Trasa 18: Ślemień, Żywiec, Węgierska Górka, Szczyrk

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Żywiecki Park Etnograficzny, ul. Łączna 2a, Ślemień

Nawiguj

Jest to najmłodszy skansen w Polsce. Powstał w 2013 r. Odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego.

Obecnie znajduje się tu 19 zabytkowych obiektów, m.in.: budynek szkoły z 1900 r., tartak o napędzie wodnym, XIX-wieczny spichlerz, kuźnia z początku XX wieku, dom z 1901 r. w stylu wołoskim, czy chata z detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim.

Do poszczególnych budynków można wchodzić. Zobaczymy w nich zrekonstruowany wystrój oraz ekspozycje obrazujące różne aspekty życia dawnych mieszkańców Żywiecczyzny.

Strona parku

Stary Zamek, ul. Zamkowa 2, Żywiec

Nawiguj

Początki zamku sięgają I połowy XV wieku. Pod koniec XV wieku stał się on fortecą obronną. W II połowie XVI wieku przeistoczył się w renesansową rezydencję, zaś na początku XVIII wieku w rezydencję o charakterze pałacowym. W kolejnych latach przeznaczenie zamku ewoluowało, aż w 2005 r. stał się siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu.

W zamku i towarzyszących mu zabudowaniach znajdują się liczne ekspozycje o różnorodnej tematyce. Osobne wystawy poświęcone są tradycji i historii miasta, kulturze ludowej Żywiecczyzny, sztuce sakralnej Żywiecczyzny, czy wykopaliskom prowadzonym w rejonie zamku i na Grójcu.

Szczególnie spodobały mi się trzy ekspozycje. Pierwsza pt. “Konfessaty czyli sądy, wyroki i tortury w Żywcu”. Druga prezentująca ptaki i ssaki Żywiecczyzny. Można na niej zobaczyć wypchanego rysia, niedźwiedzia, orła a nawet… sępa, którego odnotowano tutaj w okresie międzywojennym. Trzecia to wystawa czasowa prezentująca tradycyjne maski z różnych rejonów świata.

Strona muzeum

Park Zamkowy, Żywiec

Nawiguj

Z muzeum wychodzimy wprost do parku Zamkowego. Spacerując jego alejkami warto zwrócić uwagę na klasycystyczny pałac Habsburgów zwany Nowym Zamkiem.

Można go oglądać jedynie z zewnątrz. W latach 2001-2012 mieszkała tutaj Maria Krystyna Habsburg, córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga.

Oprócz tego znajduje się tu park miniatur będący częścią ekspozycji Muzeum Miejskiego w Żywcu. Zgromadzono w nim repliki zabytków z terenu Podbeskidzia. Chociaż park miniatur jest zamknięty z powodu pandemii, to większość znajdujących się w nim obiektów da się zobaczyć zza niskiego ogrodzenia.

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny – schron OPL, ul. Rzeczna, Żywiec

Nawiguj

Przy wyjściu z parku obok Starego Zamku można zobaczyć jeden ze schronów zaadaptowanych do zwiedzania przez Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny. Jest to miejsce dla fanów militariów. Schron jest zaskakująco duży i można tu obejrzeć naprawdę wiele eksponatów.

Strona muzeum

Rynek, Żywiec

Nawiguj

Proponuję chwilę relaksu na żywieckim Rynku. Można tu usiąść i zjeść coś lub napić się czegoś w jednej z licznych knajpek.

Rynek otaczają kamienice nad którymi góruje ratusz. Od strony ul. Kościuszki możemy zobaczyć charakterystyczną dzwonnicę z XVIII wieku.

Schron bojowy Wędrowiec, Węgierska Górka

Nawiguj

W dniach 2-3 września 1939 r. polscy żołnierze bohatersko bronili umocnień w rejonie Węgierskiej Górki przed natarciem przeważających sił niemieckich. Dzięki ich postawie starcie to określane jest mianem “Westerplatte południa”.

Kompleks umocnień składał się z pięciu schronów. Obecnie jeden z nich – Wędrowiec – został przystosowany do zwiedzania. Urządzono w nim muzeum poświęcone fortyfikacjom oraz walkom w obronie Węgierskiej Górki podczas kampanii wrześniowej.

Strona muzeum

Skrzyczne

Nawiguj

Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Jego wysokość to 1257 metrów n.p.m. Chcąc dostać się na górę można wybrać jeden z kilku szlaków lub skorzystać z wygodnej dwuodcinkowej kolejki krzesełkowej, której dolna stacja znajduje się w centrum Szczyrku.

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne, a przed nim taras widokowy z którego można dostrzec nawet Tatry. Zimą na zboczach Skrzycznego funkcjonuje wiele tras narciarskich.

Strona kolejki krzesełkowej