Trasa 190: Krasław, Agłona, Prejle

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Priedaines skatu tornis, Miera iela 15, Krāslava, Krāslavas pilsēta, Krāslavas novads, Łotwa

Nawiguj

Wieża widokowa Priedaines jest jedną z najwyższych drewnianych konstrukcji na Łotwie. Ma 32 metry wysokości. Jest położona na chronionym obszarze przyrodniczym „Augšdaugava”. Obok znajdziemy miejsce do odpoczynku tj. ławki wraz ze stolikami. Chętni na przejażdżkę rowerową znajdą tutaj początek wyznaczonej trasy- około cztery kilometry- aż do w Krāslavy.

Muzeum Historii i Sztuki Krasławia, Pils iela 8, Krāslava, Krāslavas pilsēta, Krāslavas novads, Łotwa

Nawiguj

Placówka zebrała ponad 24 tysiące eksponatów. Zobaczymy tutaj cenne zbiory ukazujące historię i bogactwo regionu. Jedna z wystaw jest umieszczona w 17-sto metrowej łodzi, w której możemy dowiedzieć się o konotacjach różnych narodowości zamieszkujących Krasławę w różnych okresach czasu. Osobna ekspozycja przedstawia dzieje dwóch rodzin Šarkovskich i Rabinovićów. Dzięki tej wystawie możemy zobaczyć jak wyglądało wnętrze domu z XIX wieku. Muzeum opowiada również o twórczości malarza Walentina Żlidni czy rzeźbiarki Vandy Zēvalde.

Strona muzeum

Pałac Platerów w Krasławiu, Pils iela 6, Krāslava, Krāslavas pilsēta, Krāslavas novads, Łotwa

Nawiguj

W drugiej połowie XVIII wieku na wzgórzu miasta został wzniesiony zespół pałacowo-parkowy zaprojektowany przez Antoniego Paracca. Oprócz głównego klasycystycznego gmachu powstała biblioteka, dom dla służby, stajnie oraz młyn wodny. W parku pałacowym powstała sztuczna grota, w stajniach Dom Rzemiosła. We wnętrzu pałacowym zostały odsłonięte XVIII wieczne fragmenty malowideł Filippo Castaldiego. Budynek jest tylko do zwiedzania z zewnątrz.

Olgas Porcelāna leļļu kolekcija, Pils iela 2, Krāslava, Krāslavas pilsēta, Krāslavas novads, Łotwa

Nawiguj

Kolekcja 2 tysięcy porcelanowych lalek Olgi Gribule jest intrygująca. Znajdziemy ją na trzecim piętrze w Centrum Informacji Turystycznej Powiatu Krāslava. Domki dla lalek czy ręcznie wykonane wózki dopełniają tę kolekcję. Jeśli ktoś jest chętny ubrać tradycyjny strój hrabiego Konstantina Platersa czy hrabiny Augustes Platers to właśnie tutaj ma taką możliwość.

Strona muzeum

Aglonas Briežu dārzs, Lielās Kļavas, Kundzinišķi, Aglonas pagasts, Preiļu novads, Łotwa

Nawiguj

Mini ZOO a bardziej hodowla jeleni jest prowadzona przez sympatyczną właścicielkę, która z chęcią oprowadzi po terenie i opowie o zwyczajach tych zwierząt. Można je głaskać i karmić jedzeniem przyniesionym przez właścicielkę.

Strona hodowli

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie, Ciriša iela 8, Aglona, Aglonas pagasts, Preiļu novads, Łotwa

Nawiguj

Sanktuarium Maryjne w Agłonie jest nazywane “łotewską Częstochową”. To miejsce jest odwiedzane co roku przez setki tysięcy wiernych, którzy przybywają do świątyni zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej. Jest on namalowany przez nieznanego artystę na lipowym podłożu. Obraz ten jest odsłaniany tylko podczas większych uroczystości. Pierwsza drewniana świątynia powstała w tym miejscu na początku XVIII wieku jednak pół wieku później spłonęła, a w jej miejsce wybudowano barokową murowaną świątynię, która przetrwała do dziś. Posiada dwie wieże o wysokości 60-ciu metrów. Czasem odprawiane są tutaj msze w języku polskim.

Kristus Karaļa kalns, Wzgórze Chrystusa Króla, Kristus Karaļa Kalns, Aglonas pagasts, Preiļu novads, Łotwa

Nawiguj

Miejsce to powstało dzięki ludziom, którzy chcieli podziękować Bogu za jego zasługi. Dziś znajdziemy tutaj ponad 200 ręcznie wykonanych rzeźb na 20 hektarowym terenie. Wszystkie przedstawione postacie oraz wydarzenia są opisane w Biblii. Wzgórze powstało w 2006 roku i jest chętnie odwiedzane przez wiernych bez względu na wyznanie.

Muzeum chleba w Agłonie, Daugavpils iela 7, Aglona, Aglonas pagasts, Preiļu novads, Łotwa

Nawiguj

Kto w dzisiejszych czasach nie marzy czasem o prawdziwym chlebie oraz domowych, regionalnych przysmakach? W tym nietypowym muzeum możemy zaspokoić nasze jedzeniowe pragnienia. Właścicielka opowiada o historii chleba od starożytności. Swoją wizytę trzeba zarezerwować wcześniej. Cały obiad trwa około 1,5 godziny i jest ucztą dla naszych kubków smakowych. Wszystko jest gotowane z sercem i mogę to potwierdzić.

Strona muzeum

War Museum Aglona / WW2 Museum, Daugavpils iela 40, Aglona, Aglonas pagasts, Preiļu novads, Łotwa

Nawiguj

W centralnej części miasta znajdziemy muzeum poświęcone II wojnie światowej. Zebrano tutaj około 1000 obiektów, które zdecydowano się ukazać w taki sposób by każdy kto odwiedza te placówkę mógł przyjrzeć się im z bliska. Zobaczymy przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, karabiny, amunicję, umundurowanie czy pojazdy używane podczas II wojny światowej. Niewątpliwie ważną kolekcję stanowią listy podporucznika Oberleutnanta do jego umiłowanej Marty. Jeśli ktoś jest chętny ubrać mundur i potrzymać karabin maszynowy to tutaj jest to możliwe.

Strona muzeum

Pałac w Prejlach, Raiņa bulvāris 30, Preiļi, Preiļu pilsēta, Preiļu novads, Łotwa

Nawiguj

Zespół dworski Preili posiada największy park miejski na Łotwie. Spacer po nim to czysta przyjemność. Stawy oraz kanały umilają spędzanie czasu na tym terenie. Do dziś zachowało się parę zabudowań gospodarczych tj. stajnie, domek dozorcy czy neogotycka kaplica, w której znajdują się repliki renesansowych obrazów.