Trasa 192: Valga, Otepää, Võru, Võrumaa

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Valga Museum, Vabaduse 8, Valga, 68204 Valga maakond, Estonia

Nawiguj

Muzeum Historii Valga mieści się w secesyjnym budynku. Zgromadzono tutaj ponad 700 tysięcy eksponatów, które przybliżają nam dzieje tego regionu od starożytności po czasy współczesne. Na jednej z wystaw możemy zobaczyć jak wyglądało tutaj życie w czasach sowieckich oraz na Syberii- po deportacjach. Dużą powierzchnię wystawową zajmuje kolekcja związana z fauną i florą. Ponadto wystawy uzupełniają figury woskowe.

Strona muzeum

Valga sõjamuuseum, Pikk 16, Valga, 68206 Valga maakond, Estonia

Nawiguj

Muzeum Wojny Valga jest miejscem, w którym dowiemy się o bitwie pod Paju. Wystawa opisuje również teraźniejszą sytuację militarną w kraju. Na zewnętrznej ekspozycji znalazły się pojazdy opancerzone, wozy strażackie, helikopter Mi-8, bunkier Leśnych Braci oraz największy zbiór broni w Estonii.

Strona muzeum

Small Munamägi Ski Center, Valga mnt, Otepää, 67408 Valga maakond, Estonia

Nawiguj

Kto powiedział, że stok narciarski czynny jest tylko w sezonie zimowym. Munakas oferuje nam rozrywkę przez 365 dni w roku. Latem można wjechać na szczyt wyciągiem krzesełkowym i podziwiać widoki lub wypożyczyć rower i zjechać jedną z tras. Zimą do dyspozycji mamy tu aż osiem tras. Najdłuższa ma ponad 600 metrów długości. Skocznia? Oczywiście. Nawet najmłodsi mogą poćwiczyć skoki.

Strona centrum

Otepää Talispordimuuseum, Valga mnt 12, Nüpli, 67403 Valga maakond, Estonia

Nawiguj

W centrum sportowym Tehvandi można obejrzeć wystawę związaną z historią sportów zimowych oraz zapoznać się z narodowymi sportowcami. Na ekspozycji pojawiły się medale, nagrody, które przywieźli estońscy olimpijczycy z zimowych igrzysk oraz innych mistrzostw. Za gablotami umieszczono stroje zawodników. To na tym stadionie Justyna Kowalczyk zdobyła swój pierwszy Puchar Świata w 2006 roku.

Tehvandi viewing platform, EstoniaNüpli, 67408 Valga County, Estonia

Nawiguj

To jedna z najwyższych wież widokowych w tej części Estonii. Z jej szczytu można zachwycić się widokiem na wyżynę Otepää. Kto czuje się na siłach to polecam użyć schodów, żeby dostać się na samą górę. Dla mniej “odważnych” dostępna jest winda :). Rekord na tej skoczni to 102 metry i należy do Arttiego Aigro, estońskiego olimpijczyka.

Võru County Museum, Katariina allee 11, Võru, 65608 Võru maakond, Estonia

Nawiguj


Placówka nie tylko daje nam ogląd na historię regionu dzięki licznym znaleziskom archeologicznym, ale również umożliwia poznanie języka Võru. Jest on mieszanką fińskiego i estońskiego. Na jednej z interaktywnych wystaw przedstawiono tradycję saunowania (sauna dymna), która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W muzeum mieści się również galeria sztuki.

Strona muzeum

Võru linna keskväljak, Seminari väljak, Võru, 65608 Võru maakond, Estonia

Nawiguj

W centralnym punkcie miasta znajdziemy niebanalne miejsce do odpoczynku, które zaprojektował Villem Tomiste. Organizowane są tutaj jarmarki i koncerty. Obok placu znajdziemy gimnazjum, które jest najstarszym budynkiem w mieście. Warto również udać się do pobliskich świątyń: kościoła luterańskiego św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz klasycystycznego kościoła apostolskiego św. Katarzyny.

Kreutzwald Memorial Museum, Kreutzwaldi 31, Võru, 65609 Võru maakond, Estonia

Nawiguj

Cała ekspozycja muzealna jest poświęcona doktorowi Friedrichowi Reinholdowi Kreutzwalda. Był on lekarzem i narodowym wieszczem. Uchodzi za ojca estońskiej literatury. Muzeum mieści się w jednym z najstarszych budynków w mieście. Pisarz mieszkał w nim przez 44 lata. Można zapoznać się tutaj z jego twórczością, zobaczyć typowe wnętrze chaty z tamtego okresu oraz pojazdy, które umieszczone są w stajni.

Strona muzeum

Avatud Ateljee Klubi MTÜ, Jüri 26, Võru, 65609 Võru maakond, Estonia

Nawiguj

W przepięknym niebieskim bloku mieści się pracownia wraz z galerią sztuki estońskiej. W tym miejscu nie tylko możemy podziwiać rękodzieło artystów, ale i również zakupić coś co by nas zainteresowało swoją unikalnością. Znajdziemy tutaj dzieła ceramiczne, szklane, obrazy, biżuterię i wiele innych rzeczy stworzonych z miłości do sztuki.

Strona galerii

Suur Munamägi,

Nawiguj

To najwyższe wzniesienie nie tylko w Estonii, ale i w krajach Bałtyckich. Ma ono 317 metrów n.p.m. Na jego wierzchołku od 1939 roku wznosi się 29-cio metrowa wieża obserwacyjna. W bezchmurny dzień, z wieży można podziwiać pejzaże oddalone nawet o 70 kilometrów. Na samą górę konstrukcji można wjechać windą.