Trasa 189: Gārsene, Dyneburg

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Gārsenes muižas pils, Labieši, Gārsene, Łotwa

Nawiguj

Neogotycki pałac powstał w latach 1856-1860 dzięki baronowi von Budberga. W budynku mieściła się szkoła podstawowa do 2015 roku. W jego wnętrzu znajduje się zachowany i odrestaurowany piec do wypalania ceramiki, którego fasada jest pokryta małymi dziełami sztuki. Wystawa w zamku opisuje losy rodziny barona Budbergi. Na jego terenie znajdziemy również młyn oraz staw młyński.

Strona muzeum

Główna Brama Twierdzy Dyneburg, Daugavas iela 38, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

Jest unikatem na skalę kraju i ostatnią twierdzą bastionową na świecie. Pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Twierdza może pomieścić około 6 tysięcy osób. W środku znajduje się aż 80 budynków w większości z XIX wieku. Podczas II wojny światowej utowrzono w jej części getto oraz obóz dla radzieckich jeńców wojennych. Dziś na terenie mieszka około 1000 osób.

Strona bramy

Inženieru arsenāls, Imperatora iela 8, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

Każdy fan motoryzacji będzie zachwycony kolekcją 30-stu samochodów retro oraz 75-cioma jednośladami w Centrum Techniczno-Przemysłowego Daugavpils „Arsenał Inżynierów”. Jest to najczęściej odwiedzana placówka w twierdzy Daugavpils. Oprócz tego w galerii zostały udostępnione akcesoria motoryzacyjne oraz modele motocykli. Nie można też pominąć wystawy poświęconej historii wzornictwa przemysłowego.

Strona muzeum

Rotko muzejs, Mihaila iela 3, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

Centrum Sztuki Marka Rothko w Daugavpils działa od 2013 roku i znajdziemy je w twierdzy Dyneburg powstałej w 1833 roku. Prace Marka Rothko są uważane za wybitne poprzez kolory i optykę, którą wykorzystywał w swoich obrazach. Jest kreatorem abstrakcyjnego ekspresjonizmu i światowej sławy amerykańskim artystą, który pochodził z Daugavpils. W placówce możemy zobaczyć nie tylko jego prace. Znajdują się tutaj dzieła innych słynnych artystów. W kolekcji znajdziemy około 600 eksponatów: rzeźby, fotografie, sztukę wizualną czy ceramikę.

Strona muzeum

Medicīnas izstāde ar kontracepcijas ekspozīciju, Nikolaja iela 9, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

W twierdzy Dyneburg została utworzona wystawa opisująca rozwój medycyny na Łotwie. Dużą część ekspozycji poświęcono antykoncepcji, gdzie dowiemy się jakie środki stosowano w średniowieczu, a jakie są dziś dostępne na rynku. Zobaczymy jaki sprzęt był kiedyś używany w szpitalach oraz przychodniach. Można również porozmawiać z wykwalifikowanymi lekarzami, którzy są przewodnikami po wystawach. Ekspozycje w głównej mierze pochodzą z prywatnej kolekcji.

Strona muzeum

Muzeum Šmakovka, Muzeum Bimbrownictwa, Rīgas iela 22A, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

To najnowocześniejsza placówka na Łotwie, poświęcona tematowi produkcji i historii bimbru. Jest on kulinarnym dziedzictwem regionu. Każdy odwiedzający ma okazję zapoznać się z procesem i technologią służącą wytwarzaniu trunku. Oprócz udostępnionej aparatury do produkcji tego alkoholu możemy poznać dzieje i kulturę miasta Daugavpils i regionu Łatgalii. Oczywiście można również skosztować znamienitych trunków.

Strona muzeum

Muzeum Lokalnej Historii i Sztuki Dyneburga, Rīgas iela 8, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

Muzeum przedstawia dzieje regionu od IX wieku do 1991 roku. Możemy przejść się za pomocą wirtualnego spaceru po międzywojennym centrum miasta. Została tutaj również wyeksponowana przyroda regionu Dyneburga. Zwiedzający mogą zobaczyć monety. Dla koneserów sztuki placówka przygotowała szkice, które zostały stworzone na podstawie starych fotografii czy prace LeonidaBaulinsa.

Strona muzeum

Katedra Śiwętych Męczenników Borysa i Gleba, Tautas iela 2, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

Prawosławna katedra św. Męczenników Borysa i Gleba. Budynek świątyni zdobi pięć wieżyczek oraz 10 kopuł. Na dzwonnicy umieszczono 4 dzwony. Przed wejściem znajduje się mozaika przedstawiająca Chrystusa. Główny ołtarz ukazuje patronów świątyni. Przypuszcza się, że ikonostas to kopia malowideł wykonanych przez Wiktora Wasniecowa. Budynek przetrwał II wojnę światową jednak potem doświadczył dwóch pożarów.

Katedra Marcina Lutra w Dyneburgu, 18. novembra iela 66, Daugavpils, Łotwa

Nawiguj

Neogotycka katedra jest największą z prawosławnych świątyń w mieście. Może pomieścić ponad pół tysiąca osób. Pochodzi z końca XIX wieku. Pod koniec II wojny światowej kościół poniósł wiele szkód. W 1969 roku mieściła się tutaj szkoła bokserska Fabryki Remontów Lokomotyw w Daugavpils. Od 1993 roku budynek wrócił do poprzednich właścicieli.

Raiņa māja Berķenelē, Łotwa

Nawiguj

W tym domu wzrastał poeta Jānis Rainas. Kompleks Berķenele składa się domu mieszkalnego, stajni, spichlerza, piwnicy lodowej oraz ogrodu. Dom prawdopodobnie został wybudowany w na początku XIX wieku. Dziś we wnętrzu powstała ekspozycja nawiązująca do stylistyki domu z lat młodości pisarza, gabinet oraz sale wystawowe. Co roku do wystaw plenerowych dochodzą nowe dzieła, które są tworzone w ramach międzynarodowych akcji artystycznych. Sztuka nawiązuje do motywów przyrody.

Strona muzeum

Zamek krzyżacki w Dynaburgu, (ruiny), Łotwa

Nawiguj

Warownia powstała w 1275 roku. Wojska moskiewskie zdobyły twierdzę w 1577 roku i postanowiły ją zburzyć. Dziś możemy jedynie dostrzec pozostałości po fundamentach, które już w większej części są pokryte ziemną. Na wzgórzu powstała makieta przedstawiająca średniowieczny zamek Dünaburg. Ze szczytu rozciąga się widok na rzekę Dźwinę.