Trasa 187: Ogre, Bauskas, Rundale

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

“Ogres Zilie kalni”,Ogry Zilie kalni, Ogr, Łotwa

Nawiguj

Park przyrody “Błękitne Wzgórza” są popularną destynacją wśród osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Znajdziemy tutaj dużo roślin pod ochroną charakterystycznych dla tych lasów, np. różne rodzaje sasanek. Z 30-sto metrowej wieży usytuowanej w najwyższym punkcie parku rozciąga się widok na miasto Ogre. Również z platformy widokowej możemy podziwiać zielone tereny. W sezonie zimowym można skorzystać z 12-sto kilometrowej trasy do narciarstwa biegowego.

Ogre History and Art Museum, Muzeum Historii i Sztuki Ogre, Brīvības iela 36, Ogre, Ogres pilsēta, Ogres novads, Łotwa

Nawiguj

Muzeum zgromadziło kompleksową wystawę o historii i rozkwicie miasta Ogre. Od początku istnienia placówki zebrano aż 40 tysięcy różnych obiektów. Odwiedzając to muzeum można dowiedzieć się kim byli pierwsi mieszkańcy tego regionu, jak rozwijał się przemysł turystyczny oraz o lokalnej fabryce dzianin. Swoje miejsce znalazły również dzieła od regionalnych artystów. Wszystko to uzupełniają ekspozycje wykorzystujące nowe technologie.

Ikšķiles baznīcas drupas uz Svētā Meinarda salas, Sv. Meinarda sala, Ikšķile, Ikšķiles n, Ogres novads, Łotwa

Nawiguj

W mgle poranku ruiny kościoła Ikškile na wyspie św. Maynarda wyglądają majestatycznie. Około 800 lat temu pierwsi chrześcijanie na Łotwie postawili te murowaną świątynię. Jest to najstarszy kościół w tym kraju. Do jej powstania przyczynił się biskup Maynarda. W sezonie letnim na wyspę można dotrzeć na nogach. Oprócz ruin świątyni zainstalowano 10-cio metrowy krzyż wykonany przez E. Samovičs oraz kamienny ołtarz rzeźbiarza J. Karlovs.

Andreja Pumpura Museum, Edgara Kauliņa aleja 20, Lielvārde, Lielvārdes pilsēta, Ogres novads, Łotwa

Nawiguj

W parku Lielvārde znajduje się Muzeum Andrejsa Pumpursa- narodowego poety. W zbiorach znajdziemy nie tylko opis losów wieszcza oraz jego dzieła „Lāčplēsis”, ale również historię regionu. Budynek, w którym utworzono muzeum pochodzi z początku XIX wieku.

AS “Latvenergo” Enerģētikas muzejs, Muzeum Energetyki, Ķeguma prospekts 7-9, Ķegums, Ķeguma pilsēta, Ogres novads, Łotwa

Nawiguj

Muzeum opowiada o rozwoju energetyki na Łotwie. Na zewnątrz placówki znajdziemy jedne z najciekawszych obiektów czyli zabytkową turbinę elektrowni Ķegum, część turbinową elektrowni Pļaviņu HPP oraz rozdzielnie plenerowe 110 kV i 20 kV. Placówka ukazuje źródła energii odnawialnej i jak one powstają. Zgromadzono również urządzenia elektryczne wykorzystywane w gospodarstwach domowych w XX wieku na Łotwie.

Strona muzeum

Rīgas Motormuzeja Bauskas filiāle, Muzeum Motoryzacji w Rydze w Bauskiej, Derpeles iela 2, Bauska, Bauskas nov, Bauskas novads, Łotwa

Nawiguj

W ekspozycji muzealnej znajdziemy zabytki motoryzacji pochodzące z XX wieku. Dużą popularnością cieszą się wozy wykorzystywane podczas II wojny światowej, a także sprzęt wojskowy. Prezentowane są auta zaliczane do klasyków radzieckiej motoryzacji: Zaporożce” – ZAZ 685 czy kabriolet Moskvich 400/420 A. Wśród perełek kolekcji znajdziemy minibus RAF 2203 oraz najszybszą limuzynę rządową – ZIL 111 G. Nie tylko fani motoryzacji będą zachwyceni tym miejscem, ponieważ na drugim piętrze zobaczymy wiernie odwzorowane wnętrze domu oraz warsztat stolarski z pierwszej połowy XX wieku.

Strona muzeum

Muzeum miejscowej historii i sztuki w Bowsku, Kalna iela 6, Bauska, Bauskas pilsēta, Bauskas novads, Łotwa

Nawiguj

Kiedy znajdziecie się w centrum miasto warto udać się do Muzeum Bauski, które znajduje się w 120-sto letnim budynku. “Spacerując uliczkami miasta” poznamy historię i codzienne życie na przełomie XIX i XX wieku w Bauskiej. Zbiory fotografii ukazują przemianę miasta pod koniec lat czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych XX wieku przez działania Narodowego Ruchu Oporu. Zbiór zabawek i lalek od końca XIX wieku do początków XXI wieku jest jedyną taką ekspozycją na Łotwie. Jednak zobaczymy nie tylko zabawki, którymi się bawiło na Łotwie, ale i również te z całego świata.

Strona muzeum

Zamek w Bowsku, Bauskas pils muzejs, Pilskalna iela, Bauska, Łotwa

Nawiguj

Na rozwidleniu dwóch rzek Muszy i Niemenek znajduje się średniowieczny kompleks zamkowy powstały w latach 1443-1456. Prace nad renowacją warowni zaczęły się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dziś dla ziedzających zostały udostępnione ruiny zamku oraz zrekonstruowany pałac. Od 1990 roku w zamku utworzone zostało muzeum, w którym możemy zobaczyć rzeczy odnalezione podczas prac na całym terenie zamkowym.

Strona zamku

Pałac w Rundāle, Pilsrundāle, Rundāle Parish, Gmina Bauska, Łotwa

Nawiguj

Barokowy pałac jest nazywany “łotewskim Wersalem”. Jest perełką architektoniczną na tle innych budynków. Powstał on w XVIII wieku w stylu barokowo-rokokowym dla Ernsta Johanna von Birona. Jego architektem był Francesco Bartolomeo Rastrellego, który również zaprojektował Pałac Zimowy w Petersburgu. Niestety w 1812 roku jego wnętrza uległy zniszczeniu, a w okresie panowania ZSRR pałac stał się magazynem dla zbóż. Dziś możemy zobaczyć tutaj groby książąt kurlandzkich oraz 40 pomieszczeń pałacowych, które robią duże wrażenie, np. złota sala, biblioteka czy jadalnia.

Strona muzeum