Trasa 2: Wyszogród, Płock, Sierpc, Włocławek

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Wisły, ul. Rynek 1, Wyszogród

Nawiguj

Wyszogród jest jednym z najstarszych miast Mazowsza. Jego długą i bogatą historię poznamy oglądając ekspozycje przygotowane w Muzeum Wisły.

Dzięki wystawie archeologicznej możemy prześledzić dzieje tego rejonu, poczynając od schyłkowego paleolitu. O tym jak żyła miejscowa ludność opowiada wystawa etnograficzna.

W tym kontekście wiele miejsca poświęcono Wiśle, która była źródłem pożywienia i dawała zajęcie mieszkańcom Wyszogrodu i okolic. Poznamy tu m.in. najstarsze śródlądowe jednostki pływające. Osobną część ekspozycji poświęcono także losom Żydów, którzy w przeszłości licznie zamieszkiwali te tereny.

Strona muzeum

Góra Zamkowa, Wyszogród

Nawiguj

Samochód parkujemy przy ul. Wiślanej i wchodzimy na Górę Zamkową. Kiedyś stał tutaj zamek, którego początki sięgały XIII wieku. Zamek został zniszczony przez Szwedów w trakcie potopu. Dziś nie ma już po nim śladu. Można za to podziwiać stąd widok na Wisłę. Około 100 metrów dalej zobaczymy pozostałości po najdłuższym drewnianym moście w Europie (1285 metrów długości i aż 59 przęseł).

Rogatki Warszawskie, al. Jana Kilińskiego 8a, Płock

Nawiguj

Rogatki Warszawskie (inaczej Wyszogrodzkie) zbudowano w latach 1816-1818 w stylu klasycystycznym. Swoją siedzibę mieli tu urzędnicy pobierający opłatę za wjazd do miasta. W pierwszej połowie XIX wieku na drogach wjazdowych do Płocka istniały cztery tego typu obiekty, a do naszych czasów przetrwały trzy.

Małachowianka, ul. Małachowskiego 1, Płock

Nawiguj

Jest to najstarsza szkoła w Polsce, jej korzenie sięgają 1180 r. Funkcjonowała kolejno jako szkoła kolegiacka, jezuicka i wreszcie publiczna. Na jej zabudowania składają się: dawna kolegiata św. Michała Archanioła z XIII wieku, gmach jezuicki z XVII wieku oraz współczesny, XX-wieczny budynek.

Aż do 1945 r. uczyli się tu jedynie chłopcy. Wśród absolwentów tej szkoły jest wiele znanych postaci, m.in. Tadeusz Mazowiecki, Ignacy Mościcki, czy Tony Halik.

Imię Stanisława Małachowskiego (stąd Małachowianka) szkoła otrzymała w 1921 r. Dziś jest to liceum ogólnokształcące. Szkołę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu.

Muzeum i archiwum szkoły

Muzeum Mazowieckie – oddział etnograficzny, ul. Kazimierza Wielkiego 11b, Płock

Nawiguj

Oddział muzeum mieści się w spichlerzu zbudowanym na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajdują się tu wystawy o charakterze etnograficznym. O kulturze ludowej Mazowsza opowiada ekspozycja pt. “Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata”. Z kolei wystawa pt. “Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji” przedstawia sztukę orientalną.

Godziny otwarcia

Muzeum Mazowieckie, ul. Tumska 8, Płock

Nawiguj

Jest to najstarsze publiczne muzeum w Polsce. Powstało w 1821 r.

Zobaczymy tu przede wszystkim wystawę poświęconą secesji i sztuce Młodej Polski. Zaprezentowano na niej aranżację mieszczańskich wnętrz, rzemiosło artystyczne, a także cenne rzeźby i obrazy m.in. Józefa Mehoffera, czy Jacka Malczewskiego.

Możemy tu ponadto zwiedzić wystawę historyczną pt. “X wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy”.

Godziny otwarcia

Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, ul. Tumska 3a, Płock

Nawiguj

Muzeum utworzono w 1903 r. Posiada jeden z pięciu najbogatszych skarbców w Polsce.

Muzeum mieści się w dwóch budynkach. W tzw. Starym Muzeum prezentowane są zbiory archeologiczne, rękopisy, meble, malarstwo i rzeźba, a także bogata kolekcja pasów kontuszowych.

Z kolei w budynku po dawnym opactwie benedyktyńskim można podziwiać bezcenne zabytki sztuki sakralnej, m.in. XIV-wieczną hermę św. Zygmunta (patrona Płocka), kielich Konrada Mazowieckiego, czy kielich Ferdynanda Wazy.

Godziny otwarcia

Wzgórze Tumskie, Płock

Nawiguj

Wzgórze Tumskie wznosi się malowniczo nad doliną Wisły oferując wspaniałe widoki. Jest to najstarsza część Płocka, pełna cennych zabytków (Zamek Książąt Mazowieckich, bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, itd.). Warto wybrać się tutaj na klimatyczny spacer.

Poniżej wzgórza znajduje się nietypowe molo, które ciągnie się wzdłuż linii brzegowej. Nieco dalej jest amfiteatr. Latem jest to miejsce wielu koncertów. Tutaj możemy zakończyć naszą przechadzkę.

Muzeum Wsi Mazowieckiej, ul. Narutowicza 64, Sierpc

Nawiguj

W skansenie zgromadzono obiekty o charakterze mieszkalnym, gospodarczym, przemysłowym i sakralnym. Obok nich znajdują się liczne elementy małej architektury – kapliczki, studnie, czy piwnice. Zwraca uwagę dbałość o detale, takie jak ogródki i sady przy gospodarstwach, a także zwierzęta w niektórych zagrodach.

Całość przedstawia jeden z typów XIX-wiecznej wsi, tzw. rzędówkę. Uzupełnieniem jest kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, m.in. dworski, karczemny, czy młynarski.

Wygląd izb chłopskich i wnętrz dworskich zmienia się w zależności od kalendarza. W muzeum można ponadto obejrzeć dwie stałe wystawy, prezentujące rzeźbę ludową oraz transport dworski.

Skansen urzeka nie tylko turystów, lecz także filmowców. Nagrywano tu filmy pt.: “Ogniem i Mieczem”, “Pan Tadeusz”, czy “Szwadron” oraz serial pt. “Przeprowadzki”.

Godziny otwarcia

Zapora Włocławek

Nawiguj

Zaporę zbudowano w 1970 r. W efekcie powstał największy w Polsce sztuczny zbiornik (Jezioro Włocławskie). Z kolei na zaporze znajduje się największa w Polsce elektrownia przepływowa.

Budowla najlepiej prezentuje się z dołu. Do punktu z którego można ją oglądać prowadzą betonowe schody. W przeszłości miejsce to było świadkiem dramatycznych wydarzeń. Właśnie tutaj zabójcy wrzucili do Wisły ciało ks. Jerzego Popiełuszki. Jest tu tablica pamiątkowa, a niewiele dalej krzyż poświęcony duchownemu.