Trasa 197: Jõeküla, Järva-Jaani, Järva, Tapa, Mõdriku  

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Purskav allikas, Jõeküla, 73014 Järva County, Estonia

Nawiguj

Na utworzonej wyspie na obszarze rezerwatu przyrody Endla (wskutek budowy przepustu w drugiej połwie XX wieku rzeka Oostriku znalazła się w nowym korycie) znajdziemy miejsce na idelany piknik. Obok miejsca ogniskowego znajduje się żyła wodna, która kilka lat temu tryskałą na wysokość metra. Lepsze miejsce na biwak ciężko znaleźć. Postawiono tutaj stół, wiatę i suchą toaletę. Miejsca na namiot nie ma wiele, ale dla jednej rodziny wystarczy.

Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik ja muuseumide keskus, Lai 1, Järva-Jaani, 73301 Järva maakond, Estonia

Nawiguj

Centrum zabytkowego schroniska i muzeum Järva-Jaani jest miejscem, które ucieszy każdego miłośnika motoryzacji. Najnowszy nabytek to samochód ratowniczy DAF FA1600. Pojazdy, które się tutaj znajdują były używane w okresie sowieckim i wyprodukowane głównie w krajach ZSRR. Kolekcja obejmuje około 500 różnego rodzaju pojazdów tj. autobusy, ciężarówki, traktory czy auta.

Strona muzeum

Museum of A. H. Tammsaare, Tammsaare-Põhja talu, Vetepere küla, 73416, 73416 Järva maakond, Estonia

Nawiguj

Muzeum działa od 1958 roku w domu, który zbudował brat wieszcza. To miejsce jest poświęcone Antonemu Hansenowi Tammsaare. Pisał powieści i opowiadania w pierwszej połowie XX wieku. Można tutaj zapoznać się z jego twórczością i życiorysem, a także zobaczyć typowy wystrój wnętrza z tamtego okresu.

Strona muzeum

Dwór w Albu, Albu, Järva County, Estonia

Nawiguj

Dwór zakonny pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Do dziś przetrwał główny budynek, stodoła, most łukowy, spichlerz, gorzelnia oraz teren zielony wokół kompleksu. W sezonie wakacyjnym posiadłość można zwiedzać. Jednak w trakcie roku szkolnego można tylko zobaczyć budynek z zewnątrz.

Tapa Muuseum, Mai pst 34, Tapa, 45106 Lääne-Viru maakond, Estonia

Nawiguj

Muzeum działa od 1994 roku i mieści się w domu wybudowanym w pierwszej połowie XX wieku. Zbiory ukazują kulturę i rozwój regionu Tapa. Dowiemy się dlaczego Tapa jest zwana miastem kolejowym i kiełbasianym, a także jak działało szkolnictwo i Punkt Pociągów Pancernych. Jedna z wystaw poświęcona jest ostatnim właścicielom ziemskim Tapy- rodzinie Von Focks.

Strona muzeum

Eesti piiritusetööstuse muuseum, Moe, 45005 Virumaa Zachodnia, Estonia

Nawiguj

Estońskie Muzeum Przemysłu Gorzelniczego-Centrum Turystyczne w Moel przenosi nas do XIX wieku. Możemy zobaczyć zabytkową kuchnię, gorzelnię umieszczoną w dawnej destylarni oraz zwiedzić ekspozycje muzealne. Przedstawiają one historię przemysłu spirytusowego od starożytności po lata współczesne. Oczywiście na miejscu dla chętnych istnieje możliwość skosztowania trunków marki Moel.

Strona muzeum

Rohu raketibaasi tuumalõhkepeade hoidla angaarid, Estonia

Nawiguj

W latach 60. i 70. XX wieku Związek Radziecki miał tutaj swoją bazę, która obsługiwała rakiety R-12. Funkcjonowała ona do 1978 roku. Dziś można zwiedzać ruiny hangarów rakietowych i usługowych. Na jednym z nich widnieje wizerunek Lenina. Było tutaj również lotnisko wojskowe.

Mõdriku manor, Mõdriku, 46609 Lääne-Viru County, Estonia

Nawiguj

W parku dworskim można zobaczyć kolumnę upamiętniającą wojnę francusko-rosyjską z 1812 roku. Najstarsza część dworu pochodzi z XVII wieku. Później był on wielokrotnie rozbudowywany . Dziś znajduje się w nim szkoła zawodowa.