Trasa 16: Świnoujście, Recław

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Fort III Anioła, ul. Jachtowa 158, Świnoujście

Nawiguj

Fort powstał w XIX wieku jako element pruskiej twierdzy Świnoujście. Później obsadzało go wojsko niemieckie. Po II wojnie światowej przejęło go wojsko radzieckie, które stacjonowało tu do 1992 r.

Przy okazji zwiedzania fortu można obejrzeć kilka ekspozycji. W sali nawigacji zobaczymy kolekcję sprzętu nawigacyjnego z okrętów polskich, radzieckich oraz NRD-owskich. W sali wikingów znajdują się elementy osobistego uzbrojenia z różnych epok (głównie repliki). Atrakcją jest możliwość założenia zbroi lub wzięcia do ręki topora czy miecza. Specjalne eksponaty przygotowane są tu także dla najmłodszych.

W forcie organizowane są wystawy czasowe i koncerty.

Strona fortu

Fort IV Zachodni, ul. Jachtowa 1, Świnoujście

Nawiguj

Fort znajduje się w odległości 600 metrów od poprzedniego i jest od niego znacznie większy. Jest to kolejny element twierdzy Świnoujście.

Początkowo była to niewielka reduta artyleryjska. Później rozbudowana do rozmiarów ciężkiej baterii nadbrzeżnej. Zmieniały się czasy, nie zmieniało się przeznaczenie fortu. Bateria znajdowała się tutaj zarówno podczas I jak i II wojny światowej, a także później, do lat 60. XX wieku, kiedy to fort utracił militarne funkcje.

Oprócz architektury fortu można tu obejrzeć wystawy związane z jego historią. Podążając stąd wyznaczoną ścieżką dojdziemy do XIX-wiecznej stawy Młyny.

Strona fortu

Port wojenny, Świnoujście

Nawiguj

Spacerując wzdłuż nabrzeża możemy zobaczyć port wojenny. Port stanowi bazę logistyczną marynarki wojennej, wykorzystywaną na potrzeby 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W pobliżu znajduje się Muzeum Rybołówstwa Morskiego, do którego zmierzamy.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pl. Rybaka 1, Świnoujście

Nawiguj

Muzeum mieści się w budynku dawnego ratusza z początku XIX wieku. Znajdujące się tutaj ekspozycje dotyczą historii Świnoujścia, morskiej przyrody oraz dziejów rybołówstwa.

Możemy tu obejrzeć wiele modeli statków rybackich, repliki żaglowców, przyrządy nawigacyjne, czy dawne narzędzia służące do połowów.

Wystawy w części przyrodniczej zapoznają nas z bioróżnorodnością fauny mórz i oceanów. Do tego w licznych akwariach zobaczymy zwierzęta zamieszkujące rafę koralową – łącznie około tysiąc ryb i bezkręgowców.

Będąc tutaj nie można nie odwiedzić Kasi, prawdopodobnie największej i najstarszej piranii w Europie.

Strona muzeum

Latarnia morska, ul. Ku Morzu 5a, Świnoujście

Nawiguj

Chcąc udać się do latarni morskiej musimy przeprawić się promem na drugi brzeg cieśniny Świna. Należy uważać, gdyż nawigacja Google’a kieruje nas do przeprawy przeznaczonej wyłącznie dla mieszkańców Świnoujścia (która znajduje się obok Muzeum Rybołówstwa Morskiego). Turyści muszą udać się do przeprawy Karsibór.

Latarnia morska zbudowana została w XIX wieku. Jest to najwyższa latarnia morska na bałtyckim wybrzeżu i zarazem jedna z najwyższych na świecie. Jej wysokość wynosi prawie 68 metrów.

Fort II Gerharda, ul. Ku Morzu 5, Świnoujście

Nawiguj

Fort znajduje się 150 metrów od latarni morskiej. Podobnie jak dwa wcześniejsze stanowi element twierdzy Świnoujście. Jest najstarszy, największy i według mnie także najciekawszy z wszystkich trzech.

Fort powstał w XIX wieku. Obsadzony był przez wojsko pruskie, później niemieckie zaś po II wojnie światowej radzieckie (do 1962 r.). W forcie można zobaczyć eksponaty związane z jego wojskową przeszłością.

Atrakcją jest formuła zwiedzania. Turyści wcielają się w rolę pruskich rekrutów, którzy przechodzą skrócone szkolenie wojskowe, zawierające elementy takie jak musztra, czy strzelanie z armaty.

Jeśli nie macie jeszcze dość obiektów militarnych możecie odwiedzić Podziemne Miasto na wyspie Wolin (nawiguj)

Strona fortu

Jezioro Turkusowe, Wapnica

Nawiguj

Jest to sztuczne jezioro, powstałe w wyrobisku kopalni kredy, która funkcjonowała tu do 1954 r. Jezioro tworzy kryptodepresję – jego dno znajduje się poniżej poziomu morza, lustro wody natomiast powyżej.

Uwaga: W jeziorze nie można się kąpać.

Centrum Słowian i Wikingów, Recław 37

Nawiguj

Jest to skansen, w którym odtworzona została wczesnośredniowieczna słowiańska osada. Co ważne dokonano tego przy pomocy narzędzi i budulca, które wówczas stosowano.

W niektórych chatach ubrani w historyczne stroje pracownicy skansenu wcielają się w role przedstawicieli poszczególnych zawodów. Pokazują, jak wówczas bito monety, wyplatano sznury, czy lepiono naczynia.

Inaczej niż w tradycyjnym skansenie, tutaj wolno dotykać eksponatów, a nawet wypróbować jak działają. Zwiedzający mogą ukręcić sobie pamiątkowy powróz, wybić denara Mieszka I, czy też założyć strój woja.

W stylizowanej karczmie zjemy podpłomyka lub napijemy się miodu.

Wizyta tutaj jest jak podróż w czasie. Uważam to miejsce za najciekawszą atrakcję na całej trasie.

Strona skansenu