Trasa 188: Bauska, Aizkraukle, Krustpils

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Vila Pludona muzejs, Lejenieki, Bauskas novads, Ceraukstes pagasts, Łotwa

Nawiguj

Placówka działa od 1964 roku. Ekspozycja zgromadzona w domu rodzinnym poety opowiada o życiu i twórczości Viļasa Plūdonisa. W pozostałych dwóch obiektach przynależących do muzeum czyli w stodole i wozowni zostało ukazane życie na wsi. Na całym terenie zobaczymy jeszczę saunę i piwnicę. Na zewnątrz zostały umieszczone zające, które zaprojektował P. Studentasa.

Ausekļu dzirnavas, Viesu nams, Brīvdabas muzejs, Ausekļu dzirnavas, Bārbeles pagasts, Bauskas novads, Łotwa

Nawiguj

Skansen nad rzeką Iecava przenosi nas do starożytnych czasów i nie tylko. Możemy tutaj dowiedzieć się jak wyglądało życie na roli oraz na wsi. Młyn wodny i Wiatrak „Lazdu” stanowią perełkę tego miejsca. W jednym z budynków jest wypiekany tradycyjny chleb. Jednym z ciekawych obiektów jest Traktor Lanz Bulldog- ciągnik rolniczy produkowany na początku XX wieku. Warto tutaj zajrzeć podczas corocznych festynów na wiosnę oraz jesień.

Strona muzeum

Sutras piramīda, Vecsaule parish, Gmina Bauska, Łotwa

Nawiguj

Piramida chodź znajduje się na prywatnej posesji to jej właścicielka serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do zwiedzania. Struktura piramidy świadczy, że mogła być przeznaczana do składania ofiar. W jej wnętrzu umieszczony jest święty kamień, który ponoć ma magiczne moce. Na terenie znajdziemy staw, gdzie można łowić ryby oraz przywitać się z psem właściciela 🙂

Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejs, Muzeum Historii i Sztuki Aizkraukle, Muzeja iela “Kalna ziedi, Aizkraukle, Łotwa

Nawiguj

Zbiory zgromadzone w muzeum pochodzą z różnych epok od starożytności do XX wieku. Jedna z ekspozycji przedstawia jak wyglądało życie codzienne w ubiegłym wieku w rejonie Dźwiny, np. przedmioty użytku domowego, rękodzieło, obrazy czy fotografie. Pokaźnych rozmiarów jest wystawa poświęcona życiu w czasach sowieckich: samochody, elektronika, rzeczy codziennego użytku.

Strona muzeum

Ruiny Zamku w Kokenhuzie, Blaumaņa iela, Koknese, Kokneses pagasts, Aizkraukles novads, Łotwa

Nawiguj

To pozostałości po jednym z najpotężniejszych zamków na Łotwie. Budowę rozpoczęto w 1209 roku. Ruiny są otoczone dwiema rzekami Persi i Dźwiną. Często odbywają się tutaj imprezy plenerowe. Można obejrzeć komnatę Moku, wychodnię studni czy przejść się starożytnym chodnikiem. Na turystów czekają również gry plenerowe, tj. domino czy puzzle.

Strona zamku

Jēkabpils History Museum,  Rīgas iela 216B, Jēkabpils, Łotwa

Nawiguj

Zamek powstał w pierwszej połowie XII wieku. Wchodząc do wieży zamkowej zobaczymy galerię sztuki, a z jej szczytu panoramę okolicy. Muzeum powstało w 1920 roku i jest jednym z najstarszych na Łotwie. Historia miasta jest przedstawiona w nietypowy sposób- za pomocą rzeki. Zobaczymy również rękodzieło oraz rzeczy wyprodukowane przez lokalnych mieszkańców z XIX oraz XX wieku.

Strona muzeum

Selonian Courtyard, Filozofu iela 6, Jēkabpils, Łotwa

Nawiguj

W skład skansenu wchodzi sześć XIX-wiecznych budynków wiejskich z Sēlia. Są wykonane z drzew iglastych. Dom mieszkalny, spichlerz zbożowy, mały spichlerz, kuźnia, wiatrak oraz łaźnia to wszystko należy do ekspozycji Oddziału Skansenu Muzeum Historii Jēēļu sēta. Zobaczymy również XIX wieczne narzędzie wykorzystywane na roli oraz przedmioty używane w gospodarstwach domowych. Młocarnia oraz lokomotywa parowa również zagościła na terenie. Po wizycie w skansenie polecam wybrać się na spacer do pobliskich parków, gdzie rosną mało popularne drzewa jak na ten obszar, np. sosna syberyjska czy klon srebrzysty.

Strona muzeum