Trasa 186: Krimulda, Turaida, Sigulda, Malpils, Suntazi

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Velnalas klintis un Velna ala, Kalna iela 23, Sigulda, Siguldas pilsēta, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Na terenie Piķenen, skały Velnala zaczęły się formować w erze dewonu. Znaleziono tutaj wiele skamieniałości z tego okresu (pancerniki oraz roślinność). Jest to chroniony obiekt geologiczny oraz starożytne, pogańskie miejsce kultu. Ma 35 metrów głębokości. W suficie skał jest sześć dziur, które są zwane diabelskimi kominami. Z mostu nad rzeką Gaują rozciąga się widok na formacje skalne oraz okoliczny iglasty las.

Krimulda Castle, Krimuldas iela 2, Sigulda, Siguldas pilsēta, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Nad brzegiem rzeki Gauja został wzniesiony zamek Kremon w 1255 roku. Dziś możemy zobaczyć jedynie pozostałości muru obronnego i ściany głównej. Na terenie zamku zachował się klasycystyczny dwór, chlewnia czy stajnie. Od 1922 roku mieści się tutaj sanatorium. Znajdziemy tutaj również winiarnię, która produkuje lokalne trunki cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród turystów.

Zamek w Turaidzie, Turaidas iela 10, Sigulda, Siguldas pilsēta, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Gauja w pierwszej połowie XIII wieku wzniesiony został zamek z inicjatywy biskupa Alberta von Buxhövden. W XV wieku został on przebudowany i umocniony. W 1776 roku w wyniku pożaru twierdza mocno ucierpiała i zaczęła popadać w ruinę. Po II wojnie światowej zrekonstruowano całą budowlę i dziś znajduje się tam muzeum, a ze szczytu wieży rozciąga się majestatyczny widok na dolinę rzeki Gauja.

Strona zamku

Jaskinia Gutmana, Turaidas iela 4, Sigulda, Siguldas pilsēta, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Jaskinia jest długa na 20 metrów, szeroka na 12 metrów i wysoka na 10 metrów co czyni ją największą jaskinią w krajach nadbałtyckich. W czasach starożytnych plemię Liwów upatrzyło sobie to miejsce do składania ofiar pogańskim bogom. Do dziś wierzy się, że woda z wiosennych roztopów ma magiczną moc. Wielu turystów przybywa do jaskini by poznać miejsce tragicznej historii dwóch kochanków: ogrodnika z Siguldy i Maiji. Co roku na zamku odbywa się festiwal Róży na pamiątkę tej historii.

Sigulda Castle, Pils iela 16, Sigulda, Siguldas pilsēta, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Pozostałości po zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych z 1207 roku są zachowane w bardzo dobrym stanie. Duża część ruin jest przystosowana do zwiedzania: mury czy wieża, z której rozciąga się majestatyczny widok na miasto. W XVIII wieku forteca zaczęła tracić swoje znaczenie militarne. Organizowane są tutaj często koncerty czy imprezy plenerowe więc warto sprawdzić harmonogram przed przyjazdem. Na tym samym terenie znajduje się Nowy Zamek, który patrząc od strony bramy głównej przysłania ten starszy. Młodszy został wzniesiony w XIX wieku w stylu neogotyckim dla rodziny Kropotkinów. Jego wnętrza zachwycają elegancją i okazałością stylu. Dziś można obejrzeć tu wystawy artystów, którzy mają tam swoje pracownie, a także wziąć udział w warsztatach z rękodzieła.

Sigulda bobsleigh, luge and skeleton track, Šveices iela 13, Sigulda, Siguldas pilsēta, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Jedną z 18 konstrukcji tego typu na świecie znajdziemy w miejscowości Sigulda. Tor ma 1420 metrów długości i 16 zakrętów. Można tutaj osiągnąć prędkość aż 120 km/h. Każdy kto chce poczuć ten wiatr we włosach musi odwiedzić to miejsce. W sezonie letnim można zjechać na letnim bobsleju, który posiada kółka. W zimie możemy doświadczyć większej adrenaliny na sankach vuchko. Zjazd trwa około minuty, ale zapewne to będzie niezapomniane 60 sekund.

Strona toru

Malpils Manor, Dwór w Malpils, Pils iela 6, Mālpils, Mālpils pagasts, Siguldas novads, Łotwa

Nawiguj

Klasycystyczny dwór został zbudowany w 1760 roku. Podczas pożaru w 1905 roku spłonął,a jego renowacją zajął się właściciel Alexander von Grote sześć lat później. Rezydencję można oglądać tylko z zewnątrz, ale na spacer do otaczającego go parku z mostem dla zakochanych, fontanną czy stawami warto się wybrać.

Suntaži Manor, Suntaži, Suntaži Parish, Gmina Ogre, ŁotwaSuntaži Manor,

Nawiguj

Pałac powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Od 1920 roku znajduje się tutaj placówka oświatowa. Budynek można obejrzeć tylko z zewnątrz.