Trasa 176: Lipawa

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Liepājas jūrmalas parks, Liepu iela, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Park powstał w XIX wieku i posiadał nie tylko funkcję rekreacyjną, ale miał również chronić miasto przed nadmiernym nawiewaniem piasku. Zasadzonych jest tu ponad 170 gatunków drzew. Znajdziemy tutaj boiska, kawiarnie czy nowoczesne place zabaw dla dzieci. Spacerując we wschodniej części zobaczymy wille z XIX i XX wieku. Po terenie możemy swobodnie poruszać się na rowerach.

Pomnik żeglarzy i rybaków zaginionych na morzu, Zvejnieku aleja 11A, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Alberts Terpilovskis wykonał rzeźbę z brązu na 11 metrowym cokole w 1977 roku. Pomnik przypomina nam o tych, którzy nie wrócili z morza. Przedstawia on kobietę, która wypatruje na morzu swoich bliskich. W 2000 roku zainstalowano tam drugą tablicę poświęconą załodze samolotu, która została zestrzelona przez Armię Związku Radzieckiego w 1950 roku.

Liepājas muzejs, Muzeum Lipawy, Kūrmājas prospekts 16/18, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Na początku XX wieku Paul Max Bertschy zaprojektował pałac dla rodziny Katzenelsonów, który obecnie jest siedzibą Muzeum Lipawy. Dowiemy się jak rozwijał się region od starożytności po XIX wiek. Zobaczymy również zbiory należące do XIX-wiecznego domu Kurzemów Południowych oraz dzieła wykonane w drewnie przez rzeźbiarza Miķeļisa Pankokasa.

Strona muzeum

Libauer Petermarkt, Kuršu iela 5-7/9, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Jest to jeden z piękniejszych secesyjnych obiektów Europie, który został przeznaczony na stanowiska targowe. Został zaprojektowany w 1910 roku przez Louisa Melville’a. W tamtych czasach uchodził za bardzo nowoczesny architektonicznie budynek ze względu na przeszklony dach. Dziś jest drugim co do wielkości targowiskiem na Łotwie. Znajdziemy tutaj m.in. owoce, warzywa czy wyroby garmażeryjne.

Rose Square, Plac Różany, Zivju iela 9, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Kiedyś był to plac targowy, dziś to urocze miejsce w samym sercu miasta, które zmienia się zależnie od pory roku. Jako pierwsze kwitną tutaj krokusy, żonkile, tulipany a w lato zaczynają pojawiać się pierwsze królowe kwiatów. W wakacje znajdziemy tutaj przewodnika, który opowie Wam historię i zaprowadzi w ciekawe miejsca w mieście.

Kościół św. Trójcy w Lipawie, Lielā iela 9, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Protestancka świątynia powstała w 1742 roku z projektu Johanna Christopha Dorna z Królewca. Posiada ona cztery kondygnację, a z 55-cio metrowej wieży rozciąga się piękna panorama na na Lipawę i Jezioro Lipawskie. Na nabożeństwach można usłyszeć organy z XIX wieku, które należą do najcenniejszych w Europie.

Recreational area of Liepaja lake, Jezioro Liepoja, Zirgu sala 2, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

To niezwykły zbiornik wodny, który powstał poprzez cofanie się wód Morza Bałtyckiego. To miejsce jest domem dla tysięcy ptaków. Na terenie powstały dwie wieże służące do obserwacji ptactwa. Jezioro wraz z łąkami są częścią rezerwatu przyrody. To raj dla wędkarzy, którzy przybywają tutaj z różnych stron.

Karosta Prison, Invalīdu iela 4, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Więzienie działało do 1997 roku. Jest unikatem na skalę Europy, ponieważ to jedyne dostępne dla zwiedzających więzienie wojskowe. Było miejscem odbywania kar dyscyplinarnych. Nikomu nie udało się z niego uciec. Zwiedzanie z przewodnikiem dostarczy Wam wiele wrażeń. Jeśli dla kogoś to za mało to może sobie zarezerwować tutaj nocleg i poczuć się jak osadzony.

Strona muzeum

Cerkiew św. Mikołaja, Studentu rotas iela 7, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Car Mikołaj II ufundował budowę świątyni w 1900 roku. Na początku swojej działalności była ona dedykowana żołnierzom marynarki wojennej. Podczas II wojny światowej Niemcy zawłaszczyli sobie dzwony. Przez lata nie pełniła swojej pierwotnej funkcji- była miejscem spotkań dla marynarzy. W 1997 roku stała się z powrotem ważna dla prawosławnych wiernych. Na ołtarzu głównym zobaczymy ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy. 

Liepāja Northern Breakwater, Molo Połnocne, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Polecam każdemu spacer przez najdłuższe molo na Łotwie. Ma prawie dwa kilometry długości. To miejsce przyciąga wędkarzy z całego kraju. Spokojnie możemy tutaj podjechać camperem i zaparkować go na parkingu tuż obok deptaku.

Artillery battery No.3, Bateria 3, Krasta iela, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

To miejsce znajdziemy przy nadmorskim deptaku Północnym. Zobaczymy tutaj platformy, które zostały zbudowane dla różnego rodzaju dział, takich jak przeciwpancernych Nordenfeld czy Canet model 1892. Niestety Bateria 3 jest stale podmywana przez wody Morza Bałtyckiego, przez co fundamenty platformy działowej stają się kruche i mniej wytrzymałe.

Artillery battery No.1, ātnieku iela 25, Liepāja, Łotwa

Nawiguj

Bateria fortyfikacji obronnych nr. 1 należąca do Fortu Północnego należy do najbardziej imponujących obronnych zabudowań Lipawy. Powstała w końcowej fazie XIX wieku dzięki rosyjskiej armii cesarskiej. W 1908 roku kompleks został zamknięty, a część jej wyposażenia przewieziona do Twierdzy Kowieńskiej na Litwie. Dziś możemy zwiedzać baterie artyleryjskie. Jednak trzeba zachować szczególną uwagę podczas ich eksploracji.