Trasa 198: Käsmu, Viinistu, Hara, Raudsilla, Kolga

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Vana-Jüri kivid, Estonia

Nawiguj

Vana-Jüri kivid znajduje się w Parku Narodowym Lahemaa, który jest najstarszym takim obszarem chronionym w Estonii. Z tego punktu najlepiej widać zespół głazów starej jury. Naprawdę warto poświęcić dłuższą chwilę na spacer. Na terenie parku wybudowano wiele ścieżek i punktów obserwacyjnych. Dużą część powierzchni zajmują tutaj łąki zamieszkałe przez liczne zwierzęta.

Käsmu Maritime Museum, Merekooli 1, Käsmu, 45601 Lääne-Viru maakond, Estonia

Nawiguj

Muzeum Morskie Käsmu działa od 30 lat w budynku straży granicznej. Budynek powstał w czasach cesarstwa rosyjskiego. Główna wystawa opisuje historię i dzieje związane z wioską kapitańską Käsmu w Lääne-Virumaa. Muzeum znajduje się nad samym morzem, a widok można podziwiać nawet siedząc we własnym domu, gdyż właściciele udostępnili podgląd z kamerki internetowej.

Strona muzeum

Viinistu Art Museum, Ranna 1, Viinistu, 74701 Harju maakond, Estonia

Nawiguj

W dawnej chłodni należącej do budynku fabryki przetwórstwa rybnego od 2002 roku działa Muzeum Sztuki Viinistu. Jest jedyną prywatną przestrzenią, gdzie możemy podziwiać dzieła sztuki. Kolekcja pochodzi od Jaana Manitskiego. Każdy entuzjasta malarstwa i sztuki musi odwiedzić to miejsce. Znajdziemy tutaj prace estońskich artystów od XIX wieku do czasów współczesnych.

Strona muzeum

Laevavrakk, Kasispea, 74811 Harju County, Estonia

Nawiguj

Na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Lahemaa w 1984 roku osiadł na mieliźnie wrak radzieckiego statku towarowego “Raketa”. Ten obszar chroniony jest najstarszym i najwiekszym w Estonii. To właśnie tutaj znajduje się najdalszy punkt Estonii wysunięty na północ- przylądek Purekkari.

Hara Allveelavade Sadam – Submarine Base, Hara, 74810 Harju County, Estonia

Nawiguj

Baza łodzi podwodnych Hara powstała w na początku drugiej połowy XX wieku i działała aż do 1991 roku. Jest to bardzo ciekawe miejsce ze względu na to, że było ono przez większość czasu zamknięte dla ludzi. Dziś możemy śmiało zwiedzać to miejsce i poznać jego historię. Większość budynków została zniszczona, ale kilka ocalało, a molo stanowi najciekawszy punkt obserwacyjny całej bazy.

strona bazy

Tsitre vaatetorn, Tsitre, 74616 Harju County, Estonia

Nawiguj

Na szlaku turystycznym Tsitre Puude została wybudowana wieża widokowa w miejscu, gdzie znajdowała się sowiecka platforma straży granicznej. Z jej szczytu można zobaczyć zachodnie wybrzeże półwyspu Juminda. To również dobry punkt obserwacyjny na ptactwo gniazdujące w Zatoce Kolga.

Raudsilla puhkekeskus, Raudsilla talu, Uuri, 74627 Harju maakond, Estonia

Nawiguj

W Parku Narodowym Lahemaa utworzono kompleks rekreacyjny. Znajdziemy tutaj największe tipi w Estonii, które może pomieścić nawet do 300 osób. Na terenie oprócz mniejszych drewnianych tipi do wynajęcia są sauny, wiaty, zaplecze gastronomiczne. Możemy pójść do parku przygód, a jeśli jesteście większą grupą to warto skorzystać z szerokiego zakresu atrakcji, np. gry terenowe, wycieczki przyrodnicze, czy warsztaty rękodzieła.

Strona tipi

Kolga manor, Mõisa allee, Kolga, 74602 Harju maakond, Estonia

Nawiguj

Majestatyczny Dwór Kolga znajduje się w ciągłej renowacji, lecz to nie przeszkadza zwiedzającym w poznawaniu jego historii oraz piękna. Jest jednym z największych dworów w Estonii. W jego wnętrzu znajduje się lokalne muzeum opowiadające dzieje rezydencji, historię regionu Kuusalu oraz codzienne życie mieszkańców Kolgi.

Strona dworku