Trasa 155: Giecz, Środa Wielkopolska, Koszuty

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Rezerwat Archeologiczny – Gród Piastowski w Gieczu, Grodziszczko 2, Giecz

Nawiguj

Początki tego osadnictwa sięgają X wieku. Jest on uważany za najwcześniejszy i najważniejszy gród piastowski. W 1963 roku został otwarty rezerwat archeologiczny o łącznej powierzchni 3,7h, na którym możemy zobaczyć również drewnianej konstrukcji XVIII kościół św. Jana Chrzciciela, rekonstrukcje chat z epoki. W muzeum znajdziemy dwie sale ekspozycyjne.

Strona grodu

Środa Wielkopolska Wąskotorowa – przystanek Średzkiej Kolei Powiatowej

Nawiguj

Ten odcinek kolei wąskotorowej ma już 120 lat i długość 62 km. Dzięki niej możemy podziwiać cudowne pejzaże Wielkopolski. Te 8 stacji jest obsługiwane w okresie letnim lub po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem. Każdy pasjonat kolejnictwa będzie zachwycony wsiadając do odrestaurowanych wagonów.

Strona kolejki

Plaża miejska, Plażowa 4, Środa Wielkopolska

Nawiguj

To idealne miejsce na spędzenie dnia nad wodą. Zalew Średzki jest bardzo dobrze przygotowanym terenem pod turystów. Znajdziemy tutaj piaszczystą plażę z palmami, zjeżdzalnię wodną, kajaki czy zaplecze gastronomiczne. Oczywiście parking dla naszych czterech kół również się znajdzie.

Pomnik Jana Henryka Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej, Dąbrowskiego, Środa Wielkopolska

Nawiguj

Pomnik z brązu autorstwa Roberta Sobocińskiego powstał w 200-setną rocznicę powstania naszego hymnu narodowego “Mazurka Dąbrowskiego”. Na imponującym cokole widzimy generała Jana Henryka Dąbrowskiego, który galopuje na koniu wskazując szablą kierunek natarcia wojsk.

Rynek w Środzie Wielkopolskiej

Nawiguj

W 2011 roku rynek został zmodernizowany. Na placu znajdziemy fontannę chodnikową, która cieszy się powodzeniem u dzieci w upalne dni. Figury Matki Boskiej oraz świętego Wawrzyńca strzegą mieszkańców od wielu lat. Ratusz również stanowi nieodłączny element architektury miasta. Został zbudowany XIX wieku. Obecnie znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej, Kościelna 1, Środa Wielkopolska

Nawiguj

Jest on zaliczany do najbardziej reprezentacyjnych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. To również ważne miejsce historycznie, ponieważ w czasach I Rzeczpospolitej miały tutaj miejsce sejmiki wojewódzkie. Zakrystia powstała z przebudowy dawnej kaplicy świętej Marii Magdaleny. We wnętrzu znajdziemy bogato zdobiony późnorenesansowy ołtarz główny, dwa późnobarokowe czy rokokowe ołtarze umieszczone w nawach bocznych. Płyta nagrobna starosty generalnego Ambrożego Pampowskiego została wmurowana w jeden z narożników kościoła.

Wiatraki w Koszutach, Koszuty

Nawiguj

Jeden z trzech wiatraków przeniesionych z sąsiadujących wsi: Jarosławiec, Pałczyn, Pęczkowo zachował się właściwie w 100%. Wszystkie pochodzą z XVIII wieku. Ich stan techniczny wymaga ciągłej konserwacji. Wiatraki zwane koźlakami w zachodniej Europie były znane już w XII wieku, a w Polsce ich szczyt popularności przypada na XIV wiek.

Muzeum Ziemi Średzkiej “Dwór w Koszutach”, Koszuty 27

Nawiguj

Muzeum mieści się w późnobarokowym dworze szlacheckim wybudowanym w XVIII wieku. Otacza go piękny park krajobrazowy, który zachęca do romantycznych spacerów. W siedmiu salach możemy zobaczyć jak wyglądały tamtejsze wnętrza z przełomu XIX i XX wieku. Sale są urządzone z dbałością o każdy detal, co sprawia, że możemy poczuć klimat panujący w szlacheckich posiadłościach.

Strona muzeum