Trasa 151: Widawa, Łask, Zduńska Wola

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Rynek Kościuszki 14, Widawa

Nawiguj

Obecny budynek kościoła powstał w latach 1678-1709. Obok klasztoru znajdziemy muzeum parafialne. Zgromadzone zostały tutaj dokumenty nie tylko o historii parafii, ale również te związane ze znaną Akademią Widawską. Wnętrze świątyni pokrywają liczne polichromie z XVIII wieku. Rokokowe ławki i konfesjonały zachwycają każdego kto wstąpi do kościoła. Jednak to chrzcielnica stanowi najstarszą część wyposażenia wnętrza, ponieważ pochodzi z 1600 roku.

Rynek Tadeusza Kościuszki, Rynek Kościuszki, Widawa

Nawiguj

W centralnym miejscu miasta znajdziemy odrestaurowany rynek miejski. Miejsce zachęca do odpoczynku na ławce w cieniu licznych drzew. Pomnik Tadeusza Kościuszki również pojawił się w honorowym miejscu nowego rynku.

Kolegiata Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, Warszawska 15, Łask

Nawiguj

Nie znajdziemy w województwie łódzkim takich znakomitych późnogotyckich świątyń, jak ta w Łaskach. To właśnie tutaj możemy zobaczyć wybitną płaskorzeźbę tondo „Madonna z Dzieciątkiem” wykonaną przez A. della Robii. Kościół powstawał w latach 1517-23 na zlecenie Jana Łaskiego. Większość wnętrza pochłonął pożar w 1749 roku. Renowację po zniszczeniach wywołanych katastrofą zmieniły jego styl na barokowy.

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola filia-Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych, Kolejowa 6, Zduńska Wola

Nawiguj

Skansen jest udostępniony od 1993 roku dla wszystkich fanów pociągów. Mimo swojego niedużego obszaru, na którym znajduje się muzeum, możemy zachwycać się okazałą ekspozycją lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz wagonów. Do większości z nich można wejść i poczuć dawny klimat. Wagon z Gubałówki jest jednym z ciekawszych eksponatów, którego nie da się przegapić ze względu na jego rozmiary.

Strona muzeum

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, St. Prawdzic Złotnickiego 7, Zduńska Wola

Nawiguj

Siedziba muzeum powstała w okresie międzywojennym i swoim stylem nawiązuje do dworków szlacheckich. Podczas wojny budynek był przeznaczony dla gminnej żandarmerii. Po wojnie aż do 1970 roku był budynkiem mieszkalnym. 10 lat później Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli zaprezentowało pierwszą wystawę. Placówka obrała za swój cel aktywizowanie lokalnej społeczności.

Strona muzeum

Dworek Złotnickich, Złotnickiego 12, Zduńska Wola

Nawiguj

Pałacyk jest zlokalizowany w centralnej części miasta w urokliwym parku. Właścicielem nieruchomości był założyciel miasta Stefan Złotnicki. Powstał on w Pierwszej połowie XIX wieku. Dworek po zakończeniu II wojny światowej przeszedł modernizację. Nad wejściem do posiadłości umieszczone są dwa herby Stefana Złotnickiego i jego żony Honoraty z Okołowiczów Złotnickiej. Tworzą one obecny herb miasta.

Muzeum Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbego, Świętego Maksymiliana Marii Kolbego 9, Zduńska Wola

Nawiguj

Maksymilian Maria Kolbe urodził się w 1894 roku, a w jego domu powstało muzeum upamiętniające tego znakomitego człowieka. Ekspozycja ukazuje jego drogę ku powołaniu by żyć dla drugiego człowieka. Wnętrze jednego z pomieszczeń jest zaaranżowane na dawną kuchnię, co bardziej przybliża i czyni to miejsce otwartym dla każdego zwiedzającego. W innym pokoju zgromadzone zostały obrazy, fotografie czy pocztówki przedstawiające miasto przed II wojną światową.

Strona muzeum

Zbiornik Retencyjny Kępina, Zduńska Wola

Nawiguj

Akwen wodny znajduje się na rzece Pichta i ma powierzchnię 5,5ha. Średnia głębokość to 2m. Otacza go przepiękny Las Paprocki. Nie możemy tutaj zażywać kąpieli wodnych, lecz jest to idealne miejsce na spacer, biwak czy dobrowolną aktywność fizyczną w plenerowej siłowni. Można tutaj swobodnie zaparkować.