Trasa 156: Rogów, Lipce Reymontowskie, Rawa Mazowiecka, Komorów

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Lasu i Drewna, Leśna 5, Rogów

Nawiguj

Zbiory zaczęto gromadzić już w latach 1949–1950. Głównym obiektem zainteresowań jest  Zoologia leśna i łowiectwo. Znajdziemy tutaj bowiem 250 okazów ptaków oraz 50 eksponatów zaliczanych do grupy ssaków. Zbiory tego typu są najliczniejszą kolekcją w kraju. W oddzielnej sali zgromadzono okazy nietoperzy w specjalnie stworzonym dla nich strychu. W muzeum mieści się 6 działów: ssaki, ptaki, owady, szyszki, drewno, fitopatologia, muszle.

Strona muzeum

Arboretum SGGW w Rogowie, Leśna 5B, Rogów

Nawiguj

To niewątpliwie jedne z lepszych miejsc na wiosenny i letni spacer. Ogród w Rogowie zaliczany jest do największych w Polsce. Arborteum powstało w 1923 roku. Po II wojnie światowej duża część gatunków krzewów obumarło. Z pomocą przychodziły inne ogrody botaniczne oraz dyrektor inż. Henryk Eder, który poświęcił całe swoje serce, aby przywrócić dawną świetność tego miejsca. Znajdziemy tutaj bowiem około 3 tysiące gatunków oraz odmian drzew i krzewów. Największą dumą jest aleja klonowa, na której znajdują się wszystkie jego odmiany występujące na całym świecie.

Strona arboretum

Rogowska Kolej Dojazdowa, Dworcowa 37, Rogów

Nawiguj

Kolej wąskotorowa na trasie Rogów-Rawa-Biała działa już od 108 lat. To jedyna kolekcja muzealna kolei wąskotorowej w województwie łódzkim. Miejsce przyciąga nie tylko małych pasjonatów, ale i wszystkich, którzy chcą zobaczyć jak działał i wyglądał dawny tabor kolei wąskotorowej. W swojej kolekcji muzeum zgromadziło parowozy, lokomotywy spalinowe, wagony spalinowe oraz pasażerskie.

Strona kolejki

Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich, Reymonta 22

Nawiguj

Muzeum działa od 1988 roku. Ekspozycje są udostępnione dla zwiedzających w trzech salach. Znajdziemy tam broń, umundurowanie jak również dokumenty wojenne. W swoich zbiorach posiada również ekspozycje udostępnioną na zewnątrz budynku jak czołgi, francuska armata polowa Schneidera kal. 75 mm, wz. 1897, polska armata przeciwpancerna systemu Boforsa, kal. 37 mm, wz. 1936 wyprodukowana w Pruszkowie w 1939 r.

Strona muzeum

Muzeum Regionalne im. Władysława St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Wiatraczna 10

Nawiguj

Zapewne każdy Polak zna kultową powieść napisaną przez Stanisława Reymonta “Chłopi”, dzięki której otrzymał nagrodę Nobla. We wsi, w której dzieje się akcja chłopskiej epopei powstał skansen związany z losami wieszcza oraz pokazujący życie na wsi. W zrekonstruowanych chatach zgromadzone są rzeczy codziennego użytku oraz pomieszczenia z pełnym wyposażeniem. Przed wejściem na teren obiektu witają nas drewniane postacie z powieści S. Reymonta. Udostępniony jest również do zwiedzania spichlerz czy stodoła.

Strona muzeum

Dom Władysława Reymonta w Lipcach Reymontowskich – Domek Dróżnika, Golki 102, Lipce Reymontowskie

Nawiguj

Każdy pasjonat polskiej literatury uzna to miejsce za konieczne do zwiedzenia. W tym ceglanym domku mieszkał w latach 1889-1891 nasz znany na całym świecie wieszcz. Dziś dom jest własnością prywatną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Prowadzi do niego wąska droga, na której nie miną się dwa auta więc warto zostawić auto wcześniej i udać się na spacer wzdłuż torów.

Zalew Tatar, Rawa Mazowiecka

Nawiguj

Na spędzenie wolnego czasu nad wodą zaprasza nas ponad 50-hektarowy zalew, który jest otoczony bujnym lasem. Wokół akwenu powstała ścieżka piesza oraz rowerowa, ławeczki czy aleje spacerowe w lesie. Na piaszczystej plaży możemy zażywać kąpieli słonecznych, a Ci którzy nie przepadają na wygrzewaniu się na słońcu mogą wypożyczyć kajak czy rower wodny. Niedaleko zalewu znajdziemy siłownię plenerową. W sezonie letnim organizowane są tutaj liczne imprezy oraz koncerty.

Ojcowie Pasjoniści Klasztor, Skorupki 3, Rawa Mazowiecka

Nawiguj

Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa nazywane jest potocznie zgromadzeniem Pasjonistów. Świątynia została wybudowana w 1356 roku dzięki Siemowitowi I. Niestety pierwotna budowla spłonęła, a ówczesny wygląd uzyskała w XVIII wieku. Ojcowie Pasjoniści zamieszkują budynek klasztoru od 1938 roku. Wewnątrz świątyni znajdziemy aż siedem ołtarzy, lecz największą uwagę przyciąga główny ołtarz Matki Boskiej Pocieszenia. Obok klasztoru możemy zwiedzić ogród oliwny.

Zamek Książąt Mazowieckich, Zamkowa 3, Rawa Mazowiecka

Nawiguj

Zamek powstał w XIV wieku. Niestety trzy wieki później zamek zaczął podupadać i nawet próba odbudowy części budynku przez Franciszka Lanckorońskiego nie zatrzymała tego procesu. Po II wojnie światowej wszczęto prace nad odbudową zamku. Wieża zachowała się do dzisiejszych czasów. Jest to największy obiekt tego typu w województwie Mazowieckim. Basztę można zwiedzać w sezonie letnim.

Strona zamku

Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej

Nawiguj

Siedzibą muzeum jest willa wybudowana w 1930 roku. Miejsce zostało stworzone przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Rawskiej. Placówka zebrała ponad 6000 eksponatów i podzieliła je na kilka kategorii: archeologia, etnografia, historia, numizmatyka i sztuka. Znajdziemy tutaj również bibliotekę specjalistyczną, dzięki której możemy dowiedzieć się więcej o historii tego regionu.

Strona muzeum

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Rawa Mazowiecka

Nawiguj

Spacerując wzdłuż Placu Piłsudskiego warto zajrzeć do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Posiada bowiem barokowy ołtarz główny z XVIII wieku w nietypowym niebieskim kolorze. Później na naszej trasie będziemy mijać miejski ratusz zaprojektowany przez Bonifacego Witkowskiego w 1820 roku. Wieża zegarowa niestety została zniszczona w trakcie II wojny światowej, jednak w późniejszych latach została wzniesiona na nowo. Na środku placu znajdziemy fontannę oraz mały zagajnik z ławeczkami.

Sady Klemensa, Komorów 55a, Regnów

Nawiguj

To miejsce zachwyci całą rodzinę. Jest to unikatowy park rozrywki, ponieważ oprócz dobrej zabawy oferuje coś więcej. Każdy czuje tutaj bliskość i szczodrość Matki Natury. W sezonie każdy może skosztować owoców prosto z drzewa, czy krzaczka. Tężnia jodowo-solankowa zaprasza na chwilę relaksu i odpoczynku. Chciałoby się rzec: więcej takich miejsc!!!

strona sadów