Rezerwat Archeologiczny – Gród Piastowski w Gieczu, Grodziszczko 2, Giecz

Giecz rezerwat archeologiczny gród piastowski
Początki tego osadnictwa sięgają X wieku. Jest on uważany za najwcześniejszy i najważniejszy gród piastowski. W 1963 roku został otwarty rezerwat archeologiczny o łącznej powierzchni 3,7h, na którym możemy zobaczyć również drewnianej konstrukcji XVIII kościół św. Jana Chrzciciela, rekonstrukcje chat z epoki. W muzeum znajdziemy dwie sale ekspozycyjne.
Środa Wielkopolska Wąskotorowa – przystanek Średzkiej Kolei Powiatowej

środa wielkopolska kolejka wąskotorowa przystanek średzkiej kolei powiatowej
Ten odcinek kolei wąskotorowej ma już 120 lat i długość 62 km. Dzięki niej możemy podziwiać cudowne pejzaże Wielkopolski. Te 8 stacji jest obsługiwane w okresie letnim lub po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem. Każdy pasjonat kolejnictwa będzie zachwycony wsiadając do odrestaurowanych wagonów.
Plaża miejska, Plażowa 4, Środa Wielkopolska
Pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej, Dąbrowskiego, Środa Wielkopolska
Rynek w Środzie Wielkopolskiej

W 2011 roku rynek został zmodernizowany. Na placu znajdziemy fontannę chodnikową, która cieszy się powodzeniem u dzieci w upalne dni. Figury Matki Boskiej oraz świętego Wawrzyńca strzegą mieszkańców od wielu lat. Ratusz również stanowi nieodłąny element architektury miasta. Został zbudowany XIX wieku. Obecnie znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego.
Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej, Kościelna 1, Środa Wielkopolska

środa wielkopolska kościół wniebowzięcia NMP
Jest on zaliczany do najbardziej reprezentacyjnych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. To również ważne miejsce historycznie, ponieważ w czasach I Rzeczpospolitej miały tutaj miejsce sejmiki wojewódzkie. Zakrystia powstała z przebudowy dawnej kaplicy świętej Marii Magdaleny. We wnętrzu znajdziemy bogato zdobiony późnorenesansowy ołtarz główny, dwa późnobarokowe czy rokokowe ołtarze umieszczone w nawach bocznych. Płyta nagrobna starosty generalnego Ambrożego Pampowskiego została wmurowana w jeden z narożników kościoła.
Wiatraki w Koszutach, Koszuty

Jeden z trzech wiatraków przeniesionych z sąsiadujących wsi: Jarosławiec, Pałczyn, Pęczkowo zachował się właściwie w 100%. Wszystkie pochodzą z XVIII wieku. Ich stan techniczny wymaga ciągłej konserwacji. Wiatraki zwane koźlakami w zachodniej Europie były znane już w XII wieku, a w Polsce ich szczyt popularności przypada na XIV wiek.
Muzeum Ziemi Średzkiej “Dwór w Koszutach”, Koszuty 27

Muzeum mieści się w późnobarokowym dworze szlacheckim wybudowanym w XVIII wieku. Otacza go piękny park krajobrazowy, który zachęca do romantycznych spacerów. W siedmiu salach możemy zobaczyć jak wyglądały tamtejsze wnętrza z przełomu XIX i XX wieku. Sale są urządzone z dbałością o każdy detal, co sprawia, że możemy poczuć klimat panujący w szlacheckich posiadłościach.