Trasa 167: Zypliai, Antanavas, Mariampol, Birsztany

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Dwór Zypliai, 3811 2, Lukšiai, Litwa

Nawiguj

Pierwsza część dworu powstawała w latach 1845-1855. Po zakończeniu II wojny światowej mieścił się tutaj szpital wojskowy. W późniejszych latach była tutaj stacja maszynowo-ciągnikowa. Dziś na terenie pałacu znajdziemy wystawy dzieł sztuki tj. rzeźby kamienne, ceramika, obrazy, maski i wiele innych. Budynki folwarczne zagospodarowano na warsztat garncarski oraz kuźnię.

Strona dworu

Vinco Kudirkos muziejus (Vincas Kudirka Museum), Muzeum Vincosa Kudirki, V. Kudirkos g. 29, Kudirkos Naumiestis, Litwa

Nawiguj

Budynek muzeum powstał w miejscu dawnego rodzinnego domu Vincasa Kudirki czyli kompozytora litewskiego hymnu narodowego. Placówka skupia się na pokazaniu jego działalności twórczej. Na ekspozycji zobaczymy fortepian, oryginalną gazetę „Varpas” wydawaną przez niego oraz tradycyjne stroje ludowe.

Strona muzeum

Pranas Sederevicius scultures ensemble, Zespół Rzeźby Franza Sederevičiaua, P. Mašioto g. 37-39 Kudirkos Naumiestis, Lithuania

Nawiguj

Nie codziennie widzimy 21 masywnych rzeźb na prywatnej posesji przed domem. Artysta Pranas Sederevičius stworzył je w latach 1951-1979. Autor fascynował się końmi dlatego większośc swoich prac jest inspirowana właśnie tym zwierzęciem. Jednak możemy również zobaczyć tutaj posągi polityków, a wśród nich figurę Johna F. Kennedy’ego. Nie da się przejść obok nie zauważając tej imponującej kolekcji, która przetrwała sowiecki reżim.

Antanavas Chapel, Bagotosios g. 10, Antanavas, LitwaAntanavas Chapel,

Nawiguj

Drewniana kapliczka ma nietypowy kształt, ponieważ jest zbudowana na planie sześciokąta. Starosta Jan Antoni Chrapowicki ufundował jej budowę w XVIII wieku.

Wakefield vandenlenčių parkas, Litwa

Nawiguj

Ten kto chce nauczyć się pływać, albo latać na wake’u to właśnie znalazł idealne miejsce dla siebie. Przemili właściciele zorganizowali tutaj kameralną przestrzeń z torem wodnym, rampami i przeszkodami.

Strona wakefield

Kubilkiemis Antique Car and Motorcycle Museum, Muzeum Zabytkowych Samochodów i Motocykli “Kubilkiemis”, Sporto g. 46, Marijampolė, Litwa

Nawiguj

Każdy wielbiciel motoryzacji będzie zachwycony ekspozycją, którą tutaj zobaczy. Muzeum znajduje się w budynku dawnej piekarni i jest prywatną kolekcją zgromadzoną przez właściciela. Nie ujrzymy tu pojazdu, który ma mniej niż 30 lat. Są to samochody np. wyprodukowane w Związku Radzieckim tj.: VAZ, Moskvich, GAZ czy ZA, amerykański Bentley z lat 30., Ford T, Chevrolet Apache, Renault Monaquatre oraz wiele innych. Uwagę zwraca szczególnie GAZ 21 Volga White, który wygląda jak kareta. Zebrane zostały również motocykle używane przez milicję, jak i te przeznaczone do użytku osobistego. Oczywiście nie zabrakło tutaj miejsca na zabytkowe narzędzia, klucze czy urządzenia służące niegdyś do naprawy tych samochodów. 

Polecam skontaktować się wcześniej z muzeum, aby umówić wizytę.

Strona muzeum

Bazylika św. Michała Archanioła, Bažnyčios g. 3, Marijampolė, Litwa

Nawiguj

W latach 1818–1824 kościół ufundował Michał Pietera. Spoczywa tutaj błogosławiony Jerzy Matulewicz, który przyciąga do bazyliki wielu wiernych. Świątynia posiada cechy neobarokowe oraz eklektyczne.

Memorial Museum of Lithuanian President K. Grinius, Muzeum Pamięci Prezydenta Litwy, Bažnyčios g. 23, Marijampolė, Litwa

Nawiguj

Muzeum znajdziemy w drewnianym parterowym domu z XIX wieku, w którym zamieszkiwał prezydent Republiki Litewskiej K. Grinius ze swoją rodziną w latach 1904-1914. Muzeum działa od 1998 roku, a zgromadzone tu ekspozycje ukazują życie i działalność przywódcy narodu litewskiego.

Birštonas Observation Tower, Bokšto al 25, Birštonas, Litwa

Nawiguj

Ta 51 metrowa wieża ma niezwykle ciekawa konstrukcję w porównaniu z innymi obiektami obserwacyjnymi. Jest to najwyższa wieża na Litwie. 300 schodów zaprowadzi nas na jej szczyt, z którego możemy podziwiać najdłuższą rzekę w kraju oraz piękne zielone tereny Parku Regionalnego Nemunas Loop.

Tężnia z wodą mineralną “Druskupis”, Algirdo g. 21, Birštonas, Litwa

Nawiguj

Na terenie jedynego zakładu odparowywania wody na Litwie odwiedzający to miejsce mogą cieszyć się uzdrawiającymi inhalacjami . W Central City Parku możemy odpocząć wdychając morskie powietrze wytwarzane przez Wieże parową Druskupis. Znajdziemy tutaj również fontannę z wodą mineralną oraz galerię solną. Więc czas na relaks i spacer jak w nadmorskim kurorcie.