Trasa 183: Eleja, Jełgawa

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Tea house, Eleja Manor Park, Eleja, Eleja Parish, Gmina Jełgawa, Łotwa

Nawiguj

Klasycystyczny zespół dworski powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Jednak podczas walk toczonych w I wojnie światowej został on poważnie uszkodzony. Dziś w parku możemy zobaczyć odrestaurowaną herbaciarnię, cmentarz baronów czy most z 1910 roku. Podczas spaceru naszym oczom ukaże się rzeźba wykonana przez Gļebsa Panteļejevsa.

Ādolfs Alunāns Memorial Museum, Filozofu iela 3, Jelgava, Łotwa

Nawiguj

Każdy miłośnik teatru zapewne zna Ādolfa Alunānsa. Był on znamienitym łotewskim dramatopisarzem, reżyserem i aktorem. W jego domu, w którym mieszkał przez dwa lata od 1912 roku utworzono miejsce pamięci. Znajdziemy tutaj ponad 1000 pamiątek należących do artysty. Wnętrze domu jest utrzymane w dawnym stylu.  

Strona muzeum

Jelgavas Vecpilsētas māja, Vecpilsētas iela 14, Jelgava, Łotwa

Nawiguj

Stary Dom Miejski powstał w drugiej połowie XVIII wieku i jest jednym z najstarszych w mieście, który przetrwał II wojnę światową. Udostępniono w nim wystawę ukazującą style architektoniczne na przestrzeni wieków na tych terenach. Na ulicy Staromiejskiej zostały zachowane drewniane zabudowy, które warto odwiedzić podczas spaceru po Jełgawie. W Austras raksti możemy zobaczyć stare przędzalnie, w których do dziś wykonuje się stroje ludowe czy dekoracje.

Strona muzeum

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, Akadēmijas iela 10, Jelgava, Łotwa

Nawiguj

Muzeum Historii i Sztuki im. G. Eliasa Jełgawy mieści się w starożytnym budynku. Mieścił się tutaj pierwszy na Łotwie uniwersytet. To w jego wnętrzu zostało umieszczone ponad 1000 prac wielkiego mistrza Ęedertsa Eliasa. Oprócz obrazów w placówce zorganizowano wystawy poświęcone kulturze, polityce i rozwoju gospodarczego regionu.

Strona muzeum

Sobór Świętych Symeona i Anny w Jełgawie, Raiņa Iela 5, Jelgava, Łotwa

Nawiguj

N. Chagina w 1890 roku zaprojektował cerkiew prawosławna św. Symeona i św. Anny. Podczas II wojny światowej mieścił się tutaj magazyn na środki chemiczne. Została ona zwrócona prawosławnym wiernym po upadku ZSRR.

Wieża kościoła Świętej Trójcy, Akadēmijas iela 1, Jelgava, Łotwa

Nawiguj

To główna atrakcja miasta. Świątynia powstała w II połowie XVI wieku i była pierwszym murowanym kościołem luterańskim w całej Europie i największym w Zemgale. Niestety uległ on zniszczeniu podczas II wojny światowej lecz władze w 2008 roku postanowiły przeprowadzić renowację wieży kościelnej. Dziś możemy tu zobaczyć interaktywne wystawy o historii i rozwoju miasta. Z pewnością płci pięknej spodoba się wirtualne mierzenie sukien przedstawionych na wystawie „Moda w Jełgawie na przestrzeni wieków”.

Strona wieży

Pałac w Jełgawie, Lielā iela 2, Jelgava, Łotwa

Nawiguj

To największy barokowy pałac w krajach bałtyckich. Powstał w II połowie XVIII wieku według projektu Bartolomeo Rastrelli. Na parterze znajdziemy kryptę książąt Kurlandii i Semigalii, w której jest 21 metalowych sarkofagów i dziewięć drewnianych trumien. Do dziś w pałacu swoją siedzibę ma Uniwersytet Rolniczy. Rezydencja jest otoczona parkiem, w którym znajdziemy bardzo wiekowe drzewa, mosty czy kanały.

Soviet car collection, Jelgava, Garozas iela 15a, Łotwa

Nawiguj

Najstarszy pojazd w kolekcji pochodzi z 1961 roku i jest nim VAZ 21. Wszystkie samochody są w nienagannym stanie dzięki czemu możemy dostrzec nawet najmniejsze detale tamtejszych konstrukcji. Wystawę można obejrzeć 24/h ponieważ znajduje się za przeszkloną witryną.

Strona muzeum