Trasa 193: Vehendi, Uderna, Tartu

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Lake museum (Järvemuuseum Akva:rium), Limnoloogia tee 1, Vehendi, 61117 Tartu maakond, Estonia

Nawiguj

W muzeum znalazło się około 30 akwariów ze słodkowodnymi rybami. Każdy odwiedzający to miejsce może poznać historię rybołówstwa oraz wirtualnie zanurkować w jeziorze Võrtsjärv. Zgromadzono tutaj narzędzia służące do połowów, zbiór skał czy skamieniałości ryb i egzotyczną wystawę o wodach Amazonki.

Strona muzeum

Rõngu vasallilinnus, Rõngu, Estonia

Nawiguj

Twierdza Rõngu była jednym z najbardziej potężnych ośrodków jezuickich na Inflantach w drugiej połowie XVI wieku. W 1625 roku Jezuici podpalili zamek, jednak niektóre z jego pomieszczeń nadal nadawały się do użytku. Od XVIII wieku zaczął popadać w coraz większą ruinę, a jego kamienie wykorzystano do budowy dworu Suure- Rõngu.

Elva ürgoru matkarada, Uderna, Estonia

Nawiguj

Szlak pieszy w dolinie rzeki Elvy ma około 15 kilometrów. Wędrówka z pewnością nie będzie nudna, ponieważ po drodze zobaczymy jeziora, wychodnie piaskowca, łąki zalewowe, Dom Czarownicy, Szlak Przygód czy 20-sto metrową wieżę widokową Viti. Na trasie są wyznaczone miejsca do biwakowania. W okresie zimowym zwróćcie uwagę, aby nie wejść na trasę narciarską.

Luke Mõis, Luke, Estonia

Nawiguj

Dwór Łukasza powstał w XIII wieku i był własnością rodu Löwenwolde. Do kompleksu należał dwór, który został strawiony przez pożar w 1944 roku. Murowany Dom Władcy dzisiaj służy za salę widowiskową, a Dom Kärnera za kawiarnię. Dom pracownika kuchni wódki stał się miejscem zrzeszającym społeczność, która lubuje się w sztuce i rękodziele. Znajdziemy tutaj również stodołę, karczmę, magazyn oraz niewielki fragment stajni. Na otaczającym go terenie zielonym zainstalowano system kaskadowych stawów. 

Centrum Nauki AHHAA, Sadama 1, Tartu, Estonia

Nawiguj

Nie trzeba być miłośnikiem nauki, żeby odkryć w sobie tutaj namiastkę naukowca. To największe takie centrum w krajach Bałtyckich i miejsce, które inspiruje oraz zachęca do eksploracji świata od 1997 roku. Wiedza jest przekazywana poprzez zabawy oraz interaktywne wystawy. Oczywiście, znajduje się tutaj planetarium oraz kino 4D. Warto zarezerwować sobie więcej czasu by móc zagłębić się w świat technologii i nauki.

Strona muzeum

Tartu Linnamuuseum, Narva mnt 23, 51009 Tartu, Estonia

Nawiguj

Muzeum Miejskie w Tartu mieści się w budynku wybudowanym w XVIII wieku zwanym “Domem Katarzyny”. Placówka przedstawia dzieje miasta na przestrzeni wieków. Na szczególną uwagę zasługuje stół negocjacyjny oraz wystawa 3D, ukazująca dwa największe miasta w Estonii.

Strona muzeum

Botanical Garden of the University of Tartu,  Lai 38, Tartu, Estonia

Nawiguj

Najstarszy ogród botaniczny w krajach bałtyckich Uniwersytetu w Tartu zachwyca o każdej porze roku. Można tu podziwiać ponad 10 tysięcy gatunków i odmian roślin. W szklarniach prezentowane są rośliny, które są charakterystyczne dla lasów tropikalnych i deszczowych.

Strona muzeum

University of Tartu Museum,  Lossi 25, Tartu, Estonia

Nawiguj

W katedrze na wzgórzu Toome swoją siedzibę ma Muzeum Uniwersyteckie w Tartu. Zgromadzono tutaj wystawy dotyczące rozwoju nauki oraz szkolnictwa wyższego od XVII wieku do czasów współczesnych. W muzeum można zaznajomić się z kluczowymi osiągnięciami, jakie miały miejsce na terenie uniwersytetu. Wieże katedry z platformami obserwacyjnymi są czynne tylko w sezonie letnim.

Strona muzeum

Tartu Mänguasjamuuseum / Tartu Toy Museum, Lutsu 8, 51005 Tartu, Estonia

Nawiguj

Na Starym Mieście Tartu można poczuć magię radosnych dziecięcych lat. W drewnianym domu zgromadzono lalki i zabawki, którymi bawiły się estońskie dzieci na przestrzeni lat. W placówce utworzono również Dom Teatralny ze sceną oraz wystawą kukiełek. To miejsce stworzone dla rodzin z dziećmi. Mogą tutaj bowiem stworzyć własne przedstawienie oraz wziąć udział w warsztatach. Latem otwiera się plenerowy plac zabaw.

Strona muzeum

Estońskie Muzeum Sportowe i Olimpijskie, Rüütli 15, 51007 Tartu maakond, Estonia

Nawiguj

To największe muzeum sportu w krajach bałtyckich i działa od 1963 roku. Mamy tu przedstawiony pełny ogląd na to jak kształtował się sport w Estonii. Jedna z ekspozycji to wirtualna wycieczka na Igrzyska Olimpijskie. Zgromadzono tutaj pamiątki należące do najznakomitszych sportowców tego kraju: Gerda Kanter, Erki Nool, Jaan Talts.

Strona muzeum

Town Hall Square, Raekoja plats, 51004 Tartu, Estonia

Nawiguj

W samym sercu tego miasta, w XVIII wieku, mieściło się największe miejsce targowe na świecie zwane “Wielkim Targiem”. Obecnie w centralnym punkcie placu stoi fontanna ukazująca całujących się studentów, którą zaprojektował Mati Karmina. Większość budynków ma styl neoklasyczny, jednak duża część zabudowań została zniszczona podczas II wojny światowej. Ratusz został zaprojektowany przez Johanna Heinricha Bartholomäusa Waltera w 1782 roku. Tatru będzie Europejską Stolicą Kultury w 2024 roku, lecz już dziś warto odwiedzić to miasto.

Estońskie Muzeum Narodowe, Muuseumi tee 2, 60532 Tartu, Estonia

Nawiguj

Wystawy w muzeum skupiają się na ukazaniu przeszłości i stylu życia w różnych okresach czasu, aby pokazać jak różnorodnym narodem jest Estonia. Najcenniejszym eksponatem jest pierwsza flaga narodowa wykonana w 1884 roku. Największą część zajmują wystawy ukazujące ludy ugrofińskie i ich codzienne życie wraz z liczną kolekcją strojów ludowych.

Strona muzeum