Trasa 181: Tukums, Slokenbeka, Jurmała

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Salmu muzejs, darbnīca “Salmu lietas”, Muzeum Słomy, Dārzniecības iela 4A, Tukums, Tukuma pilsēta, Tukuma novads, Łotwa

Nawiguj

To miejsce zachwyca nie tylko mniejszych członków rodziny. Ponad 600 eksponatów zostało stworzonych za słomy. To jedyne takie miejsce w Europie. Zobaczymy tutaj słomiane patki, smoki, grzyby, czarownice, czy nawet rzeźby wielokrotnie większe od człowieka. Oczywiście na miejscu istnieje możliwość stworzenia własnego słomianego dzieła.

Strona muzeum

Durbe castle park, Tukums, Tukuma pilsēta, Gmina Tukums, Łotwa

Nawiguj

Neoklasycystyczny pałac zbudowano w 1671 roku. Obecny wygląd zamku został ukończony w pierwszej połowie XX wieku. Zgromadzona ekspozycja ukazuje wystrój wnętrz dworskich w XIX wieku. Posiadłość otacza wyjątkowy park w stylu angielskim. Spacerując krętymi alejkami warto zwrócić uwagę na Wschodnią Sosnę Białą, której obwód to ponad 3 metry. Znajdziemy tutaj również rotundę czy kamienny most nad wąwozem.

“Classic Car & Motorcycle Garage” muzejs,  Šlokenbeka 29, Milzkalne, Smārdes pag, Tukuma novads, Łotwa

Nawiguj

Kto powiedział, że na Łotwie nie można poczuć się jak za dawnych czasów w Ameryce? Każdy fan wozów będzie zachwycony. Zobaczymy tutaj kolekcje samochodów z XX wieku, które gnały przez drogi w USA, ale również motocykle i sprzęt z czasów sowieckich. Niepowtarzalnymi eksponatami są najstarsze na Łotwie tablice rejestracyjne.

Strona muzeum

Latvijas Ceļu muzejs, Łotewskie Muzeum Drogi, Šlokenbeka, Milzkalne, Smārdes pagasts, Tukuma novads, Łotwa

Nawiguj

Muzeum znajdziemy w posiadłości Šlokenbek z XV wieku. Jeśli kiedyś mieliście jakieś pytania o to jak budowało się drogę i co po niej jeździło w dawnych czasach to zapewne tutaj znajdziecie odpowiedzi na Wasze pytania. Zobaczymy tutaj urządzenia i powozy konne do robót drogowych. Dumą placówki jest unikatowy parowy walec drogowy używany w pierwszej połowie XX wieku na Łotwie. Na zewnętrznej ekspozycji znajdziemy kamienne walce czy znaki drogowe.

Strona muzeum

Kurort i park Kemeri

Nawiguj

Kto kocha naturę to właśnie odnalazł swoje miejsce na aktywny wypoczynek. Park Narodowy Kemeri otacza małe miasteczko. Idąc w stronę bagien natrafimy na siarczanowe jezioro. Dzięki właściwościom leczniczym takich wód powstał tutaj kurort w 1838. Wzdłuż mokradeł idziemy po drewnianej kładce. A widoki są majestatyczne. Wybierając drugi szlak będziemy mieli okazję wspiąć się na wieżę obserwacyjną i podziwiać widoki na okoliczne bagna. Na terenie parku znajdziemy też 42 metrową wieżę ciśnień z 1929 roku, która nadal funkcjonuje, ale od dwóch lat jest udostępniona również turystom.

Slokas ezers, Jezioro Śloka, Łotwa

Nawiguj

To jedno z lepszych miejsc na Łotwie żeby przyjrzeć się życiu ptactwa. A wybudowana wieża obserwacyjna jest do tego idealna. Tereny jeziora są domem wielu chronionych gatunków ptaków. Amatorzy wędkowania również będą mieli co robić. A dla tych, którzy wolą pospacerować to zachęcamy do spaceru trasą wokół akwenu. Trasa ma około 3 kilometrów.

Spacer po Jurmała

Nawiguj

To miasto jest łudząco podobne do polskiego Sopotu. To miejsce wielu uzdrowisk co czyni je najbardziej znanym łotewskim kurortem. Znajdziemy tutaj szeroką, długą (aż 24 km długości) i czystą plażę. Dzięki swojej drewnianej zabudowie miasteczko ma niepowtarzalny charakter i urok. Szczególnie polecam spacer ulicami dzielnicy Dzintari.

Jurmala City Museum, Muzeum Jurmały, Tirgoņu iela 29, Jūrmala, Łotwa

Nawiguj

Turyści, którzy odwiedzają te muzeum będą mieli okazję dowiedzieć się jak rozwijało się miasto na przestrzeni wieków (od XVIII do XX wieku). Ukazano również codzienne życie mieszkańców. Chlubą placówki są stare kartki pocztowe. Znajdzimy największą wystawę poświęconą strojom kąpielowym na Łotwie.

Strona muzeum

Cottage of Rainis and Aspazija, Jāņa Pliekšāna iela 7, Jūrmala, Łotwa

Nawiguj

Dom letni dwóch wybitnych łotewskich poetów zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale i odrestaurowanym wnętrzem. Małżonkowie uwielbiali spokój tego miejsca. Dziś mamy okazję poznać piękną historię miłości przedstawioną od momentu poznania się Rainisa i Aspaziji aż do ich śmierci. W muzeum możemy zapoznać się z twórczością innych współczesnych poetów.

Strona muzeum

Jūrmala Open-Air Museum, Tīklu iela 1A, Jūrmala, Łotwa

Nawiguj

Oczywiście w Jurmale nie mogło zabraknąć muzeum opowiadającego o życiu rybaków w XIX oraz XX wieku. Odrestaurowana zabudowa oraz jej wyposażenie przenoszą odwiedzających to miejsce do czasów świetności miasta. Oprócz chaty, stodoły czy wędzarnii możemy obejrzeć kolekcję kotwic i łodzi rybackich.

Strona muzeum