Kategoria: Trasa 18

 • Trasa 18: Ślemień, Żywiec, Węgierska Górka, Szczyrk

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Żywiecki Park Etnograficzny, ul. Łączna 2a, Ślemień

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 16

  wyprawomaniak.pl

  Jest to najmłodszy skansen w Polsce. Powstał w 2013 r. Odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego.

  Obecnie znajduje się tu 19 zabytkowych obiektów, m.in.: budynek szkoły z 1900 r., tartak o napędzie wodnym, XIX-wieczny spichlerz, kuźnia z początku XX wieku, dom z 1901 r. w stylu wołoskim, czy chata z detalami snycerskimi wykonanymi w stylu alpejsko-tyrolskim.

  Do poszczególnych budynków można wchodzić. Zobaczymy w nich zrekonstruowany wystrój oraz ekspozycje obrazujące różne aspekty życia dawnych mieszkańców Żywiecczyzny.

  Strona parku

 • Stary Zamek, ul. Zamkowa 2, Żywiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 49

  wyprawomaniak.pl

  Początki zamku sięgają I połowy XV wieku. Pod koniec XV wieku stał się on fortecą obronną. W II połowie XVI wieku przeistoczył się w renesansową rezydencję, zaś na początku XVIII wieku w rezydencję o charakterze pałacowym. W kolejnych latach przeznaczenie zamku ewoluowało, aż w 2005 r. stał się siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu.

  W zamku i towarzyszących mu zabudowaniach znajdują się liczne ekspozycje o różnorodnej tematyce. Osobne wystawy poświęcone są tradycji i historii miasta, kulturze ludowej Żywiecczyzny, sztuce sakralnej Żywiecczyzny, czy wykopaliskom prowadzonym w rejonie zamku i na Grójcu.

  Szczególnie spodobały mi się trzy ekspozycje. Pierwsza pt. “Konfessaty czyli sądy, wyroki i tortury w Żywcu”. Druga prezentująca ptaki i ssaki Żywiecczyzny. Można na niej zobaczyć wypchanego rysia, niedźwiedzia, orła a nawet… sępa, którego odnotowano tutaj w okresie międzywojennym. Trzecia to wystawa czasowa prezentująca tradycyjne maski z różnych rejonów świata.

  Strona muzeum

 • Park Zamkowy, Żywiec


  Nawiguj


  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak.pl


  Z muzeum wychodzimy wprost do parku Zamkowego. Spacerując jego alejkami warto zwrócić uwagę na klasycystyczny pałac Habsburgów zwany Nowym Zamkiem.

  Można go oglądać jedynie z zewnątrz. W latach 2001-2012 mieszkała tutaj Maria Krystyna Habsburg, córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga.

  Oprócz tego znajduje się tu park miniatur będący częścią ekspozycji Muzeum Miejskiego w Żywcu. Zgromadzono w nim repliki zabytków z terenu Podbeskidzia. Chociaż park miniatur jest zamknięty z powodu pandemii, to większość znajdujących się w nim obiektów da się zobaczyć zza niskiego ogrodzenia.

 • Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny – schron OPL, ul. Rzeczna, Żywiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak.pl

  Przy wyjściu z parku obok Starego Zamku można zobaczyć jeden ze schronów zaadaptowanych do zwiedzania przez Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny. Jest to miejsce dla fanów militariów. Schron jest zaskakująco duży i można tu obejrzeć naprawdę wiele eksponatów.

  Strona muzeum

 • Rynek, Żywiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak.pl

  Proponuję chwilę relaksu na żywieckim Rynku. Można tu usiąść i zjeść coś lub napić się czegoś w jednej z licznych knajpek.

  Rynek otaczają kamienice nad którymi góruje ratusz. Od strony ul. Kościuszki możemy zobaczyć charakterystyczną dzwonnicę z XVIII wieku.

 • Schron bojowy Wędrowiec, Węgierska Górka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 19

  wyprawomaniak.pl

  W dniach 2-3 września 1939 r. polscy żołnierze bohatersko bronili umocnień w rejonie Węgierskiej Górki przed natarciem przeważających sił niemieckich. Dzięki ich postawie starcie to określane jest mianem “Westerplatte południa”.

  Kompleks umocnień składał się z pięciu schronów. Obecnie jeden z nich – Wędrowiec – został przystosowany do zwiedzania. Urządzono w nim muzeum poświęcone fortyfikacjom oraz walkom w obronie Węgierskiej Górki podczas kampanii wrześniowej.

  Strona muzeum

 • Skrzyczne

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 14

  wyprawomaniak.pl

  Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Jego wysokość to 1257 metrów n.p.m. Chcąc dostać się na górę można wybrać jeden z kilku szlaków lub skorzystać z wygodnej dwuodcinkowej kolejki krzesełkowej, której dolna stacja znajduje się w centrum Szczyrku.

  Na szczycie znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne, a przed nim taras widokowy z którego można dostrzec nawet Tatry. Zimą na zboczach Skrzycznego funkcjonuje wiele tras narciarskich.

  Strona kolejki krzesełkowej