Trasa 175: Płungiany, Telsze, Plinkes, Możejki

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Ogińskich w Płungianach, Parko g. 3A, 90113 Plungė, Litwa

Nawiguj

Neorenesansowa zabudowa powstała w 1879 roku. Z tyłu pałacu znajdziemy basen wraz z fontanną. Obok powstała stajnia oraz dwie oficyny. Jedna z nich była przeznaczona dla służby, zaś druga na szkołę muzyczną. Całość jest umieszczona w ogromnym Parku Krajobrazowym, w którym znajdziemy oranżerię. Dziś mieści się tutaj Muzeum Sztuki Żmudzkiej. Ekspozycja muzealna ukazuje sztukę XX i XXI wieku lokalnych artystów.

Strona muzeum

Ilgio ežero pažintinis takas, Ścieżka Edukacyjna nad Długim Jeziorem, Litwa

Nawiguj

Wkoło jeziora Ilgis powstała ścieżka sensoryczna, którą w całości można pokonać boso! Akwen jest bardzo małym zbiornikiem, ale w sezonie letnim turyści chętnie zażywają w nim kąpieli wodnych. To niezapomniane przeżycie przechodzić bez butów przez różnego typu nawierzchnie. Małe molo nad jeziorem pozwala bliżej zobaczyć ciemny kolor wody.

Žemaičių muziejaus „Alka“ Žemaičių kaimo muziejus, Muzeum Wsi Żemajskiej, Malūno g. 5, Telšiai, Litwa

Nawiguj

Muzeum przenosi nas do XIX i XX wieku. Zbudowano tutaj 16 budynków takich jak domy mieszkalne, stodoła, szopa, kuźnia, młyn oraz cmentarz. We wszystkich pomieszczeniach znajdują się oryginalne sprzęty codziennego użytku, narzędzia, meble czy ozdoby. Co roku uprawia się tutaj ogród warzywny oraz zielny.

Strona muzeum

Katedra św. Antoniego Padewskiego w Telszach, Katedros a. 2, Telšiai, Litwa

Nawiguj

Kościół reprezentuje styl renesansowo-klasycystyczny. Wnętrze katedry jest przestronne i jasne. Ambona została zaprojektowana przez Tomasza Podhaiskisa oraz Jonasa Mažeikasa. Główny ołtarz to ikony wraz z obrazem św. Antoniego wykonane przez jezuickiego rzeźbiarza T. Podhaiskisa. Przepiękne organy zainstalowane w 1938 roku przez Otta Kratokvilasa mają aż 22 rejestry.

Great Samogitian Wall, Wielki Mur Żemajski, Respublikos g.,Telšiai, Litwa

Nawiguj

Na murze od 2010 roku zaczęły się pojawiać tablice upamiętniające ważne w dziejach Litwy wydarzenia oraz bitwy. Dziś jest ich sześć. Inicjatorem tej instalacji był Algirdas Žebrauskas. Warto udać się potem w stronę jeziora Mastis na spacer. Brzeg akwenu jest bardzo dobrze zorganizowany dzięki czemu można tutaj spokojnie spędzić więcej czasu.

Church of the Assumption of the Blessed Virgin Mary into Heaven, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Haczowie, Šviesos g. 2, Telšiai, Litwa

Nawiguj

Prawdopodobnie Zygmunt Stary ufundował świątynię, przy której działała również szkoła. W 1831 roku budynek został zburzony, a na jego miejsce zbudowano cerkiew prawosławną św. Mikołaja Cudotwórcy. Przed II wojną światową kościół został zwrócony Katolikom. W środku znajdziemy trzy ołtarze w stylu neogotyckim.

Plaża nad jeziorem

Nawiguj

To dobre miejsce na zrobienie krótkiej przerwy w trasie. Jest tutaj zadaszona wiata oraz miejsce, gdzie możemy zrobić grilla. W cieplejsze dni można skorzystać z uroków jeziora.

Muzeum Mieżejek, V. Burbos gatvė, Możejki, Litw

Nawiguj

W kolekcji muzeum znajdziemy zbiory archeologiczne, etnograficzne czy wytwory ludowych artystów. Placówkę założył Stasys Ličkūnas, który niezwykle kochał swój region. Podczas II wojny światowej rozgrabiono ponad 80% zgromadzonych eksponatów. Wystawa archeologiczna jest dedykowana dla osób niewidomych. Biżuteria, broń, mapy czy opisy wydarzeń czekają na każdego kto odwiedzi Muzeum Możejek.

Strona muzeum