Trasa 182: Jaunpils, Dobele, Vecauce

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Cinevilla Studio, Vidusvecvagari,, Slampes pagasts, Łotwa

Nawiguj

Wszystko zaczęło się w 2004 roku i jest to miejsce nie tylko dla fanów kina, ale z pewnością dla całych rodzin. Warto zaznaczyć, że to jedyne takie studio filmowe w krajach nadbałtyckich. Możemy się tutaj poczuć jak aktorzy podczas nagrywania produkcji filmowej. Kościół, mosty, dawne uliczki, trawamaj czy maszyny wojskowe są tylko scenografią, ale ich wierne odwzorowanie czyni to miejsce magicznym.

Strona studia

Briežu dārzs ‘Rudiņi’, Ogród Jeleni, Łotwa

Nawiguj

Na 350 hektarowym terenie zobaczymy jelenie szlachetne, daniele czy muflony. Hodowlę otwarto w 2003 roku. To miejsce idealne do obserwowania życia tych zwierząt. Utworzone ścieżki rekreacyjne w lesie z pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom aktywnego spędzania czasu.

Hell hill, Jaunpils parish, Gmina Tukums, Łotwa

Nawiguj

To miejsce przyciąga już samą nazwą. Czy znajdziemy tutaj potwora? Według miejscowej legendy 30 metrowa jaskinia została wybudowana dla niesubordynowanego sługi, któremu zakazano się myć, czesać czy golić. Kobiety, które go zobaczyły widziały w nim demona. Stąd właśnie wziął się pomysł na to miejsce i rozpowszechnienie go jako atrakcji turystycznej.

Jaunpils Castle,  Dzirnavu iela, Jaunpils, Jaunpils pagasts, Tukuma novads, Łotwa

Nawiguj

Zamek powstał w pierwszej połowie XIII wieku i jest jednym z nielicznych średniowiecznych rezydencji, które przetrwały do dzisiejszych czasów w niezmienionym wyglądzie. W utworzonym muzeum możemy poznać jego historię. Forteca została przekształcona w hotel. A znajdująca się tam restauracja utrzymana w średniowiecznym stylu pozwala rozkoszować się tamtejszą kuchnią.

Strona zamku

Kartav hill nature trail, Jaunpils parish, Gmina Tukums, Łotwa

Nawiguj

Ścieżka dydaktyczna na wzgórzu Kartavu prowadzi nas przez aleję modrzewiową i las świerkowy. Znajdziemy również wieżę widokową, z której rozpościera się widok na Jaunpils. Nazwa Wiszące Wzgórze pochodzi od szubienicy, którą Matthias von der Recke nakazał wznieść. Również znajdowała się tutaj starożytna osada Łotyszy, której makietę umieszczono na trasie wytyczonej ścieżki.

Ruiny zamku Dobele, Brīvības iela 2c, Dobele, Dobeles pilsēta, Dobeles novads, Łotwa

Nawiguj

Zamek powstał w II połowie XIV wieku. Niestety forteca zaczęła popadać w ruinę trzy wieki później i tak trwa do dziś (w zmodernizowanej wersji). Ruiny stanowią ważną historycznie przestrzeń dla regionu. Utworzono tutaj ośrodek rozwoju kultury, rzemiosła oraz turystyki. Wystawa opowiada historię zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych. Najnowsza kolekcja obejmuje okres panowania Kettlerów, gdzie zgromadzono artykuły codziennego użytku. Dla zwiedzających udostępniony jest taras na dachu oraz pałacowy ogród.

Strona zamku

Nakotnes parks, Industriālais parks, Parka iela, Nākotne, Glūdas pagasts, Jelgavas novads, Łotwa

Nawiguj

W miejscu, gdzie funkcjonował kołchoz dziś znajduje się 50-cio hektarowy Park Przyszłości, który zachwyca swoją różnorodnością. Niesamiwita kolekcja Andrasa Karichkiny przedmiotów codziennego użytku z czasów sowieckich mieści się w spichlerzu z pierwszej połowy XX wieku. Przyjechały tutaj również vintage motocykle, motorowery Jawa, samochody z fabryki Sarkanā zavznė czy auta użytkowane w czasach radzieckich. Jeśli chcecie się zanurzyć w naturze to tutaj również to znajdziecie. Sad jabłkowy z 1950 roku zaprasza do odpoczynku i skosztowania pyszności z jabłonek. Lotnisko dla helikopterów pozwala obserwować latające maszyny podczas ich użytkowania w powietrzu jak i podczas startu.

Strona parku

Vecauce Manor, Vecauce, Vecauce parish, Gmina Dobele, Łotwa

Nawiguj

Neogotycki zamek został wzniesiony w latach 1842-1845 dla hrabiego Medema. Podczas II wojny światowej dwór uległ zniszczeniu. Jednak po zakończeniu ataków Uniwersytet Łotewski odbudował jego mury. W jednej z sal znajduje się wystawa opowiadająca historię dworu Vecauce oraz jego mieszkańców. Posiadłość otacza piękny park krajobrazowy.