Trasa 185: Saulkrasti, Kieś, Valmiera, Kokmuiża, Limbażi, Ainażu

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

White Dune in Saulkrasti, Rīgas iela 10, Saulkrasti, Saulkrastu pilsēta, Saulkrastu novads, Łotwa

Nawiguj

Na wybrzeżu zatoki Vidzeme znajdziemy Białą Wydmę, od której rozpoczyna się Szlak Zachodzącego Słońca. Idąc tą 4 kilometrową ścieżką dojdziemy aż do centrum Saulkrasti. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiać piaszczystą plażę czy dolinę rzeki Pēterupi. Lipy, które noszą imię cesarzowej Katarzyny II zobaczymy zmierzając ku Białej Wydmie.

Saulkrasti Bicycle Museum, Rīgas iela 44A, Saulkrasti, Saulkrastu pilsēta, Saulkrastu novads, Łotwa

Nawiguj

Fani jednośladów będą zachwyceni nietypowymi konstrukcjami. Na ekspozycji znalazły się pierwsze modele rowerów z Holandii z 1886 roku oraz największy zbiór insygniów rowerowych w Europie Wschodniej. Szczególne miejsce zajmuje jednoślad wyprodukowany w Łotewskiej fabryce A.Leitnera. Czy rower może być w kształcie samolotu sportowego VEF? Oczywiście i tutaj taki znajdziecie.

Strona muzeum

Zamek w Kiesi, Pils laukums 11, Cēsis, Cēsu pilsēta, Cēsu novads, Łotwa

Nawiguj

To ruiny gotyckiego zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych powstałego około 1214 roku. W średniowieczu pełnił on ważną rolę na Inflantach. Podczas najazdu armii cara Iwana Groźnego doszło tutaj do zbiorowego samobójstwa 300 osób. Dziś ruiny są udostępnione do zwiedzania. W odrestaurowanej części Nowego Zamku mieści się Muzeum Historii i Sztuki Cēsis. Z zamkowej wieży można podziwiać panoramę tej przepięknej zielonej okolicy.

Strona zamku

Muzeum Valmiera, Bruņinieku iela 1, Valmiera, Łotwa

Nawiguj

Podczas zwiedzania muzeum możemy dowiedzieć się jak toczyło się życie mieszkańców Valmiery od XIII do XVIII wieku. Przewodnicy opowiadają intrygujące historie związane z miastem i wciągają słuchaczy w historię Valmiery. Na ekspozycji znajdują się dzieła sztuki, fotografie, pocztówki a także odkryte wyroby lokalnych rzemieślników podczas prac archeologicznych.

Strona muzeum

Kokmuiža Manor Complex, Alejas iela 2, Kocēni, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, Łotwa

Nawiguj

Na terenie neobarokowego kompleksu oprócz historycznego dworu znajdziemy również browar, cegielnię, stajnię czy dwie stodoły. Browar działał już od XVII wieku aż do II wojny światowej. W centralnym punkcie ogrodu znajduje się jedyny sferyczny zegar słoneczny na Łotwie. Całość otacza piękny, stary park, w którym znajdziemy dęby i wiązy.

Muzeum Srebra, Burtnieku iela 4, Limbaži, Limbažu pilsēta, Limbažu novads, Łotwa

Nawiguj

Ukazano tutaj srebro z jak najlepszej strony. Przybiera ono tutaj przeróżne kształty i łączy się z różnymi innymi przedmiotami, dzięki czemu możemy popatrzeć na ten materiał z innej perspektywy. Misterne dzieła sztuki zachwycają odwiedzających to muzeum. To wyjątkowa okazja zobaczyć jak wykonuje się biżuterię. Można również zamówić ręcznie robione, unikalne precjoza.

Strona muzeum

Vecais ugunsdzēsēju depo, Torņa iela 3, Limbaži, Limbažu pilsēta, Limbažu novads, Łotwa

Nawiguj

W budynku z XIX wieku w starej remizie strażackiej, gdzie zgromadzono ekspozycję dedykowaną historii Stowarzyszenia Ochotniczych Straży Pożarnych w Limbaži oraz przeróżne urządzenia techniczne (gramofony, telefony, maszyny do szycia itp.). Można się dowedzieć jak gaszono niegdyś pożary i jakie wozy posiadali strażacy. Ze szczytu wieży zajezdni rozciąga się piękny widok na starą część miasta.

Strona muzeum

Limbažu muzejs, viduslaiku pilsdrupas un skatu tornis, Burtnieku iela 7, Limbaži, Limbažu pilsēta, Limbažu novads, Łotwa

Nawiguj

Zamek powstał w pierwszej połowie XIII wieku i był przeznaczony niegdyś arcybiskupowi Rygi. Uchodzi za jednen z najstarszych obiektów obronnych na Łotwie. Do dziś zachowały się jedynie jego ruiny wraz z wieżą, z której rozciąga się widok na panoramę starego miasta Limbaži. Ekspozycja należąca do Muzeum Limbaži umieszczona jest w XIX wiecznym Zamku Rady Miejskiej Rygi, gdzie znalazła się wystawa opowiadająca życie i twórczość Kārlisa Baumaņisa- kompozytora hymnu narodowego.

Strona muzeum

Lībiešu upuralas, Salacgrīva parish, Gmina Limbaži, Łotwa

Nawiguj

To właśnie na ścianach tych piaskowców znajdują się najstarsze napisy, które pochodzą aż ze średniowiecza. Zapoczątkowały one potrzebę ochrony zapisków i tym samym utworzyła się nowa grupa zabytków kultury i historii- skały znakowane. Znaleziono tutaj kości, skorupki jaj, biżuterię, a niektóre rzeczy pochodzą nawet z XIV wieku. Najmniejsza jaskinia należąca do Upuralu ma około 20 metrów, a największa 46 metrów.

Ainažu mols, Ainaži, Ainažu pilsēta, , Latvia, Estonia

Nawiguj

Na granicy Łotwy i Estonii w XX wieku powstało Molo Północne. Miało on posłużyć do utowrzenia tam odnogi kolei wąskotorowej. Jednak wybuch I wojny światowej pokrzyżował plany. Dziś możemy spacerować po jego pół kilometrowym fragmencie. Na pobliskich łąkach można zaobserwować liczne gatunki ptaków.