Trasa 177: Akmerags, Pavilosta, Aizpute, Kazdanga

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Latarnia morska Akmeņrags, Latarnia morska kamiennego rogu, Vērgale, Saka parish, Dienvidkurzemes novads, Łotwa

Nawiguj

Została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, a jej wysokość to 38 metrów. Żeglarze mogą dostrzec światło latarni z 18 mil morskich. Wieża jest udostępniona do zwiedzania, a z jej szczytów rozciąga się majestatyczny widok na okoliczne zielone tereny oraz Morze Bałtyckie.

Kuģis “Dole”, Statek “Dole”, Łotwa

Nawiguj

Na placu w centrum miasta przy moście Pāvilosta stoi odrestaurowany statek “Dole”. Jest jedynym ocalałym tego typu obiektem na Łotwie. Wchodził on w skład arteli rybackich założonych w 1947 roku. Był wykorzystywany w rybołówstwie w latach 50. i 60. XX wieku.

Pāvilosta Local History Museum, Dzintaru iela 1, Pāvilosta, Pāvilosta pilsēta, Dienvidkurzemes novads, Łotwa

Nawiguj

Muzeum składa się z dwóch budynków. W jednym z nich dowiemy się jak wyglądało życie podczas sowieckiej okupacji. Szczegółowo jest opisana historia i dzieje przygranicznego kołchozu. Następna wystawa opisuje działalność kulturową oraz społeczną w mieście Pāvilost i parafii Saka. Czeka na nas również interaktywna ekspozycja.

Strona muzeum

Pavilosta North Mole, Molo Północne, Ostmalas iela 2, Pāvilosta, Pāvilosta pilsēta,Łotwa

Nawiguj

Deptak został oddany do użytku w 2020 roku. Obok mola znajduje się niewielki port dla łódek rybackich oraz jachtów. Na samym końcu Mola Północnego zobaczymy latarnię morską. Dostęp do niej jest utrudniony ze względu na nawierzchnię, która jest ułożona z głazów.

Radošā darbnīca LaLu, Warsztat Twórczy LaLu, Sakas iela 15, Aizpute, Aizputes pilsēta, Dienvidkurzemes novads, Łotwa

Nawiguj

“Stworzone na Łotwie. Zrobione z miłości”. Takim hasłem promuje się to miejsce. Zgromadzono tutaj sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia czy przepiękne rękodzieła ludowe. Eksponaty pochodzą z czasów przedwojennych oraz sowieckiej okupacji. Właściciel dzieli się swoimi wspomnieniami i zaprasza do swojej pracowni oraz podwórka. W Warsztacie Twórczym LaLu można nabyć jedyne w swoim rodzaju rękodzieła stworzone z szczególną pieczołowitością i jakością.

Strona muzeum

Aizputes Livonijas ordeņa pilsdrupas, Zamek Zakonu Kawalerów Mieczowych, Liepājas iela 9, Aizpute, Aizputes pilsēta, Dienvidkurzemes novads, Łotwa

Nawiguj

Zamek Zakonu Kawalerów Mieczowych powstał w XIII wieku dzięki Dietrichowi von Groningen. Dwa wieki później dobudowano część mieszkalną z piwnicami i emporą. W 1659 roku Szwedzi splądrowali zamek. Parę lat później książę Jakub wraz z oddziałem strzelców zajęli fortecę. W latach dwudziestych XX wieku była tu placówka dla niepełnosprawnych oraz uboższych mieszkańców miasta. Ruiny zamku widnieją na liście zabytków chronionych przez państwo.

Aizpute Local History Museum, Skolas iela 1, Aizpute, Aizputes pilsēta, Dienvidkurzemes novads, Łotwa

Nawiguj

W rezydencji lorda Pilsmuižazostały zgromadzone zostały eksponaty, które opowiadają zawiłą historię tego obszaru na przestrzeni 800 lat. Stworzone zostało 7 wystaw. Co miesiąc placówka prezentuje nową wystawę sztuki, a lokalni rzemieślnicy zapraszają na swoje kreatywne warsztaty.

Strona muzeum

Kazdanga castle, Jaunatnes gatve 1, Kazdanga, Kazdangas pagasts, Dienvidkurzemes novads, Łotwa

Nawiguj

Kompleks zamkowo-dworski powstał na początku XIX wieku. Zaprojektował go Johan Georg Adams Berlitz i dziś jest uznany za jeden z piękniejszych przykładów budownictwa klasycystycznego  w Kurlandii. Widzimy tutaj inspirację Zamkiem Mežotne. Do zabudowania dojdziemy przez kamienny most. Po przeciwnej stronie rzeki Alokste zobaczymy zachowane do dziś obiekty mieszkalne dla służby, stajnię oraz spichlerz. W Domu Kawalerów zachowały się oryginalne barokowe schody oraz parkiety. Park Kazdanga ma aż 16 ha i możemy tutaj podziwiać wiele gatunków drzew z różnych zakątków świata.