Trasa 174: Kretynga, Palanga, Sausdravai

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Tyszkiewiczów – obecnie Muzeum Etnograficzne, Vilniaus g. 20, Kretinga, Litwa

Nawiguj

Pałac powstał w 1875 roku. Zobaczymy tutaj ekspozycje archeologiczną poświęconą kulturze ludów zamieszkujących te tereny od starożytności aż do XIII wieku. Biżuteria z różnych epok i materiałów zachwyci każdego. Znajdziemy również wystawę opisującą historię i kulturę właścicieli dworu Kretinga, czy kolekcję numizmatyczną. W oranżeri hrabiego Juozapasa Tiškevičiusa powstał Ogród Zimowy. Na gości czeka również drewniany młyn wodny z II połowy XVIII wieku. Na zewnątrz został zainstalowany zegar słoneczny oraz kilka rzeźb na podwórzu domu chłopskiego.

Strona muzeum

Muzeum Bursztynu w Połądze, Vytauto g. 17, Palanga, Litwa

Nawiguj

W Morzu Bałtyckim nie brakuje bursztynu, dlatego też w Palandze otworzono muzeum, które gromadzi największe unikaty tego surowca. Placówka mieści się w majestatycznym Pałacu Połągi hrabiego Tiškevičiusa od 1963 roku. Imponująca kolekcja ponad 5 tysięcy okazów bursztynu wypełnia wnętrza budowli. Dowiemy się tutaj jak powstaje bursztyn oraz zobaczymy jego różne formy. Perłami ekspozycji są wyroby bursztynowe pochodzące z epoki kamienia oraz brązu.

Strona muzeum

Palanga Pier, Palanga molo, Palanga, Litwa

Nawiguj

Palanga jest jedną z najbardziej popularnych destynacji w sezonie wakacyjnym na Litwie. W 1882 roku powstało tutaj molo o długości 380 metrów co było nie lada osiągnięciem w tamtym okresie. Dziś jest dłuższe o 90 metrów i zachęca do romantycznych spacerów. Plaża jest szeroka i piaszczysta, a na deptaku możemy znaleźć liczne kramiki z jedzeniem czy pamiątkami.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Połądze, Vytauto g. 51, Palanga, Litwa

Nawiguj

Hrabia Feliks Tyszkiewicz zainicjował powstanie neogotyckiego kościoła z czerwonej cegły w roku 1897, gdzie niegdyś stała drewniana świątynia. To jedyny kościół rzymskokatolicki w mieście. Odbywają się tutaj msze święte w języku polskim. We wnętrzu ukazuje się naszym oczom bogato zdobiony ołtarz główny wraz z amboną.

BOOM Park, Mokyklos 90, Žibininkų km. kretingos raj, Litwa

Nawiguj

Te najnowocześniejsze miejsce w Europie z pewnością jest dedykowane dla całych rodzin. Tutaj z trampolin-wodnych korzystają nie tylko dzieci, ale i starsi. A z tyrolki mogą skorzystać Ci którzy nie boją się wyzwań na wysokości. Na terenie znajdziemy również plac zabaw czy ścieżki wspinaczkowe. W sezonie letnim to miejsce cieszy się ogromną popularnością i to nie bez przyczyny. Wodne szaleństwo (i nie tylko) pozostanie w pamięci na długo.

Strona parku

313 cable park, Mokyklos g. 82, Užpelkiai, Litwa

Nawiguj

Jest to idealne miejsce dla osób kochających sporty wodne. Park został zaprojektowany przez surferów, dlatego nie brakuje tutaj innowacyjnych pomysłów. To jedno z najbardziej nowoczesnych surfparków na świecie. Na terenie znajdziemy również plac zabaw dla dzieci.

Strona parku

Baltų mitologijos parkas, Sausdravų k, Sausdravai, Litwa

Nawiguj

Park Mitologiczny Balti otwarty w 2012 roku pozwala nam zrozumieć kulturę przodków zamieszkujących ten teren. To jedyny taki park na Litwie. Zobaczymy tutaj rzeźby mitologicznych bogów, a prowadzić nas do nich będą ścieżki tworzące kształt wrzeciona. W amfiteatrze można posłuchać tradycyjnych brzmień, które przenoszą naszą duszę w inny wymiar.

Strona parku

Samogitian Sanctuary, Kuršių tak. 289, Palanga, Litwa

Nawiguj

W 1998 roku odbudowano Sanktuarium Żmudzkie, które znajdowało się do XVI wieku w Birutė w Połądze przed przyjęciem chrześcijaństwa. Drewniane rzeźby ukazują bałtyckich bogów i zostały wyrzeźbione przez lokalnych artystów. Miejsce magiczne ze względu na swoje położenie przy samej plaży, a zachodzące słońce pozwala obliczyć święta kalendarzowe dzięki wbitym tam kolumnom.