Trasa 173: Kłajpeda, Radailiai

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Kłajpeda Mierzeja Kurońska

Nawiguj

Mierzeja Kurońska jest wpisana na listę UNESCO i ma 98 kilometrów długości. Dostać się na nią możemy promem, na który można zabrać swój kamper. Jednak nie polecam tej opcji, ponieważ jest ona nieopłacalna (opłata za prom plu podatek 30 euro). Najlepiej zostawić go przed portem i wybrać prom pasażerski (przewóz roweru za darmo). Znajdziemy tutaj jedne z największych wydm w Europie. Polecam zwiedzić Muzeum Statku Sūduvis. To okręt M52, który służył w litewskiej marynarce 22 lata. Wstęp jest bezpłatny. W delfinarium czeka na nas show w wykonaniu tych ssaków, które trwa około 30 minut i w sezonie letnim odbywa się na zewnętrznym basenie.

Zamek w Kłajpedzie

Nawiguj

W miejscu drewnianej fortyfikacji w XV wieku zakon krzyżacki wzniósł murowany zamek. Ekspozycja pokazuje dzieje zamku oraz rozwój miasta od XIII do XVII wieku. Zobaczymy tu broń, drewniane narzędzia, przedmioty codziennego użytku czy stroje, ale największą dumą placówki jest drogocenny pierścień pochodzący z XVI wieku.

Strona muzeum

Spacer po Kłajpedzie

Nawiguj

Jeśli lubicie nocną odsłonę miasta to warto przejść się ulicą Žvejų wzdłuż wybrzeża rzeki Danė, gdzie często odbywają się różne imprezy. Na Starym Mieście znajdziemy kamieniczki, które zostały odbudowane w dawnym stylu po II wojnie światowej(ulica Aukštoji). Część kamienic są utrzymane w stylu muru pruskiego, jednak znajdziemy tutaj również zabudowania w stylu z VIII wieku. Jest to historyczne miejsce tego miasta. Na Placu Teatralnym zobaczymy Pomnik wraz z fontanną Anusi z Tharau. 

Muzeum kowalstwa w Kłajpedzie, Šaltkalvių g. 2, Klaipėda, Litwa

Nawiguj

W kuźni lokalnego kowala Gustava Kackego znajduje się Muzeum Kowalstwa. Odwiedzający to miejsce mogą zobaczyć oryginalne narzędzia, którymi posługiwał się na codzień, jak również prace innych artystów: kute wiatrowskazy, pół żelazne krzyże i płoty cmentarne ze zniszczonego przez Sowietów miejskiego cmentarza. Istnieje tutaj możliwość wykonania własnej bałtyckiej biżuterii.

Strona muzeum

Muzeum Zegarów, Liepų g. 12, Klaipėda, Litwa

Nawiguj

Muzeum Zegarów i Zegarków jest jednym z najbardziej nietypowych na terenie Europy Wschodniej. Ekspozycja jest podzielona na dwa działy. Pierwszy z nich ukazuje różne metody pomiaru czasu oraz jak przebiegał rozwój mechanizmów zegarów począwszy od starożytności. Druga część wystawy to zbiór wytworów najbardziej cenionych litewskich oraz europejskich zegarmistrzów takich jak Abrahama Louisa Bregueta czy Francesca Heckela z Warszawy. Zgromadzonych zostało ponad 1700 eksponatów. Na zewnątrz dworu została umieszczona kolekcja zegarów słonecznych.

Strona muzeum

Park Rzeźby, K. Donelaičio g. 6B, Klaipėda, Litwa

Nawiguj

Na terenie dawnego cmentarza, który został zniszczony w 1977 roku przez wojsko sowieckie powstał park rzeźby. Aby upamiętnić to miejsce położyli tutaj kamień z wyrytym napisem “Czerwony terror zniszczył nie tylko życie, ale również śmierć i nie oszczędził cmentarza w Kłajpedzie”. Dziś park nosi imię Martynasa Mažvydasa i możemy w nim odwiedzić galerię rzeźb pod gołym niebem. To ponad 100 prac najsłynniejszych litewskich rzeźbiarzy w jednym miejscu.

Kłajpeda molo, Vėtros g. 9, Klaipėda, Litwa

Nawiguj

Nie ma chyba lepszego miejsca na zachód słońca jak molo w Kłajpedzie. Romantyczny spacer wzdłuż deptaku jest idealną propozycją na letni wieczór. Znajdziemy tutaj również szeroką i piaszczystą plażę.

Dino parkas Radailiai, Pušyno g 9, Radailiai, Litwa

Nawiguj

To największy Park Dinozaurów na Litwie. To miejsce z całą pewnością jest dla całej rodziny. Znajdziemy tutaj 50 dinozaurów w skali 1:1, które potrafią syczeć czy pluć wodą. Na terenie powstało również kino 5D, karuzele czy labirynt lustrzany. W mini ZOO znajdziemy “bardziej współczesne” gatunki zwierząt.

Strona parku