Trasa 19: Wisła, Istebna, Koniaków, Jaworzynka

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Wisła

Nawiguj

Zwiedzanie Wisły rozpoczynamy od alei Gwiazd Sportu, która powstała w 2008 r. dla upamiętnienia otwarcia skoczni narciarskiej im. Adama Małysza. Kolejne tablice poświęcone są sportowcom w jakiś sposób związanym z Wisłą. Oczywiście poczet gwiazd otwiera nasz wybitny skoczek.

Kierujemy się teraz do pobliskiego domu zdrojowego. W jego holu można podziwiać figurę Adama Małysza, którą wykonano z… białej czekolady.

Stąd przez park Kopczyńskiego idziemy zobaczyć pomnik Źródeł Wisły. Rzeźba autorstwa Grzegorza Łagowskiego została odsłonięta w 2014 r.

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego, ul. Stellera 1, Wisła

Nawiguj

Muzeum mieści się w budynku dawnej karczmy, która niegdyś dawała schronienie wiernym przybywającym na nabożeństwo z odległych przysiółków, a także dzieciom uczęszczającym do ewangelickiej szkoły.

Znajduje się tu ekspozycja prezentująca kulturę materialną górali Beskidu Śląskiego. Obok budynku głównego można zobaczyć enklawę budownictwa drewnianego. Składają się na nią: kuźnia, kolyba, chata kumornika oraz stara szkoła.

Strona muzeum

Ogród sztuki JanosikArt, ul. Stalmacha 2, Wisła

Nawiguj

Jest to ogród w którym możemy podziwiać drewniane rzeźby autorstwa Grzegorza Michałka. Zobaczymy tu prace zarówno w stylu klasycznym, jak i ludowym. To dobre miejsce, żeby się wyciszyć i odetchnąć przed tym co czeka nas dziś jeszcze na trasie.

Strona artysty

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza, ul. 1 Maja 48a, Wisła

Nawiguj

Występy sportowe Adama Małysza śledziła cała Polska. W trakcie jego kariery rzesze kibiców w każdy zimowy weekend zasiadały przed telewizorami ściskając kciuki.

Nieraz byliśmy świadkami jego zwycięstw, nieraz na naszych oczach odbierał nagrody. Teraz wszystkie te puchary i medale możemy zobaczyć z bliska i to w jednym miejscu – w Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza.

Znajdują się tu również inne pamiątki sportowych występów “Orła z Wisły” – kombinezony, kaski, narty. Osobna gablota poświęcona jest jego rajdowej karierze.

Strona galerii

Willa Ochorowiczówka, ul. Juliana Ochorowicza 6, Wisła

Nawiguj

Willa została zbudowana w 1903 r. przez Juliana Ochorowicza. Od 2017 r. mieści się tutaj Muzeum Magicznego Realizmu. Możemy w nim podziwiać prace takich twórców, jak Zdzisław Beksiński, Rafał Olbiński, czy Tomasz Sętowski.

Jednak prawdziwą gratką jest możliwość obejrzenia grafik Salvadora Dalego! Na wystawie zobaczymy także m.in. plakaty zamówione u artysty przez koleje francuskie, czy litografie stworzone przez niego w związku z otwarciem Teatru-Muzeum w Figueres.

Część ekspozycji poświęcona jest Julianowi Ochorowiczowi, który mieszkał tu w latach 1903-1912. Ten naukowiec i wynalazca zbudował m.in. telegraf bezprzewodowy. Co ciekawe, jego wynalazek prawdopodobnie uchronił przed rozbiórką wieżę Eiffla. Zamontowano bowiem na niej antenę telegrafu. Kiedy okazało się, jakie to urządzenie daje możliwości, odstąpiono od demontażu wieży.

Strona muzeum

Skocznia narciarska im. Adama Małysza, Wisła

Nawiguj

Skocznia istnieje od 1933 r. W latach 2004-2008 została gruntownie przebudowana, po czym nadano jej imię Adama Małysza.

Obecnie jest jedną z dwóch dużych skoczni narciarskich w Polsce. Jej punkt konstrukcyjny wynosi 120 metrów, a rozmiar 134 metry. Inauguracyjny skok oddał na niej rzecz jasna “Król Holmenkollen”.

Strona skoczni

Hydrologiczny początek Wisły

Nawiguj

Ze skoczni udajemy się do hydrologicznego początku Wisły. Zanim nazwa Wisła pojawia się na mapach i w atlasach Biała Wisełka i Czarna Wisełka łączą się, a ich wody spiętrzone zaporą tworzą Jezioro Czerniańskie.

Z jeziora wypływa Wisełka, na której po 2 kilometrach znajduje się wodospad, a za nim- po około 300 metrach – wpada do niej Malinka. Właśnie tutaj jest hydrologiczny początek królowej polskich rzek.

Jadąc od skoczni szybko dotrzemy do tego miejsca. Warto ruszyć stąd w górę rzeki, zobaczyć wodospad (nawiguj), a także Jezioro Czerniańskie.

Izba pamięci Jerzego Kukuczki, Istebna 340 (Wilcze)

Nawiguj

Izba urządzona jest w rodzinnym domu Kukuczków, przebudowanym na dom letniskowy. To tutaj Jerzy Kukuczka odpoczywał pomiędzy wyprawami. Tutaj pracował nad swoimi książkami.

Izbę prowadzi Cecylia Kukuczka, wdowa po legendarnym himalaiście. Można tu zobaczyć stary sprzęt wspinaczkowy, zdjęcia, medale, odznaczenia i inne pamiątki po zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

Strona izby

Chata u Kawuloka, Istebna 163 (Wojtosze)

Nawiguj

Jest to zabytkowa drewniana chata góralska z 1863 r., należąca do rodziny Kawuloków. Działa w niej prywatne muzeum etnograficzne, założone przez Jana Kawuloka, regionalistę, twórcę instrumentów ludowych i gawędziarza.

Możemy tutaj zobaczyć, jak kiedyś wyglądał góralski dom: tradycyjny wystrój wnętrza, meble, sprzęty codziennego użytku, narzędzia rolnicze, a także ludowe instrumenty muzyczne.

W tzw. czarnej izbie znajduje się piec kurny, który nie ma komina, a dym wydostaje się z niego wprost do pomieszczenia. Intryguje Was skąd wzięło się takie rozwiązanie? Klikajcie “nawiguj” i ruszajcie zaspokoić swoją ciekawość!

Strona chaty

Izba pamięci Marii Gwarek, Koniaków (Szańce)

Nawiguj

Maria Gwarek była wybitną koniakowską koronczarką. Jej wyroby trafiły m.in. do papieża Jana XXIII, czy królowej belgijskiej Elżbiety. Była także jedną z założycielek zespołu regionalnego Koniaków.

W izbie można zapoznać się z rozwojem lokalnego koronczarstwa oraz z dorobkiem twórczym Marii Gwarek. Znajduje się tu m.in. niedokończona serweta, którą wykonywała dla królowej brytyjskiej Elżbiety II. Pracę przerwała śmierć artystki. Żadna koronczarka nie zdecydowała się jej kontynuować, Maria Gwarek była bowiem nie do podrobienia.

W Koniakowie znajduje się jeszcze Muzeum Koronki Koniakowskiej. Ja jednak zdecydowanie polecam wizytę w Izbie pamięci Marii Gwarek.

Trójstyk granic, Jaworzynka (Trzycatek)

Nawiguj

W tym miejscu stykają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej. Sam punkt zbiegu granic znajduje się w pobliskim strumieniu o nazwie Potok Wały.

Z Jaworzynki prowadzi tutaj wygodny chodnik. Spacer nim zajmie nam około 15 minut.

Protip: Jeśli nie chcecie iść, to możecie tu dojechać samochodem wąską drogą za parkingiem.