Trasa 161: Święte Jezioro, Jeziorosy, Neceskai

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Jezioro Święte, Šventojo ežero paplūdimys

Nawiguj

W okresie międzywojennym przebiegała tutaj granica polsko-litewska. Dno jeziora jest piaszczyste, co nie jest powszechne w tego rodzaju zbiornikach. Dzięki czemu ma taki kolor wody. Nazwa jeziora wzięła się z opowieści miejscowej ludności o pierwszych chrztach, które ponoć odbywały się właśnie tutaj. Akwen jest otoczony lasami. Miejsce idealne na wypoczynek w letnie dni.

Jeziorosy kładka, Zaraso ežero apžvalgos ratas, D. Bukonto g. 20, 32132 Zarasai, Litwa

Nawiguj

Drewniana ścieżka na wysokości 17 metrów umożliwia podziwianie urokliwych terenów, które otaczają jezioro. W sezonie letnim uruchamiana jest fontanna, zainstalowana na środku jeziora. Miejsce idealne na aktywny wypoczynek jak i na relaks na piaszczystej plaży.

Jeziorosy muzeum, Zarasų krašto muziejus, D. Bukonto g. 20, 32132 Zarasai, Litwa

Nawiguj

W zbiorach muzeum zobaczymy rzeźby, dawne stroje, dokumenty czy rzeczy codziennego użytku, z których możemy dowiedzieć się o historii i tradycji regionu od starożytności do końca XX wieku. Znajdziemy również eksponaty, które są powiązane z rozwojem przemysłu, rolnictwa oraz kultury.

Strona muzeum

Jeziorosy kościół, Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, Bažnyčios g. 3, Zarasai, Litwa

Nawiguj

Z zewnątrz, kościół jest neobarokowy, a wewnątrz- klasycystyczny. Posiada dwa ołtarze boczne, a w głównym znajdziemy cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Nie wiadomo kto jest jego autorem. Ponoć został on podarowany Wielkiemu Księciu Litewskiemu Witoldowi.

Jeziorosy wieża, Zarasaičio ežero paplūdimys, Zarasaičio ež. pakrantė, Zarasai, Litwa

Nawiguj

W 1933 roku została zainstalowana tutaj jedna z pierwszych trampolin na odkrytym basenie na Litwie. Organizowano tu również międzymiastowe oraz międzynarodowe zawody pływackie. Po wojnie miejsce przeżywało swój czas świetności. Obecnie teren zyskał nową infrastrukturę wraz z pomostem, który otacza przestrzeń udostępnioną do pływania. Bez wątpienia jest to miejsce pełne sportowej rywalizacji i historii.

Wake Inn Zarasai, Salos str 4, Zarasai, Litwa

Nawiguj

Wszystko co potrzeba miłośnikowi sportów wodnych jest właśnie w tym miejscu. Każdy może spróbować tutaj swoich sił, ponieważ na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu oraz instruktorzy, którzy służą pomocą. Jedne z największych trampolin wodnych na Litwie są zlokalizowane w Zarasai. Park wodny przyciąga całe rodziny i gwarantuje świetną zabawę.

Strona wake inn

Šlyninkos Vandens Malūnas, Zarasas, Zarasai, Litwa

Nawiguj

To miejsce jest naprawdę stworzone z pomysłem. Świetnie pokazuje jak nie tylko poprzez wystawy można zachęcić zwiedzających do praktycznego poznania kultury i tradycji tego miejsca. Każdy może tutaj upiec własny chleb. Zobaczyć cały proces powstawania mąki w ciągle użytkowanym młynie. Podczas zwiedzania trzech pięter młyna możemy posłuchać historii o dawnym i dzisiejszym życiu młynarza. W tym miejscu nie będzie się nikt nudził. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Tiltiškių Vandens Malūnas, Tiltiškių km. Salako sen. Zarasų raj, 32210, Litwa

Nawiguj

Kto by pomyślał, że w muzeum energii, w dawnym i odrestaurowanym młynie można zachwycić się zbiorem urządzeń radiowych jak i płyt gramofonowych. To była niezwykła kolekcja, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Możemy zwiedzić tutaj również oryginalne wyposażenie młyna wraz z imponującymi witrażami oraz windą. Obiekt jest zlokalizowany w bardzo urokliwym miejscu przy rzece Šventoji, która jest największą w tym regionie.

Strona muzeum