Trasa 168: Kowno

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Lithuanian Museum of Aviation, Veiverių g. 132, Kaunas, Litwa

Nawiguj

To jedno z miejsc, które przenosi nas nie tylko w przeszłość. Możemy tutaj również poczuć się jak pilot wsiadając do symulatora lotów. Najpopularniejszym eksponatem w muzeum okazuje się replika samolotu o prawdziwych rozmiarach “Lituanica” z 1933 roku stworzona na potrzeby filmu. Dużą część wystawy zajmują szybowce wykonane z projektu B. Oškinisa. Dwa z nich są nadal zdatne do lotów. Idąc dalej napotkamy z 1989 roku samolot An-2, który uczestniczył w akcji “Bałtycki Łańcuch Wolności”.

Strona muzeum

Dom Perkuna, Aleksoto g. 6, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Budynek jest zbudowany w stylu późnego gotyku pod koniec XV wieku. Niegdyś budynek był miejscem składowania zboża. W 1843 roku otworzono tutaj pierwszy w okolicy teatr dramatyczny, gdzie grano nawet operę “Halka” Stanisława Moniuszki. Po 1861 roku budynek przekazano Jezuitom. Dopiero pod koniec XIX wieku zlecono renowację, dzięki której gmach wzbogacił się o ornamenty i nadano mu imię Perkan- czyli bóg czczony na Litwie w tamtym okresie. Dziś znajduje się tutaj Muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi.

Ratusz w Kownie, Rotušės a. 15, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Ratusz jest nazywany przez mieszkańców “białym łabędziem” przez jego długą 53 metrową wieżę, która ma 6 pięter. Pierwszy murowany ratusz został zbudowany już w XVI wieku, lecz obecny wygląd barokowo-klasycystyczny nadał mu Jan Mattekier pochodzący z Czech wiek później. Budynek przez lata miał wiele zadań. Był między innymi magazynem, cerkwią, rezydencja czy siedzibą władz miejskich. Dziś możemy tutaj zajrzeć do miejskiego muzeum. Na ratuszowym placu został wzniesiony pomnik burmistrza Jonasa Vileišisa.

Zamek w Kownie, Pilies g. 17, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Pierwszy murowany zamek był tutaj już w 1361 roku w stylu gotyckim. Jest najstarszym miejscem obronnym na Litwie. Dzisiejsze ruiny zamkowe, które widzimy pochodzą z II połowy XIV wieku. Po trzech tygodniach starań Krzyżaków udało się im zdobyć warownię i z 400 litewskich żołnierzy ocalało tylko 36. Wojska Witolda Vytautasa parę lat później wyprowadziło niechcianych mieszkańców z zamku. 100 lat później umocniono warownię, która bardzo podupadła po bitwie pod Grunwaldem. W zamku mieści się interaktywna wystawa opisująca i opowiadająca te zawiłe i długie dzieje rezydencji.

Strona muzeum

Museum of the History of Lithuanian Medicine and Pharmacy, Muzeum Historii Liewskiej Medycyny i Farmacji, Rotušės 28, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Miejsce to powstało dzięki Uniwersytetowi Medycznemu w Konwie. Dzięki niemu dowiemy się na jakim poziomie była litewska medycyna w latach 1918-1940. Zobaczymy jak wyglądał gabinet okulistyczny V. Janulaitytė-Alseikienė oraz dentystyczny  S. Prapuolenytė-Čerkeliūniėna. Jednak dział poświęcony farmacji wygląda naprawdę imponująco. Zagospodarowano tutaj przestrzeń tak żebyśmy mogli się poczuć dokładnie jak w aptece z tamtych lat. Możemy również wejść do laboratorium, gdzie sporządzano leki i napary.

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Vilniaus gatvė 1, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Jest to świątynia gotycka z XV wieku. Stanowi unikat na skalę Litwy, ponieważ to jedyna i największa bazylika z tego okresu. Do dziś zachowała się tylko jedna 42 metrowa wieża. Spoczywają tu szczątki Jonasa Maironisa. Dwupiętrowy XVIII wieczny ołtarz główny jest majestatyczny bowiem przedstawia moment ukrzyżowania. Po bokach zostały umieszczone posągi apostołów.

Vilniaus gatvė, Kowno, Litwa

Nawiguj

Każdy kto znajdzie się w mieście musi przejść się najstarszą i najbardziej reprezentacyjna ulicą. Konwo było stolicą Litwy w okresie międzywojennym. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie mieszkańców jest Adam Mickiewicz. Większość budynków w mieście reprezentują styl modernistyczny. Fani street artu będą zachwyceni ulicą Orzeszkową, która jest wypełniona muralami.

Pałac Prezydencki w Kownie, Istorinė Prezidentūra, Vilniaus gatvė 33, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Neobarokowy budynek został wzniesiony w 1846 roku. Pod koniec I wojny światowej stał się pałacem prezydentów Litwy aż do 1940 roku. Zamieszkiwali tutaj prezydenci: Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis oraz Kazys Grinius. Podczas okupacji sowieckiej był to Pałac Pionierów. Od 2005 roku mieści się tutaj Narodowe Muzeum Sztuki im. MK Čiurlionisa.

Strona muzeum

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie, Laisvės al. 106, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Miejsce to działa od 1918 roku. Stworzył je Tadas Ivanauskasa i jest jedyną taką instytucją na Litwie. Zgromadzono ponad 300 tysięcy eksponatów, które reprezentują zwierzęta z całego świata oraz szkielety prehistorycznych gatunków, między innymi część szkieletu mamuta żyjącego w tamtych okolicach 12 tysięcy lat temu.

Strona muzeum