Trasa 153: Gniezno, Rogowo

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Zaurolandia Rodzinny Park Rozrywki, Kolejowa 99, Rogowo

Nawiguj

To miejsce jest jednym z bardziej przyjaznych dla rodzin z dziećmi. 80 dinozaurów odwzorowanych w skali 1:1 przeniosą w czasie nie tylko dzieci, ale i każdego kto będzie chciał podążać wyznaczoną ścieżką i wstąpić do Muzeum Paleontologicznego. To wszystko zlokalizowane jest nad brzegiem jeziora Rogowskiego. Na terenie znajduje się również park linowy, kolejka linowa czy quady. Dzięki lokalizacji nad zbiornikiem wodnym istnieje możliwość wypożyczenia kajaków czy rowerów wodnych.

Strona zaurolandii

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Kostrzewskiego 1, Gniezno

Nawiguj

Muzeum zachęca do poznania i zagłębienia się w historię powstania państwa polskiego. Znajdziemy tutaj rekonstrukcję drewnianego wału powstałego w gnieźnieńskim grodzie, liczne księgi, pieczęcie czy przedmioty, których używano w codziennym życiu. Zgromadzono tutaj pokaźną kolekcję gotyckich i renesansowych pieców kaflowych oraz zbiory pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza.

Strona muzeum

Bazylika Prymasowska Sanktuarium św. Wojciecha, Wzgórze Lecha, Gniezno

Nawiguj

Kościół powstał w 1602 roku. Zgromadzone tutaj dokumenty oraz dzieła sztuki posiadają ogromną wartość dla polskiej kultury. Podczas II wojny światowej katedra zmieniła chwilowo swoją funkcję i była salą koncertową. W 1945 roku pożar strawił dużą część świątyni. Najbardziej znanym i cenionym elementem architektury katedry są Drzwi Gnieździeńskie z 1175 roku. Reprezentują styl romański. Warto zwrócić uwagę na dzwon Świętego Wojciecha. Płyta nagrobna dzieła Wita Stwosza z 1495 roku umieszczona została pod chórem. Przy jednej z wież znajduje się wejście do podziemi, które skrywają w sobie przedromańskie oraz romańskie budowle. Ich fragmenty zostały odkryte podczas prowadzonych badań archeologicznych.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Kolegiaty 2, Gniezno

Nawiguj

Muzeum znajdziemy zaraz obok punktu opisanego powyżej. Powstało w 1991 roku dzięki prymasowi Polski kardynałowi Józefowi Glempowi. W zbiorach muzeum znajdziemy cenne artefakty z X-XIX wieku. Kielich świętego Wojciecha niewątpliwie jest uważany za bardzo cenny dla polskiej sztuki zdobniczej. Kielich Dąbrówki zalicza się do sztuki romańskiej. Możemy tutaj zobaczyć również rzeźby sakralne wykonywane od  XIV do XVII wieku.

Strona muzeum

Rynek Gniezno, Chrobrego 41A, Gniezno

Nawiguj

Jest to jeden z bardziej niezwykłych i ciekawych rynków w Polsce. Plac znajdziemy na Wzgórzu Panieńskim- 123 m n.p.m. Otaczające go budynki pochodzą w głównej mierze z XIX wieku. Klasycystyczny budynek ratusza zaprojektowany przez Schildnera w 1830 roku znajdziemy przy ulicy Chrobrego. Przed wejściem na rynek został umieszczony na bruku herb miasta, natomiast obok znajdują się herby innych miast wchodzących w Związek Miast Polski. W centralnym miejscu została umieszczona fontanna.

Gniezno trakt królewski

Nawiguj

To jeden z lepszych szlaków miejskich jakim mogłem podążać. Jego innowacyjność można zobaczyć już od początku trasy, która nie prowadzi w oczywiste punkty, które każdy może znaleźć w Google, ale doprowadza nas w miejsca mniej znane, ale nie mniej ciekawe. W całą przygodę zabierają nas króliki. Można pobrać aplikację, dzięki której dowiemy się więcej o miejscach na szlaku. Na trasie spotkamy posągi pierwszych władców Polski, postacie z piastowskich legend czy interaktywne info kioski.

Aplikacja Królika Goń

Parowozownia Gniezno, Składowa 1, Gniezno

Nawiguj

Następny przystanek w parowozowni przypadnie do gustu każdemu, kto jest miłośnikiem dziejów komunikacji i środków transportu, ale i nie tylko. Zaczęło ona działać już w 1875 roku. Powstałe 47 stacji sprawia, że jest jednym z większych obiektów tego typu w Europie. Do 1998 roku prosperowała na terenie szkoła zawodowa. Po zapoznaniu się ze zgromadzonymi eksponatami możemy również udać się do hali naprawy wagonów, stacji paliw, dyspozytornię czy niepowtarzalny częściowo drewniany żuraw węglowy.

Strona parowozowni

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, Wrzesińska 49/b/4, Gniezno

Nawiguj

To miejsce powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia ClassiC Gniezno. Fani motoryzacji będą zachwyceni tym miejscem i eksponatami, które są tam zgromadzone. Oprócz motocykli znajdziemy tutaj urządzenia codziennego użytku. Ten kto będzie miał szczęście trafić na cykliczne pokazy zabytkowych motocykli będzie wniebowzięty.

Strona muzeum