Trasa 159: Wilno

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Ofiar Ludobójstwa w Wilnie, Aukų g. 2A,Vilnius, Litwa

Nawiguj

Muzeum działa od 1992 roku. Do 1991 roku czynnie działały tutaj NKWD i NKGB-MGB-KGB. To miejsce jest przesiąknięte ilością dowodów świadczących na niekorzyść sowieckich oddziałów działających na Litwie. Muzeum zgromadziło bardzo pokaźną liczbę eksponatów i dzięki temu możemy zobaczyć, np. listy, zdjęcia, różnego typu radiostacje jak również poznać historię formowania się ruchu oporu. Ważnym punktem zwiedzania są cele, sala straceń czy izolatka. To właśnie te autentyczne pomieszczenia skłaniają wszystkich do chwili namysłu i kontemplacji. Takie miejsca warto odwiedzać nie tylko żeby pamiętać o historii, ale żeby być bardziej świadomym obywatelem.

Strona muzeum

Pałac Radziwiłłów w Wilnie, Vilniaus g. 24, Vilnius, Litwa

Nawiguj

Późnorenesansowy pałac rodziny Radziwiłłów znajdziemy na Starym Mieście. Jest on jedynym ocalałym renesansowym pałacem w Wilnie. Podczas I wojny został zniszczony i odbudowany dopiero pod koniec XX wieku. W zabytkowym wnętrzu znajduje się Litewskie Muzeum Sztuki, w którym możemy zobaczyć między innymi kolekcję Władimira Tarasowa.

Strona muzeum

Muzeum Pieniądza Banku Litewskiego, Totorių g. 2/8, Vilnius, Litwa

Nawiguj

To jedno z tych muzeów, w których z pewnością nie będziesz się nudził. Interaktywne wystawy przybliżają historię i proces powstawania pieniądza oraz kart kredytowych. Jak działa bankowość? To zagadnienie również już nie będzie dla Was obce po wizycie w muzeum pieniądza.

Strona muzeum

Muzeum Energetyki i Techniki, Rinktinės g. 2, Vilnius, Litwa

Nawiguj

Jest to największe muzeum o takiej tematyce na Litwie i znajduje się w budynku niedawno zamkniętej elektrowni. Organizowane tutaj pokazy są naprawde imponujące i ciekawe. Do dyspozycji zwiedzających zostały oddane niedawno jeszcze użytkowane sprzęty w elektrowni, co ododaje autentyczny klimat tego miejsca. Możemy zoabczyć kotły parowe, generatory czy turbiny. Siłownia słoneczna i wiatrowa znajdująca się na dachu muzeum stanowi świetny przykład alternatywnego wykorzystania energii.

Strona muzeum

Litewskie Muzeum Narodowe w Wilnie oddział Arsenał, Arsenalo g. 1, Wilno, Litwa

Nawiguj

To muzeum poświęcone jest nie tylko dziejom państwa Litewskiego, ale również kulturze i folklorowi. Zwiedzanie zaczniemy od czasów starożytnych potem przejdziemy do początków powstania i upadku Litwy. Na następnym piętrze zwiedzający mają okazję dowiedzieć się co się działo w XIX wieku, który był przełomowym czasem dla obywateli Litwy. Zobaczymy również tradycyjne stroje oraz sztukę ludową z okresu XVIII wieku aż do I połowy XX wieku.

Strona muzeum

Wzgórze Giedymina, Arsenalo g. 5, Wilno, Litwa

Nawiguj

Z pewnością 48 metrowe wzniesienie na starówce jest idealnym punktem widokowym na całe miasto. Wieża Giedymina stanowi najbardziej rozpoznawalny punkt w stolicy. Na szczycie znajdziemy również park. Dostać się tam możemy na dwa sposoby, albo pieszo po schodach, albo kolejką, która kosztuje 1 Euro. Ze szczytu możemy zobaczyć również Górę Trzech Krzyży, na którą również warto się wybrać.

Strona baszty

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, Antakalnio g. 1, Wilno, Litwa

Nawiguj

Wnętrze świątyni jest udekorowane stiukowymi figurami, które zostały wykonane przez włoskich rzeźbiarzy G.P. Perti i G.M. Galli oraz freskami pochodzącymi z XVII wieku. Barokowy kościół stanowi cenny zabytek architektoniczny w Wilnie. Ambona w kształcie łodzi Piotrowej oraz oryginalny kryształowy żyrandol z 1905 roku przykuwa wzrok wiernych. W czasach sowieckich świątynia pełniła główną rolę wśród wszystkich miejsc modlitwy w Wilnie.

Cmentarz Na Rossie, Rasų g. 32, Vilnius, Litwa

Nawiguj

Na wzgórzu Rossy mieści się jeden z najcenniejszych i najstarszych cemntarzy na Litwie. Powstał w 1796 roku. Znajdziemy tutaj również neogotycką kaplicę oraz dzwonnicę. Na Wzgórzu Literatów spoczywają itewscy, polscy, białoruscy pisarze oraz osoby związane ze sztuką.