Trasa 178: Jurkalne, Alsunga, Edole, Kuldiga, Riezupes

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

57°00′ paralēles akmens, Równoleżnik 57°00′, P111, Jūrkalnes pagasts, Ventspils novads, Łotwa

Nawiguj

Równoleżnik 57°00′ znalazł się w kręgu zainteresowania w 1994 roku między innymi dzięki grupie twórczej Muzeum Historii Okręgu Tukuma, która odbywała wycieczkę wzdłuż równoleżnika znajdującego się na terenie Łotwy. Pięć lat później Aldaris zainicjował oznaczenie równoleżnika specjalnymi kamieniami. Pierwszy kamień jest umiejscowiony na placu browaru Aldaris.

Jūrkalne seashore, Jūrkalne, Jūrkalnes pagasts, Łotwa

Nawiguj

Malownicze i spadziste wybrzeże Jūrkalne wpisuje się w jedne z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem na Łotwie. Z ponad 20 metrowego klifu można zejść na plażę drewnianymi schodami. Co roku skarpa cofa się o ponad kilka metrów na skutek erozji. Pas stromego wybrzeża ciągnie się przez 24 kilometry. Plaża w tej okolicy jest jeszcze dziewicza więc warto się na nią udać i odpocząć.

Alsunga Castle, Pils iela 1, Alsunga, Alsungas novads, Kuldīgas novads, Łotwa

Nawiguj

Zamek pełnił funkcję warowni i prawdopodobnie powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwszą okrągłą wieżę postawiono około 200 lat później, a drugą w XVI wieku. To one nadają rezydencji średniowieczny wygląd. Dziś pare komnat jest zrekonstruowanych w dawnym stylu i możemy je zwiedzać. Mimo, że posiadłość nie jest odrestaurowana to ma ona swój klimat, który zachęca turystów do zapoznania się z jej historią.

Strona muzeum

Ēdole castle, Pils iela 1, Ēdole, Ēdoles pagasts, Kuldīgas novads, Łotwa

Nawiguj

Budowla pochodzi z końca XII wieku. Ādolfs Verners Bērs w XIX wieku postanowił przebudować zamek na styl eklektyczny. Niestety posiadłość spłonęła w 1905 roku. Wnętrza odrestaurowanego zamku są wypełnione antycznym wyposażeniem, które mówią nam o klasie oraz bogactwie tego miejsca w okresie renesansu. Zwiedzającym został udostępniony również ogród oraz wieża zamkowa, z której rozciąga się cudowny widok na okolicę.

Strona muzeum

Riežupes smilšu alas, Rumba parish, Gmina Kuldīga, Łotwa

Nawiguj

Właścicielką piaskowej jaskiń jest Inese, która z przyjemnością oprowadzi każdego po jej labiryntach. Podziemna trasa liczy prawie pół kilometra i jest drążona ręcznie od trzech pokoleń. Cięte kwiaty pozostawione przez Inese w jaskini utrzymują świeżość nawet do dwóch miesięcy ze względu na stałą niską temperaturę panującą w jej wnętrzu. Zamieszkuje tutaj aż osiem gatunków nietoperzy. Piasek wydobywany z jaskini łudząco przypomina cukier.

Strona jaskini

Most i wodospad Kuldiga

Nawiguj

Mimo, że wodospad ma zaledwie 2 metry wysokości to jest on najszerszym w Europie. Zlokalizowany jest na rzece Windawa. Dobrym punktem obserwacyjnym jest ceglany XIX-sto wieczny most, który ma aż 165 metrów. Obok znajdziemy XIII wieczny młyn na rzece Alekšupīte.

Kuldiga Castle Park, Kalna iela 25, Kuldīga, Kuldīgas pilsēta, Kuldīgas novads, Łotwa

Nawiguj

Początkowo nosił on nazwę Jesusborg. Dziś to Zamek Gołdynga, który wzniesiono pod koniec XIII wieku w strategicznym miejscu Kurlandii nad rzeką Windawą. W XVII wieku dobudowano pięć bastionów lecz mimo to fortyfikacja została podbita przez wojska szwedzkie. Fryderyk Kazimierz po przejęciu zamku nakazał go przebudować. Niestety po wojnie w 1701 roku do końca XVIII wieku popadał w ruinę, aż w końcu został ostatecznie zburzony. W jego miejsce powstał park miejski. Muzeum Powiatowe Kuldiga znajdziemy w willi Louisa Bangertsa. Odremontowane wnętrza przenoszą nas w czasie o 120 lat. Dowiemy się tutaj więcej o historii miasta jak i okolic.

Spacer po Kuldidze

Nawiguj

Miasto to zyskało miano “łotewskiej wenecji”. Znajdziemy tutaj unikat na skalę krajową, ponieważ możemy tutaj zobaczyć drewnianą zabudowę z XVIII-XIX. Najstarszy dom pochodzi z 1670 roku i znajdziemy go przy ul. Baznīcas 7. Warto zajrzeć do luterańskiego kościół św. Katarzyny wybudowanego w 1672 roku. Dobudowana do niego neogotycka wieża ma aż 45 metrów. Z jej szczytów możemy oglądać panoramę całego miasta i okolic. Warto zajść do barokowego kościoła ewangelicko-luterańskiego św. Kariny, który jest najstarszą świątynią w mieście. Obecny wygląd został mu nadany w 1665 roku. Dla zwiedzających jest udostępniona wieża widokowa.