Trasa 179: Windawa, Kolka

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ski hill “Lemberg’s Trilby”, Saules iela 141, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

Tutaj znajdziemy największy tor saneczkowych w krajach bałtyckich. To ponad 800 m toru, na którym można rozwinąć prędkość 40 km/h. Skocznia czy trasa narciarska, przyciąga tutaj wielu miłośników sportów ziomowych. W sezonie letnim możemy skorzystać z atrakcji wodnych, samochodzików czy specjalnie stworzonych uliczek do nauki jazdy dla najmłodszych. Dla fanów wspinaczki znajdzie się nawet park linowy.

Strona atrakcji

Jurmalas Parks, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

Podczas spaceru jedną z tras zobaczymy kolekcję kotwic pochodzących ze statków, które pływały na bałtyckich wodach. Największa z nich ma ponad 23 tony. Jednak jeśli jesteśmy z dziećmi to polecam wybrać drugą ścieżkę. Pokonując ją można się poczuć jak w prawdziwej dżungli, gdzie czekają na nas podwieszane mosty, kładki czy wieża. W sezonie letnim można skorzystać z parku wodnego.

Piejuras brivdabas muzejs, Riņķa iela 2, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

Nadmorski skansen działa od 1954 roku. Znajdziemy ponad 24 tysiące obiektów. Zobaczymy tutaj wystawy poświęcone codziennemu życiu mieszkańców Kurlandii. Zrekonstruowane budynki rolne takie jak: wiatrak, wędzarnie, XIX wieczny dom z piaskowca czy podmiejski budynek mieszkalny. Kolekcja kotwic i łodzi rybackich oraz sprzętu z XVII wieku jest dumą muzeum. Jednak największą atrakcją są dwie sprawne lokomotywy typu ML, które zabiorą turystów na przejażdżkę linią wąskotorową.

Strona muzeum

Kuģis Grots, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

Statek rybacki „Grots” jest najstarszym takim obiektem na Łotwie. Waży ponad 140 ton. Został skonstruowany 1973 roku i pełnił ważną funkcję w łotewskim rybołóstwie w drugiej połowie XX wieku. Dziś możemy poczuć się jak rybacy wchodząc na pokład statku.

Ventspils Museum, Jāņa street 17, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

W zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych od 2001 roku możemy odwiedzić Muzeum Ventspils. To najstarsza twierdza w Łotwie. Znajdowała się tutaj również cerkiew ewangelicko-luterańska, rosyjska, a nawet więzienie. Dziś możemy tutaj dowiedzieć się więcej o historii zamku, miasta oraz portu. Zobaczymy sprzęty wykorzystywane przez rzemieślników i kupców w XIV-XIX wieku czy biżuterię z XIII-XIX wieku.

Strona muzeum

Crafts house, Dom Rzemiosła, Skolas iela 3, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

To niezwykłe miejsce działa od 2007 roku w XVIII-wiecznym budynku. Turyści mają wyjątkową okazję wzięcia udziału w nietypowej lekcji. Możemy się poczuć jak w XIX wiecznej szkole dzięki wyposażeniu sali. Swój warsztat można rozwijać na zajęciach fotograficznych, tkackich czy garncarskich.

Strona muzeum

Międzynarodowe Centrum Radioastronomii w Windawie, iraki, Irbene, Ances pagasts, Ventspils novads, Łotwa

Nawiguj

Jeśli chcecie odwiedzić to miejsce to trzeba zgłosić to wcześniej. Nie polecam robić tego po dotarciu na miejsce, ponieważ nie ma tutaj zasięgu. Używany tutaj niegdyś radioteleskop jest ósmym co do wielkości tego typu urządzeniem na świecie. Centrum rozpoczęło swoją działalność w 1991 roku i było ściśle tajne. Podczas zwiedzania zobaczymy ruiny centrum technicznego, wieżę, z której możemy zaobserwować cały obszar. W niej zorganizowano mini muzeum ukazujące ciekawe fakty o sekretnej bazie radzieckiej. Replika radioteleskopu RT-16 czeka na nas pod koniec wycieczki.

Strona centrum

Kolkasrags pine nature trail, bird watching tower, Kolka parish, Gmina Talsi, Łotwa

Nawiguj

Szlak Sosnowy Kolka znajduje się nad Morzem Bałtyckim. Idąc tą ścieżką możemy zobaczyć jak na przestrzeni lat zmienił się wygląd wydm. Jedne z najstarszych wydm leśnych znajdziemy właśnie na tym szlaku. Sosnowy las, a w nim stare obumierające drzewa dały schronienie dla wielu niespotykanych gatunków porostów czy owadów. Podczas dwu kilometrowego spaceru możemy wejść na dwie platformy widokowe oraz 15-sto metrową wieżę, z której rozpościera się majestatyczny widok na Morze Bałtyckie.