Trasa 191: Ludza, Madona, Cesvaine, Gulbene, Alūksne

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ruiny zamku w Lucynie, Lielā Ezerkrasta iela 19, Ludza, Ludzas pilsēta, Ludzas novads, Łotwa

Nawiguj

Na wzgórzu otoczonym jeziorami w 1399 roku został wzniesiony monumentalny, trzy piętrowy zamek z sześcioma wieżami. Posiada trzy bramami i dwa dziedzińce. Był on zbudowany w stylu gotyckim. Jego celem była ochrona szlaków handlowych z Rosją. Ruiny są znakiem rozpoznawczym miasta, a z jego szczytu rozciąga się panorama na okolicę.

Ludza Local History Museum, J.Kuļņeva 2, Ludza, Ludzas pilsēta, Ludzas novads, Łotwa

Nawiguj

Dzięki wizycie w Muzeum Historii Lokalnej Ludza odwiedzający to miejsce mają szansę dowiedzieć się więcej o dziedzictwie Łatgalii Wschodniej. Zgromadzono tutaj eksponaty przedstawiające bogactwo naturalne, dzieje regionu (od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego) czy rozwój rolnictwa. Na osobną ekspozycję zasłużył Jakow Kulniew, który był bohaterem wojny ojczyźnianej w 1812 roku. Na zewnątrz obiektu ustawiono parę budynków obrazujących wiejską zabudowę tj. wędzarnię, chatę rolnika, wiatrak czy pracownię garncarską P. Vilcāny .

Strona muzeum

Ruiny zamku zakonu liwońskiego, Grodzisko Rzeżyca, Krasta iela 31, Rēzekne, Łotwa

Nawiguj

Warowny zamek na wzgórzu powstał w 1285 roku. Niestety, został kompletnie zrujnowany przez wojska szwedzkie w drugiej połowie XVIII wieku. Co ciekawe, mieszkańcy mieli przyzwolenie do wykorzystywania pozostałych kamieni do budowy swoich domów. Z jednej strony wzgórza zobaczymy rzeźbę Róży, która ukazuje symbol łatgalskiej ceramiki.

Latgalian Museum of Cultural Heritage, Exhibition House-Library, Atbrīvošanas Aleja 102, Rēzekne, Łotwa

Nawiguj

Muzeum Historii Kultury Łatgalii zgromadziło ponad 70 tysięcy obiektów ukazujących historię, kulturę i sztukę tego miasta. Turystów do tego miejsca przyciąga największa na świecie ekspozycja ceramiki. Można również zagrać w grę komputerową „Clay Transformations”, w której uczestniczymy w procesie powstawania glinianego garnka.

Strona muzeum

Madona Local History and Art Museum, Skolas iela 10A, Madona, Madonas novads, Łotwa

Nawiguj

Muzeum działa od 1944 roku. Historia, kultura i sztuka to są trzy najważniejsze dziedziny, które chce nam opisać i ukazać jak się kształtowały na przestrzeni czasu. Dawną stodołę zaadaptowano na sale wystawowe.

Strona muzeum

Cesvaine Palace, Pils iela 1, Cesvaine, Cesvaines pilsēta, Madonas novads, Łotwa

Nawiguj

Pałac połączył w sobie różne style. Znajdzimy tutaj elementy stylu gotyckiego, romańskiego, renesansowego i secesyjnego. Został wzniesiony przez zamożną rodzinę Von Wulf w 1895 roku. Można również doszukać się tutaj inspiracji ze stylu Tudorów. Na terenie dzisiejszego parku można nadal zobaczyć fundamenty średniowiecznego zamku, który został zniszczony w XVIII wieku.

Strona muzeum

Gulbene Museum, Pils iela 3, Gulbene, Gulbenes pilsēta, Gulbenes novads, Łotwa

Nawiguj

Placówka działa od 1982 roku i składa się z czterech budynków. W spichlerzu przedstawiono wystawę opisującą historię regionu Gulbene oraz jak kształtowało się tutaj rolnictwo. W Pałacu Stämerien otworzono ekspozucję o lokalnym malarzu Leo Svempie. Oczywiście nie może zabraknąć wystawy poświęconej sztuce użytkowej, którą tworzyli Jūlijas Madernieksa oraz Jūlijas Strauma.

Strona muzeum

Stameriena castle, Stāmerienas pils, Vecstāmeriena, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novads, Łotwa

Nawiguj

Pałac pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Niestety uległ zniszczeniu podczas walk rewolucyjnych w 1905 roku. Po renowacji nadano mu wygląd neoklasycystyczny i secesyjny. Dziś została tam utworzona multimedialna wystawa poświęcona dziejom rodziny Wolfów oraz ekspozycja fotograficzna pokazująca dzieje rezydencji. Całość jest otoczona pięknym parkiem.

Strona zamku

Alūksnes novada muzejs, Pils iela 74, Alūksne, Alūksne pilsēta, Alūksnes novads, Łotwa

Nawiguj

W neogotyckim budynku z drugiej połowy XIX wieku mieści się Muzeum Alūksne, które działa od 1959 roku. Zobaczymy tutaj historię Alūksne, Łotwy i świata przedstawioną w formie stołu biesiadnego. Kolekcja obrazów Leo Koklesa jest z dumą prezentowane szerszej publiczności. Do kompleksu pałacowego należy Okrągła wieża, która była niegdyś spiżarnią, a dziś w sezonie letnim jest salą wystawową. Warto zwrócić uwagę na Herb rodu Fittingho, który znajduje się w lewym narożniku pod wieżą.

Strona muzeum

Aluksnes Evangeliski luteriskas draudzes macitajmuiza, Mācītājmuiža, Pils iela 15, Alūksne, Alūksne pilsēta, Alūksnes novads, Łotwa

Nawiguj

Luterańska, klasycystyczna świątynia została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku. W jej wnętrzu możemy obejrzeć pierwsze wydanie Biblii w języku łotewskim. Wieża kościelna ma 55 metrów wysokości i można na nią wejść. Warto udać się do muzeum biblijnego- Ernst Gluck Bible museum- obok kościoła. Mieści się ono w budynku dawnej stacji benzynowej, gdzie 1694 roku E. Gluck przetłumaczył świętą księgę na język łotewski. Na ekspozycji są wystawione Biblie w aż 35 językach.

Livonian Order castle ruins, Jāņa iela 17, Ventspils, Łotwa

Nawiguj

Zamek zakonu kawalerów kawalerskich w Valmierze powstał w XIII wieku i był pierwszą taką budowlą należącą do Zakonu Kawalerów Mieczowych na prawym brzegu Gauji. Po walkach toczonych w 1702 roku z fortecy zostały ruiny, a z jego kamieni zaczęto budować domy, które można zobaczyć przy ulicy Rīgas. Na terenie ruin zamkowych mieści się Muzeum Valmiery. Poznamy tam historię tego miasta. Zgromadzono tutaj fotografie, wyroby lokalnych artystów, a przede wszystkim piękne krajobrazy, które rozciągają się ze wzgórza.