Trasa 180: Kolka, Roja, Tingere, Talsi, Nurmuiza

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ēvažu Stāvkrasts, Kolka parish, Gmina Talsi, Łotwa

Nawiguj

W Parku Narodowym Slītere znajdziemy szlak, który ma niecałe pół kilometra długości, a widoki na tej trasie są zniewalające. Stromy brzeg Ęvaži jest jednym z najwyższych na wybrzeżu Zatoki Ryskiej. Ze szczytu klifu roztacza się panorama na Zatokę Ryską.

Roja Marine Fisheries Museum, Selgas iela 33, Roja, Rojas pagasts, Talsu novads, Łotwa

Nawiguj

W Muzeum Rybołówstwa Morskiego możemy dowiedzieć się jak funkcjonowała szkoła morska Roja, zagłębić w historię okolicy i poznać tradycje rybackie od XIX do XXI wieku. To miejsce jest kopalnią wiedzy o tym jak rozwijała się linia brzegowa oraz jaki wkład w jej rozwój miało ZSRR. Jeśli jesteś zainteresowany żaglowcami, a w szczególności elementami ich konstrukcji to miejsce jest idealne dla ciebie.

Strona muzeum

Ziemeļu mols, Roja, Roja parish, Gmina Talsi, Łotwa

Nawiguj

W mieście znajdziemy dwa mola. Molo północne jest bardziej atrakcyjnym. Zostało zbudowane, aby wzmocnić port. Plaża jest piaszczysta i czysta. Obok znajdziemy boisko do siatkówki czy piłki nożnej, a dla dzieci plac zabaw. Można również wybrać się na spacer po drewnianej promenadzie, gdzie zobaczymy szare wydmy.

Kaltene Hills, Roja parish, Gmina Talsi, Łotwa

Nawiguj

Pokonanie trasy zajmuje około pół godziny, więc można ją spokojnie przejść z mniejszymi dziećmi. Charakterystycznym znakiem tej trasy są kamienie porośnięte mchem, które znajdziemy tylko w tym miejscu na wybrzeżu łotewskim. Mają nawet swoją nazwę- kalwy. Mają około 10 tysięcy lat.

Tiņģere Manor, Tiņģere, Īve Parish, Gmina Talsi, Łotwa

Nawiguj

Dwór Tiņģere został zbudowany w 1805 roku. Przez większość czasu był własnością rodziny Ostenzaken. Później znajdowała się tutaj szkoła podstawowa, która działała do 2008 roku. Niestety nie jest udostępniona dla zwiedzających. Posiadłość znajduje się w uroczym parku, w którym znajdziemy Wyspę Miłości. Jest ona idealna na krótki spacer.

Talsi Regional Museum, Kārļa Mīlenbaha Iela 19, Talsi, Talsu pilsēta, Talsu novads, Łotwa

Nawiguj

Neoklasycystyczna budowla powstała pod koniec XIX wieku na najwyższym wzgórzu miasta. Muzeum otacza park dendrologiczny, w którym rośnie 300 gatunków drzew. Zbiory muzealne opowiadają o dziejach regionu od starożytności do czasów współczesnych. Zobaczymy tutaj sztukę ludową czy wystawę opisującą bogactwo przyrody.

Strona muzeum

Spacer po Talsi

Nawiguj

Jednym z lepszych miejsc na spacer w Talsi jest drewniana promenada nad jeziorem, którą znajdziemy w starej części miasta. Podczas wędrówki zobaczymy rzeźbę z brązu Ojārsa Arvīdsa Feldberga “Słońce Łotwy”. Kto lubi się lekko powspinać to może to zrobić na wzgórzu po wschodniej stronie jeziora. A u jego podnóża jest malutkie starożytne miasto.

Latvian Agricultural Museum, Łotewskie Muzeum Rolnictwa, Celtnieku iela 12, Talsi, Talsu pilsēta, Talsu novads, Łotwa

Nawiguj

To miejsce oferuje nam sporą dawkę wiedzy o rozwoju rolnictwa w tym regionie od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tutaj pokaźną kolekcję pługów oraz młocarni, lokomotywę samobieżną, czy kolekcję traktorów. Zobaczymy też jak pracowali pszczelarze oraz jak pozyskiwali len. Nie może oczywiście zabraknąć wystaw, w których zgromadzono narzędzia wykorzystywane w codziennym życiu.

Strona muzeum

Nurmuiža Castle, Lauciene, Lauciene Parish, Gmina Talsi, Łotwa

Nawiguj

Zamek powstał w drugiej połowie XVI wieku i należał do Zakonu Kawalerów Mieczowych. Jest to olbrzymi (aż 33 budynki) i najstarszy zespół dworski na Łotwie. Wnętrze pałacu nie jest jednolite. Zobaczymy tu dekoracje neoklasycystyczne oraz secesyjne. Dziś w kompleksie znajdziemy restaurację, winnicę, hotel, czy urzekający park Nurmuižy. To naprawdę idealne miejsce na odpoczynek w historycznym miejscu.