Trasa 196: Sillamäe, Kukruse, Purtse, Toolse, Rakvere

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Peaceful Atom, Sillamäe, Estonia

Nawiguj

Rzeźba przedstawiająca mężczyznę trzymającego pierścień z atomami jest zwana Pomnikiem Pracy lub Pomnikiem Pokojowego Atomu. Znajdziemy ją obok Domu Kultury. To urokliwe miasteczko zamieszkują w większości Rosjanie. Główna aleja prowadząca w kierunku morza jest zwieńczona bajeczną altanką. Miasto to było zamknięte w latach reżimu stalinowskiego. Powodem była produkcja uranu w jednej z fabryk.

Sillamae Muuseum, Kajaka 17a, Sillamäe, Estonia

Nawiguj

To tajemnicze miasto kryje w sobie niezwykłą historię, którą można zgłębić w Muzeum Sillamae. W jednej z sal możemy zobaczyć wystawę przedstawiającą codzienne życie pod koniec XVIII i w pierwszej połowie XX wieku. Odwzorowano również wnętrze typowego pokoju z lat 50-tych. Nie można zapomnieć o powstaniu i dziejach fabryki Sillamäe. Jednak najbardziej zdumiewająca jest kolekcja minerałów, których można dotknąć.

Strona muzeum

Kukruse Polaarmõis, Kukruse küla 20, Kukruse, Estonia

Nawiguj

W tym nietypowym muzeum można jeździć na sankach cały rok- z czego ucieszą się najbardziej dzieci. Można przymierzyć stroje z XVII i XVIII wieku czy napisać list tradycyjną metodą zamaczając pióro w atramencie.

Strona muzeum

Valaste Waterfall, Valaste, Estonia

Nawiguj

Bez względu na to w jakiej porze roku odwiedzicie to miejsce, będziecie zadowoleni. Wodospad Valaste znajduje się na wapiennym klifie Onitka i jest najwyższym wodospadem w Estonii jak i w krajach nadbałtyckich- 30 metrów. Nad wodospadem zainstalowano platformę widokową umożliwiającą widok z lepszej perspektywy. Jednak najlepiej jest oglądać go z boku. Widać wtedy wszystkie warstwy, które powstawały setki milionów lat.

Purtse Castle, Purtse, Estonia

Nawiguj

Późnogotycko-renesansowa rezydencja powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Niestety podczas Wojny Północnej została poważnie uszkodzona. Renowacji podjęto się w 1990 roku. Zamek można zwiedzać, a na pierwszym piętrze funkcjonuje restauracja.

Strona zamku

Toolse fortress, Toolse, Estonia

Nawiguj

Średniowieczny zamek Toolse Order jest położony najbliżej morza ze wszystkich twierdz w Estonii. Wybudowany w 1471 roku przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Został zniszczony podczas Wielkiej Wojny Północnej i nigdy nie został odrestaurowany. Dziś ruiny są udostępnione do zwiedzania.

Estonian Police Museum, Tallinna 3, Rakvere, 44306 Lääne-Viru maakond, Estonia

Nawiguj

Nieczęsto możemy spotkać muzeum poświęcone pracy policji. W tym miejscu spędzisz wspaniale czas z całą rodziną. Wiele rzeczy można tutaj dotknąć i doświadczyć na sobie. Będziesz mógł stać się członkiem zespołu Jednostek Specjalnych, pobrać odciski palców czy sprawdzić swój czas reakcji za kierownicą. Odważniejsi będą mogli przeprowadzić sekcję. Dla dzieci przygotowano tor zręcznościowy, samochody elektryczne czy zaaranżowaną salę przesłuchań.

Strona muzeum

Zamek Rakvere, Vallimägi, Rakvere, Estonia

Nawiguj

Zamek w Rakvere wzniesiono w XIII wieku. Po wojnach inflanckich warownia przeszła w ręce Rosjan. W pierwszej połowie XVIII wieku zamek przestał funkcjonować w wyniku wielu uszkodzeń poniesionych podczas III wojny północnej. Jego kamienie wykorzystywali mieszkańcy do budowy domostw. Do dziś zachowała się spora część ruin. Latem organizowane są tutaj imprezy plenerowe.

Strona zamku

Rakvere Linnakodaniku Majamuuseum, Pikk 50, Rakvere, Estonia

Nawiguj

Muzeum Obywatelskie przedstawia codzienność mieszkańca Rakvere w XIX i na początku XX wieku. Placówka znajduje się w XVIII wiecznym domu przy jednej z najstarszych ulic w mieście. Niegdyś mieszkał tutaj: krawiec, rymarz, parkier, ślusarz. Na posesji znajdziemy altanę, studnię i ogród. We wnętrzu budynku znajdziemy oryginalny wystrój salonu, sypialni, jadalni, kuchni czy warsztatu krawieckiego.

Strona muzeum