli tutejszą synagogę, a całą ludność żydowską przesiedlili do getta w Zawierciu. Ostatecznie, każdy trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nekropolia należy do najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków żydowskiej kultury całego regionu. Obok, znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej.
Katolicka parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Henryka Sienkiewicza 4, Zawiercie

zawiercie bazylika pw. świętych apostołów Piotra i Pawła
To neogotycka świątynia, która powstała w latach 1896-1903. Posiada 5 wież. Rok później, przed kościołem postawiono figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej wraz z płaskorzeźbami świętych. Na balkonie chóru możemy zobaczyć olbrzymie piszczałki organów, które znajdują się w miejscu poprzednich. Stare, zniszczono podczas I wojny światowej.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna- Izba Muzealna, ul. Franciszka Szymańskiego 2, Zawiercie

zawiercie muzeum, miejska i powiatowa biblioteka publiczna
Biblioteka znajduje się w Pałacyku Szymańskiego, który został wybudowany w latach 1896–1897 na wzór szwajcarski. W budynku mieści się również Izba Muzealna, której eksponaty w większości pochodzą od mieszkańców. Powstała z myślą o szerzeniu historii i dziejów miasta. Znajdziemy tam m.in. wyroby huty szkła gospodarczego, przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym oraz do pracy na roli.
Zalew Mitręga, Łazy
Wzgórze Kromołowiec, Łazy
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, pl. Wolności 1, Dąbrowa Górnicza

Pałac powstał w 1958 r. i jest przykładem architektury socrealizmu. Marmurowe wykończenia, przestronne hole z masywnymi filarami czy bogata ornamentyka, czynią go perłą architektoniczną minionej epoki. W budynku zlokalizowana jest sala widowiskowa z obrotową sceną, kino, galeria sztuki, sala lustrzana oraz kawiarnia. W trakcie swojego funkcjonowania pałac gościł wybitnych artystów z całej Polski m.in.: Wojciech Kilar, Anna Jantar, Krystyna Janda czy Czesław Niemen.
Fabryka Pełna Życia, ul. Kościuszki 3/101, Dąbrowa Górnicza

Niezwykłe miejsce w miejscu dawnej fabryki maszyn utworzonej w 1879 r. W kolejnych latach, zakład został wykupiony przez Emila Škodę z Pilzna i nosił nazwę “Dąbrowska fabryka maszyn E. Škoda”. W 1949 r. przedsiębiorstwo przeszło w ręce państwa. Do dziś, we wnętrzu hal fabrycznych możemy zobaczyć fragmenty należące do stylu eklektycznego i secesyjnego. Fabryka Pełna Życia to inwestycja, która zmienia byłą fabrykę obrabiarek „Defum” w miejsce spotkań, odpoczynku czy edukacji regionalnej. Projekt nie jest jeszcze ukończony.
Muzeum „Sztygarka”, ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza

Budynek wybudowano w latach 1839-1842, z projektu włoskiego architekta. Od 1889 r. mieściła się w nim Szkoła Górnicza i Hutnicza „Sztygarka”, w której gromadzono zbiory geologiczne. Były one podstawą do stworzenia szkolnego muzeum. Eksponaty związane są z górnictwem, historią miasta i okolic czy kulturą ludową regionu.
Kopalnia ćwiczebna, ul. Górnicza 41/300, Dąbrowa Górnicza

Kopalnia powstała w 1927 r. i jest ewenementem na skalę regionu. Uczniom z Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej umożliwiała praktyczne nauczanie zawodu górnika do 1944 r. poprzez np. drążenie wyrobisk i dokonywanie pomiarów z zakresu wentylacji. Obecnie tworzy 3- poziomową, multimedialną, podziemną trasę turystyczną, która jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.
Park Militarno-Historyczny “Reduta”, ul. Legionów Polskich 69, Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza Park militarno historyczny Reduta
Park zlokalizowany jest tuż przy Muzeum Miejskim “Sztygarka”. Eksponaty, które w nim znajdziemy miały zostać przetopione w Hucie Katowice. Jednak za sprawą miłośników militariów- ocalały. Największą atrakcją jest czołg pływający PT 76, czołg T 55 oraz transporter SKOT. Zrekonstruowano również trzy bunkry niemieckie i linię obronną B2. Wejście jest bezpłatne.
Molo na Pogorii III, ul. Siewierska, Dąbrowa Górnicza

Molo przeszło rewitalizację w 2018 r. i ma długość 60 metrów. Piaszczysta plaża zachęca do odpoczynku, a wypożyczalnia sprzętów wodnych, siłownia, plac zabaw czy boiska sportowe zapewnią dodatkowe atrakcje. Wokół jeziora jest ok. 6km ścieżka, którą można wykorzystać na spacer lub przejażdżkę rowerem.