Trasa 163: Bijekiai, Burbiskus, Onikszty, Putinas

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Rubikių apžvalgos bokštas, Bijeikiai, Anykščių rajonas, Litwa

Nawiguj

Wieża widokowa została wzniesiona nad jeziorem Rubikii na wzgórzu 163 m n.p.m. Sama konstrukcja ma wysokość 15 metrów, dzięki czemu naszym oczom ukazuje się majestatyczny krajobraz regionu Anykščiai oraz kopiec Bijeikii.

Burbiškio dvaras, kaimas, Parko g. 1B, Burbiškis, Litwa

Nawiguj

Neoklasycystyczny pałac został wybudowany w XIX wieku. W dawnym majątku Burbiszki zostało utworzone muzeum, w którym bardzo dobrze pokazana jest kultura dworska. Przepiękny park otacza posiadłość. Na jego terenie stoją rzeźby projektu Kazimierza Uliańskiego. Każdej wiosny odbywa się festiwal „Tulip Blossom Festival”. Dwór wraz z parkiem został wpisany na listę zabytków dziedzictwa europejskiego.

Strona dworu

Paminklas Laimės žiburys, Anykščiai, Litwa

Nawiguj

Monument jest nazywany Latarnią Szczęścia i jest dedykowany pisarzowi Jonasowi Biliūnasowi. Jest on umieszczony na wzgórzu Liudiškės. Wewnątrz budowli znajdziemy pomnik nagrobny narodowego pisarza, który jest uważany za znamienitą postać z przełomu XIX i XX wieku.

Pramogų ir sporto centras „Kalita“, Kalno g. 25, Anykščiai, Litwa

Nawiguj

Miejsce przyciągające miłośników adrenaliny. W sezonie letnim możemy zjechać po torze saneczkowym, na którym osiąga się prędkość 40 km/h. To zagwarantuje nam niezapomniane przeżycia. Natomiast w zimie możemy skorzystać z 4 stoków i 5 wyciągów narciarskich. Trasy mają od 200 do 400 metrów. Na mniejszych członków rodziny czeka mini koparka, do której można zasiąść i samodzielnie ją obsługiwać.

Strona atrakcji

Kościół św. Mateusza w Oniksztach, Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia, Vilniaus g. 8, Anykščiai, Litwa

Nawiguj

Neogotycka świątynia powstawała w latach 1899-1909. Podczas I wojny światowej zostały zniszczone wieże kościoła, które odbudowano w 1930 roku. W jednej z wież, znajduje się punkt widokowy. Na szczególną uwagę zasługują zamontowane w 1999 roku organy, które posiadają aż 2600 piszczałek i zostały przywiezione z Southampton w Wielkiej Brytanii.

Siauruko muziejus, Stoties g. 4 A, Anykščiai, Litwa

Nawiguj

W tym miejscu czas się zatrzymał. Chyba jeszcze żadna stacja kolei wąskotorowej mnie nie rozczarowała, a tutejsza autentyczna stacja kolejowa przenosi nas w czasie. W odrestaurowanej poczekalni, zwiedzający mogą usiąść na dawnych ławkach i udać się do głównej hali, aby zakupić bilet. W muzeum zostały zgromadzone i udostępnione dawne sprzęty wykorzystywane podczas codziennej pracy zwiadowcy oraz innych pracowników kolei wąskotorowej.

Strona muzeum

Muzeum kolejnictwa, Aukstaitijos siaurasis gelezinkelis, padalinys, Vilties g. 2, Anykščiai, Litwa

Nawiguj

Siaurukas- tak nazywana jest tutejsza kolej wąskotorowa. Jej początki przypadają na 1899 rok. W XX wieku, kolej służyła nie tylko pasażerom, ale i również do transportu towarów oraz żywności. Od 2001 roku trasa kolejki jest używana wyłącznie do celów turystyczno-historycznych. Prawdziwym przeżyciem nie tylko dla młodszych turystów jest możliwość jazdy kolejką ręczną czy trójkołowcem. Najbardziej popularna trasa to Anykščiai – Rubikiai – Anykščiai. Jezioro Rubikii jest bardzo częstym kierunkiem, ponieważ jest idealnym miejscem na letni odpoczynek na piaszczystej plaży otoczonej przepięknymi zielonymi terenami.

Strona kolejki

Safari Parkas, Ažupiečių km. 14, Anykščiai, Litwa

Nawiguj

Prawdziwe safari na Litwie? Oczywiście, że tak. To niepowtarzalne miejsce zgromadziło około 200 zwierząt na powierzchni 50 hektarów. Zwierzęta nie są trzymane w klatkach, lecz biegają swobodnie po terenie. Turyści jeżdżą suv’ami i mogą znaleźć się naprawdę blisko nich. Wielbłąd przyzwyczajony do karmienia przez odwiedzających, włożył głowę do mojego auta i czekał na marchewkę. Atrakcja z pewnością dla całej rodziny, nawet najmłodsi nie będą się nudzić.

Strona safari

Raguvėlės dvaras, 121 3, Raguvėlė, Litwa

Nawiguj

Posiadłość pochodzi z XVII wieku. Podczas II wojny światowej była tu mleczarnia, a właściciele zajmowali się hodowlą bydła. W 1940 roku założono tutaj szkołę rolniczą, a po wojnie szkołę średnią. Warto zwrócić uwagę na zdobny portal, który jest podtrzymywany przez cztery kolumny doryckie.