Trasa 157: Łoździeje, Metele, Olita, Troki, Zatrocze, Waka Trocka

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Lazdijai Hippodrome, Litwa

Nawiguj

W końcu na trasie znalazło się coś stricte związanego z wyścigami. W nowoczesnym hipodromie organizowane są międzynarodowe tradycyjne zawody konne. Na trybunach może zasiąść aż 500 widzów. Oczywiście istnieje możliwość wykupienia lekcji jazdy konnej. W 2022 roku plac dostał imię Queen Elizabeth II. Region gdzie znajduje się tor wyścigowy jest znany również pod nazwą Dzūkija.

Wieża widokowa Metele, 67482 Meteliai, Litwa

Nawiguj

15-sto metrowa wieża położona pomiędzy dwoma jeziorami w Parku Regionalnym Meteliai przyciąga turystów swoją niecodzienną konstrukcją. Dzięki niej możemy podziwiać majestatyczny widok na wieś Meteliai, łąkę Kemsinė oraz dwa jeziora Metelis i Dusia. Pagórek Papėčiai również jesteśmy w stanie dostrzec ze szczytu konstrukcji. Na miejscu udostępniony jest parking dla wszystkich zmotoryzowanych.

Muzeum Etnograficzne Olita, Kraštotyros muziejus, Savanorių gatvė 662142 Olita, Litwa

Nawiguj

Jedno z miejsc, które warto odwiedzić planując podróż po Litwie. To miejsce działające od lat zgromadziło wiele eksponatów, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej o historii Litwy Południowej. Możemy zobaczyć między innymi stroje ludowe, tradycyjne wyposażenie chaty czy zapisy w pamiętnikach. Jest to największe muzeum o takiej tematyce w regionie. Misją placówki jest szerzenie i kultywowanie dziedzictwa lokalnego.

Kościół Świętych Aniołów Stróżów w Olicie, Savanorių g. 5, Alytus, Litwa

Nawiguj

Świątynia powstała w XVIII wieku, na wzgórzu, z którego rozciąga się malowniczy widok. Budynek kościoła nie został zniszczony w działaniach wojennych. Obok drewnianej budowli została wzniesiona dzwonnica w 1830 roku, która 111 lat później spłonęła, lecz w późniejszych latach została odrestaurowana. Przy parafii znajduje się cmentarz, na którym spoczywają ochotnicy, którzy zginęli w walkach o wolność ojczyzny. Wnętrze kościoła jest utrzymane w stylu neobarokowym.

Kładka Róży Białej, Baltosios Rožės Tiltas, Alytus, Litwa

Nawiguj

Takiego mostu rowerowo-pieszego nie znajdziecie nigdzie indziej jak w Olicie. Jest on najwyższym mostem tego typu na Litwie, ponieważ ma aż 38,1 m wysokości i 241 m długości. Powstał w 2015 roku na podporach dawnego mostu kolejowego. Rzeźba autorstwa V. Kančiauskas została wzniesiona tuż obok kładki i nosi nazwę “Kwiat Jabłoni”. Jest to doskonały teren na aktywny wypoczynek. Ścieżki zachęcają do spacerów, a altany z miejscem na ognisko do odpoczynku po długim dniu.

Zamek w Trokach, Karaimų g. 43C, Trakai, Litwa

Nawiguj

Zamek pochodzi z XIV wieku. Co ciekawe położenie na wyspie wyróżnia go na tle innych europejskich zamków. Do jego bram można dotrzeć pokonując długi drewniany most. Zimą jezioro Galwe zamarza dzięki czemu przeprawa przez most staje się bardziej atrakcyjna ze względu na otwczający nas widok. Natomiast latem organizowane są tutaj liczne festiwale czy koncerty. W 1655 roku zamek uległ zniszczeniu podczas wojny z Rosją i Szwecją. Od 1962 roku mieści się tutaj Muzeum historyczne w Trokach. Zgromadzono tutaj ponad 400 tysięcy eksponatów.

Strona zamku

Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu, Litwa

Nawiguj

Jeśli mam wybrać tylko jeden dwór, który warto zwiedzić będąc na wycieczce na Litwie to niewątpliwie powinna to być ta posiadłość. Została wybudowana w XX wieku dzięki Józefowi Tyszkiewiczowi oraz polskiej księżnej Jadwidze. Wnętrza pałacu są utrzymane w stylu Ludwika XVI według projektu polskiego architekta Józefa Hussa. Nie tylko pałac zachwyca tutejszych gości, ale również park, w którym zostały umieszczone posągi antycznych postaci. Rośnie tutaj około 100 gatunków drzew i krzewów.

Strona pałacu

Pałac Tyszkiewiczów w Wace Trockiej, Žalioji g. 2A, Wilno

Nawiguj

Neoklasycystyczny pałac został wzniesiony w II połowie XIX wieku z inicjatywy Jana Tyszkiewicza. Co ciekawe architekt wzorował się na rezydencji powstałej w warszawskich Łazienkach Królewskich. Niestety wskutek działań wojennych budynek popadł w ruinę, a jego wnętrza zostały splądrowane. W latach 1971–1978 został odrestaurowany przez Alfonsasa Lagunavičiusa i Jonasa Zibolisa. Drewniany budynek oficyny jest najstarszą budowlą na terenie. Znajdziemy tutaj również neogotycką kaplicę, w której jest mauzoleum Tyszkiewiczów oraz dzwonnicę z dwoma wieżami. Całość kompleksu otacza przepiękny dworski park.

Strona pałacu