Trasa 172: Minija, Vente, Silute, Macikai

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Stalag Luft VI, Macikai, Litwa

Nawiguj

Znajdował się tutaj niemiecki obóz jeniecki dla lotników alianckich, który działał podczas II wojny światowej. Największą liczbę przetrzymywanych obywateli Wielkiej Brytani i USA odnotowano w lipcu 1944 roku. Obóz ewakuowano jesienią tego samego roku. Na terenie było wybudowanych 10 drewnianych baraków oraz 12 drewnianych mniejszych chat.

Kościół ewangelicko-augsburski w Szyłokarczmie, Lietuvininkų 19, Šilutė, Litwa

Nawiguj

Zamysł budowy świątyni powstał już przed I wojną światową jednak wybudowano ją dopiero w 1926 roku. Cały projekt wykonał Curt Gutknecht. W 50-cio metrowej wieży zostały umieszczone aż trzy dzwony. Największy zegar wieżowy na Litwie znajdziemy u jej szczytów. Kościół należy do wyznawców Luterańskich.

Šilutė Museum, Lietuvininkų g. 4, Šilutė, Litwa

Nawiguj

Inicjatywę powstania muzeum zapoczątkował Hugo Scheu. Był zaniepokojony faktem jak szybko zanika tradycja i kultura tego regionu. Podczas II wojny światowej muzeum wraz z dworem zostało uszkodzone. W 2015 roku odrestaurowano posiadłość. Oprócz muzeum znajduje się tutaj również ośrodek restauratorsko-edukacyjny, gdzie działają konserwatorzy tekstyliów, metatli czy papierów.

Strona muzeum

Delta Niemenu, Nemuno deltos regioninis parkas, Litwa

Nawiguj

W Parku Regionalnym Delty Niemna możemy zobaczyć trzy odnogi tej rzeki: Atmate, Pakalne i Skirvyte. Mimo, że teren nie jest popularną destynacją wśród turystów to nie oznacza, że ma mało do zaoferowania. Na jego obszarze możemy zobaczyć rozlewiska, szuwary, bagna. Na przylądku Ventė zobaczymy latarnię morską z 1863 roku. Od 1924 roku działa tutaj też najstarsze obserwatorium ornitologiczne w Europie.

Aukštumalos pažintinis takas, Litwa

Nawiguj

To jedna z piękniejszych ścieżek edukacyjnych na terenie Litwy, która powstała już w XVIII wieku. Kręte kładki prowadzą w głąb torfowisk. Podczas wędrówki dowiemy się jak bardzo jest to unikalny teren oraz jak funkcjonowały wioski rolników torfowiskowych. Na końcu deptaku powstała 3 metrowa wieża obserwacyjna. Bagno Aukštumala ma ponad 2500 hektarów powierzchni.

Ventės rago švyturys – latarnia morska, Litwa

Nawiguj

To najbardziej wysunięta na zachód część Litwy. W 1837 roku powstała tutaj drewniana latarnia. Dzisiejsza latarnia jest zbudowana z cegły i ma 11 metrów wysokości, a z jej szczytu możemy podziwiać Zalew Kuroński, złote wydmy czy Preilię.

Lankupių tiltas- najdłuższy most wiszący na Litwie, Minija, Litwa

Nawiguj

To najdłuższy most wiszący na Litwie. Ma 130 m długości i 1,3 m szerokości. Został wzniesiony nad rzeką Miniją. Powstał na początku XX wieku. Łączy ze sobą Klaipėdę i Šilutė.