Trasa 154: Marcinkowo Górne, Gąsawa, Biskupin, Wenecja, Żnin

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pomnik Leszka Białego, Marcinkowo Górne, Gąsawa

Nawiguj

Pomnik, autorstwa Jakuba Juszczyka, powstał w 1927 roku w 700-setną rocznicę śmierci Leszka Białego. Jego odejście przyniosło wiele zmian dla kraju, upadek ustanowionego przez Bolesława Krzywoustego oraz wieloletnie walki o tron krakowski. Podczas II wojny światowej rzeźba została zniszczona, ale 1973 roku Rudolf Rogatty wzniósł kolejny monument przedstawiający księcia krakowsko-sandomierskiego.

Kościół pw. św. Mikołaja, Żnińska 1, Gąsawa

Nawiguj

Drewniana barokowa zabudowa idealnie wpasowuje się w delikatność wsi. Kościół, wybudowany w 1625 roku, otacza dawny cmentarz parafialny. Świątynia posiada również dzwonnicę z 1764 roku. Wchodząc do środka możemy zobaczyć iż ściany i stropy są pokryte zdobnymi malowidłami, które powstawały na przestrzeni wieków. Najbardziej zachowały się te pochodzące z XVII wieku. Szczególną uwagę warto poświęcić późnobarokowemu ołtarzowi z postacią Matki Bożej Pocieszenia wykonanego w I połowie XVIII wieku. Podczas II wojny światowej był miejscem gdzie przechowywano zboże

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Biskupin 3, Biskupin

Nawiguj

Każdy kto oglądał serial “Tajemnica Sagali” bez problemu rozpozna miejsca znane ze scen tego telewizyjnego hitu. Gród jest najbardziej znanym w Europie Środkowej, a dziś pełni funkcję rezerwatu archeologicznego i muzeum. Na swoim koncie ma nagrodę Europa Nostra. Miejsce wyjątkowe, które przenosi nas w czasie. Prace archeologiczne wykazały że drewniane elementy konstrukcyjne pochodzą z 747-722 p.n.e. W drewnianych domach mieszkało około 1000 ludzi. Zrekonstruowano tylko część osady oraz “długie domy” wykorzystywane przez rolników w epoce kamienia.

Strona muzeum

Muzeum Kolei Wąskotorowej, Wenecja

Nawiguj

Muzeum znajduje się na szlaku piastowskim i zaprasza turystów od 1972 roku i jest największym obiektem tego typu w Europie. W sezonie letnim wieś Wenecja staje się bardzo częstym wyborem i kierunkiem do zwiedzania dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich fanów kolejnictwa. Do części wagonów można wejść i poczuć magię tamtego okresu. 17 parowozów jak również poczekalnia, budka dróżnika jest dostępna dla zwiedzających. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku, jednak większość z czasów I wojny światowej. Kolejką można udać się na przejażdżkę, gdzie jedną ze stacji jest Biskupin.

Strona muzeum

Ruiny zamku w Wenecji, Fenis, Żnin

Nawiguj

Zamek powstał w 1380 roku dzięki Mikołajowi Nałęcza z Chomiąży. Zamek nie był długo użytkowany, ponieważ już w II połowie XV wieku został opuszczony i w większej części rozebrany. Nie cieszył się dobrą opinią w sąsiedztwie. Nazywano go Diabłem Weneckim. Jego ruiny są dostępne dla turystów.

Strona muzeum

Żnińska Kolej Wąskotorowa oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej, Potockiego 4, Żnin

Nawiguj

Kolej wąskotorowa zawsze wzbudza we mnie niezapomniane przeżycia dzięki trasom, przez które nas prowadzi. I tym razem możemy wsiąść do składu, który ciągnie przeważnie lokomotywa spalinowa. Czasem jeśli szczęście nam dopisze na stacje zajedzie jedny nadal działający parowóz Px38 o imieniu Leon.

Strona muzeum

Muzeum Ziemi Pałuckiej, plac Wolności 1, Żnin

Nawiguj

Muzeum znajduje się w dwóch budynkach w centrum Żnina. W wieży znajdziemy zbiory opisujące dzieje miasta oraz sławnych osobistości urodzonych w Żninie. Do dyspozycji zwiedzających jest również odrestaurowana sala narad, zbrojownia oraz skarbiec. W drugim budynku, czyli w siedzibie dawnego magistratu powstałego w 1906 roku zobaczymy wystawy dotyczące codziennego życia mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku.

Strona muzeum

Rynek i baszta, Żnin

Nawiguj

Rynek w Żninie należy do bardziej nietypowych dzięki znajdującej się w centralnym punkcie baszcie. Bez wątpienia gotycka baszta jest symbolem miasta. Połączony z Basztą drewniany budynek nie przetrwał pożaru 1656 roku. W XVIII wieku na wieży umiejscowiono zegar wraz z herbem miasta. Dzwon jest symbolem pożaru miasta, którym miał miejsce w 1751 roku. Nie zapomnijcie nasłuchiwać w samo południe hejnału, który rozbrzmiewa na całe miasto.

Molo w Żninie, Żnin

Nawiguj

Małe Jezioro Żnińskie jest idealnym pomysłem na spędzenie ciepłego dnia nad wodą.

Miasto Western Silverado City Park Rozrywki, Rolna 40, Żnin

Nawiguj

Dziki Zachód w Żninie? Czemu nie. Miasteczko rodem z amerykańskiego westernu powstało w 2010 roku. Na miejscu zobaczymy fort z wojny secesyjnej, biuro Sheriffa, miejsce gdzie przetrzymywano więźniów, szkołę czy bank. To miejsce z filmowym klimatem, gdzie nie zabraknie miejsc na ustrzelenie idealnego zdjęcia.

Strona Silverado