Trasa 184: Ryga

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Targowisko Centralne w Rydze, Nēģu iela 7, Latgales priekšpilsēta, Rīga, Łotwa

Nawiguj

To największa i najbardziej popularna hala targowa na Łotwie. Powstała w 1930 roku. Wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas I wojny światowej miała nieco inne zastosowanie. Były tam przechowywane niemieckie sterowce, a podczas kolejnej wojny światowej był tu zakład naprawczy silników. Jest tutaj aż pięć hal, magazyny oraz oraz stoiska zewnętrzne. Znajdziemy tutaj nie tylko lokalne produkty, ale i też te bardziej egzotyczne. Można też spróbować regionalnych dań w jednej z hal.

Kościół św. Piotra w Rydze, Reformācijas Laukums 1, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Kościół św. Piotra należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych budynków w części starego miasta. Powstał w pierwszej połowie XIII wieku lecz obecny wygląd uzyskał trzy wieki później. Został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Na 123 metrowej wieży powstał punkt widokowy. Nieopodal świątyni znajduje się rzeźba “Muzykanci z Bremy”. To cztery zwierzęta, które są skierowane w kierunku dawnej żelaznej kurtyny. Są symbolem zwieńczenia waśni pomiędzy ZSRR a USA. Potrzyjcie nos, któregoś zwierzęcia a w przyszłości będziecie mieli szczęście (im wyższy tym większe szczęście). Spacerując uliczkami starego miasta napotkamy niemal wszystkie style w architekturze- od gotyku po secesję.

Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze, Rātslaukums 7, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

W XIV wieku została wzniesiona siedziba Bractwa Czarnogłowych. Byli to majętni i nieżonaci mężczyźni pochodzący z Niemiec. Gotycki budynek został zniszczony podczas II wojny światowej. Rekonstrukcja i odbudowa odbyła się pod koniec XX wieku i dziś jest uznawany za symbol waleczności i wytrwałości Rygi. Na fasadzie budynku zostały umieszczone cztery figury: Neptuna, Merkurego oraz alegorie Zgody i Pokoju. Dziś utworzono w nim muzeum z wystawami poświęconymi historii budynku.

Muzeum Okupacji w Rydze, Latviešu strēlnieku laukums 1, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Niegdyś w budynku mieściła się wystawa poświęcona Czerwonym Strzelcom Łotewskim. Dziś jest tutaj Muzeum okupacji Łotwy. Zgromadzono tutaj ponad 25 tysięcy eksponatów dotyczących okupacji sowieckiej oraz niemieckiej. Na wystawach dowiadujemy się więcej o represjach i deportacjach oraz jak wyglądało codzienne życie podczas reżimu.

Strona muzeum

Katedra w Rydze, Herdera laukums 6, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Jest największą średniowieczną świątynią na Łotwie. W 1812 roku był tutaj francuski magazyn, który mocno odcisnął piętno we wnętrzu katedry. Znakiem charakterystycznym jest 90-cio metrowa wieża z kurem na szczycie i tarczami zegarowymi. Organy, ambona czy XIX wieczny ołtarz zwracają szczególną uwagę w nieco surowym wnętrzu. Bardzo często odbywają się tutaj koncerty.

Zamek w Rydze, Pils laukums 3, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Od 1922 średniowieczny zamek pełni funkcję rezydencji prezydenta Łotwy. Forteca jest bardzo skromna. Jedyne zachowane XVI wieczne rzeźby Matki Boskiej i Mistrza Zakonu Kawalerów Mieczowych Waltera von Plettenberga stanowią walor artystyczny. Znajduje się tutaj Narodowe Muzeum Historii Łotwy. Zbiory zaczęto kolekcjonować już w 1773 roku. Cała ekspozycja przedstawia historię narodu łotewskiego oraz rozwoju stolicy.

Trzej Bracia, Mazā Pils iela 19, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

To połączone trzy kamienice wybudowane pomiędzy XV a XVII wiekiem. Budynek numer 17 najstarszą kamienicą w Rydze. Każdy budynek jest inny i posiada wiele ornamentów. Barokowy budynek jest najmłodszym z dwóch sąsiadujących z nim bloków. Podobne trzy budynki są w Tallinie i na ich wzór nazwano te w Rydze.

Brama Szwedzka, Aldaru iela 11, Torņa iela 4-1, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Brama jest jedyną częścią średniowiecznej fortyfikacji, która przetrwała do dzisiejszych czasów. Bram niegdyś było aż osiem. Bramy były codziennie ryglowane, a fragmenty zawiasów można zobaczyć od strony ulicy Troshkia. Jest wiele tez dlaczego bramy w Rydze nazwano szwedzkimi. Jedna z nich zauważa, że na bramach są wyryte lwy, które są symbolem Szwecji i dlatego noszą nazwę “szwedzkie”.

Dom Kotów, Meistaru iela 10/12, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Friedricha Scheffela zaprojektował ten secesyjny budynek w 1909 roku. Stał się słynny za sprawą dwóch kotów na szczycie dachu. Warto zwrócić uwagę, że koty są zwrócone w zamierzonym kierunku- Wielkiej Gildii, i to nie przednią częścią ciała. Właściciel budynku chciał w ten sposób pokazać swoje niezadowolenie, po odmowie przyjęcia go do gildii.

Pomnik Wolności w Rydze, Central District, Riga, Łotwa

Nawiguj

W centrum miasta znajdziemy pomnik wolności. Ma on prawie 43 metry wysokości i jest wykonany granitu i miedzi. To symbol uporu i waleczności narodu łotewskiego. Trzy złote gwiazdy, które trzyma kobieta to nawiązują do historycznych regionów kraju: Kurzeme, Vidzeme i Latgale. Łotewska opera narodowa prezentuje grecki styl klasycystyczny. A w swoje progi zaprasza od 1863 roku. Przed budynkiem opery znajduje się fontanna nimfa. Wiąże się z nią piękna historia. Artysta zakochał się w swojej modelce i przez to wydłużał proces jej powstawania, dzięki czemu każdy szczegół figury jest dopracowany. Opowieść ma szczęśliwe zakończenie. Rzeźbiarz wraz z swoją modelką żyli długo i szczęśliwie.

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze, Brīvības bulvāris 23, Centra rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Majestatyczna katedra z projektu Nikołaja Czagina powstawała w latach 1876–1883. Fundatorem był car Imperium Rosyjskiego Aleksander II. W okresie I wojny światowej należał do luterańskich wiernych. Władze Związku Radzieckiego “Dom wiedzy”. W 1991 roku oddano ją w ręce pierwszych właścicieli i obecnie jest to największa prawosławna cerkiew w krajach bałtyckich.

Kultūras pils “Ziemeļblāzma”, Ziemeļblāzmas iela 36, Ziemeļu rajons, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Okazały pałac kultury “Ziemeļblāzma” powstał w 1903 roku i otacza go 5-cio hektarowy park. Kompleks powstał w okresie secesyjnym. Na terenie wybudowano 35-cio metrową wieżę widokową, z której rozciąga się majestatyczny widok na całą Ryg i zatokę.

Ryskie Muzeum Motoryzacji, Sergeja Eizenšteina iela 8, Vidzemes priekšpilsēta, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Muzeum otwarto 1989 roku, a w nowym budynku działa od 2016 roku. Dzięki czemu znalazł się na pierwszym miejscu i jest największym i najnowocześniejszym muzeum w krajach bałtyckich, gdzie znajdziemy historyczne pojazdy silnikowe. Znalazło się tutaj ponad 100 pojazdów. Wśród perełek znalazły się takie auta jak: replika Benz Patent Motorwagen, TATRA 87 z 1949 r., cabriolet STEYR 220 Gläser Sport Cabrio z 1938 r. czy Cadillac V8 z 1930 r. Utworzono również kolekcję łotewskich radiotelefonów i telefonów. To miejsce zachwyca nie tylko miłośników motoryzacji, ale każdego kto kocha piękno, bo takie są właśnie tutaj prezentowane okazy.

Strona muzeum

Łotewski Skansen Etnograficzny, Brīvdabas iela 21, Rīga, Łotwa

Nawiguj

Na obrzeżach Rygi nad jeziorem znajdziemy miejsce, które przenosi nas w czasie. Powierzchnia skansenu robi naprawdę ogromne wrażenie- 87 hektarów, a co za tym idzie znajdziemy tutaj wiele do zwiedzania. Wśród średniowiecznej zabudowy znajdziemy wiatraki, kuźnie, domy gospodarcze, kościoły jak i piece smołowe, które były używane w niektórych regionach Łotwy. Podczas spaceru po uliczkach dowiemy się jak wyglądało życie łotewskich rolników od XVII aż do XX wieku.

Strona muzeum