Trasa 165: Draseikiu, Birże, Raubonys

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Basų kojų parkas, Park Eko Boso, Litwa

Nawiguj

Jeśli ktoś uważa, że ścieżki sensoryczne są tylko dla dzieci to koniecznie musi odwiedzić to miejsce. Cały tor pokonujemy boso! Trasa ma 1,2 km długości i podczas całej trasy możemy poczuć różne struktury i faktury pod naszymi stopami, tj. piasek, kamienie, woda czy nawet błoto. To naprawdę bardzo przyjemne doznanie! Musicie tego spróbować.

Strona parku

Dwór w Ostrowie, Astravo17, Biržai, Litwa

Nawiguj

To jeden z największych zespołów pałacowych na Litwie w otoczeniu Jeziora Shirvena i rzeki Apaštia. Klasycystyczny dwór powstawał w latach 1817–1840 wraz z parkiem, który jest wizytówką tego miejsca. Podczas II wojny światowej w głównym budynku mieściła się siedziba dyrekcji sowchozu. Dziś to miejsce tętni życiem i zaprasza wszystkich turystów do zwiedzania przestrzeni pałacowej. Każdy może zajrzeć do browarni i spróbować miejscowego trunku.

Astravas manor bridge, Apaščia, Litwa

Nawiguj

Bajkowy most zbudowany w stylu rzymskim na jeziorze Shivenas.

Biržai Church of St. John the Baptist, Kościół Św. Jana Chrzciciela, Vytauto st. 2, Biržai, Litwa

Nawiguj

 Jonas Tiškevičius ufundował budowę kościoła w II połowie XIX wieku. We wnętrzu świątyni możemy zobaczyć obrazy: “Jan Chrzciciel” , „Św. Piotr” czy „Archanioł Michał”  Vladislovasa Majerovskisa. Organy kościelne zostały zainstalowane w 1901 roku.

Zamek w Birżach, J, Radvilos g. 3, Biržai, Litwa

Nawiguj

To właśnie do tego zamku książę Janusz Radziwiłł wysiedlił niesubordynowanych pułkowników w powieści Henryka Sienkiewicza “Potop”. We wcześniejszym drewnianym zamku przebywał Władysław Jagiełło w 1415 roku. W 1625 roku rezydencja została zdobyta przez Szwedów. Sejm polski podarował pieniądze na odbudowę zamku w 1636 roku. Twierdzę otacza cudowny park. W muzeum znajdują się wystawy poświęcone historii i rozwojowi regionu.

Strona zamku

Arbatinukų kolekcija, Sklep z herbatą, Vytauto g. 12, Biržai, Litwa

Nawiguj

To niezwykły sklep umiejscowiony w zabytkowym domu z 1920 roku, w którym zobaczymy ponad 800 eksponatów. Wystawa zawiera wszelkiego rodzaju czajniki z różnych epok oraz wszystko to co jest powiązane z parzeniem herbaty. Miejsce przyciąga klientów swoim niepowtarzalnym wystrojem i klimatem.

Kirkilai Lakes and Observation Tower, Litwa

Nawiguj

Niezwykłość tego miejsca zawdzięczamy nie tylko 32 metrowej wieży, ale kolorowi wody, która w określonych letnich warunkach może przybierać różne kolory. Wieża kształtem przypomina łódź, a z jej szczytu rozciąga się zachwycający widok na 30 mniejszych jeziorek. Akwen nosi nazwę Sanktuarium w Kirkilai.

Raubonių vandens malūnas-karšykla-verpykla, Młyn wodny Rauboniai, Taikos 5, Raubonių k, Raubonys, Litwa

Nawiguj

Budynek powstał w XIX wieku przy dolinie rzeki Tatula. Młyn zaczął funkcjonować w 1907 roku wraz linią produkcyjną do przędzenia wełny. Dopiero w II połowie XX wieku młyn przestał funkcjonować, a produkcja wełny została zawieszona w 1997 roku. W środku zachowały się wszystkie narzędzia i maszyny do zgrzeblenia i przędzenia wełny. Na pierwszym piętrze każdy odwiedzający może nauczyć jak filcować wełnę.

Įstros AVIAPARKAS air museum, Muzeum lotnictwa, Stanionii, Litwa

Nawiguj

W tym miejscu dowiemy się więcej o litewskim lotnictwie oraz o najznamienitszych pilotach pochodzących z tego kraju. Ekspozycja obejmuje: helikoptrey, odnowiony radar-lokalizator, myśliwce wojskowe oraz szkoleniowe, które dostarczył do muzeum V. Lapėnasa. Co zadziwia przybywających tutaj turystów to galeria porcelany z XIX oraz XX wieku. Ręcznie robione i pozłacane wazony oraz wiele innych porcelanowych wyrobów czekają na każdego od 2021 roku.

Strona muzeum