Leśny Park Niespodzianek, ul. Zdrojowa 16, Ustroń
Park wyróżnia się spośród tego typu obiektów ponieważ znaczna część zwierząt swobodnie porusza się po jego terenie. Możemy do nich podchodzić a nawet karmić je. Oczywiście zwierzęta, które mogłyby być niebezpieczne dla człowieka mają swoje wybiegi, a ptaki woliery.
Możemy tutaj zobaczyć m.in.: żubry, jelenie, dziki, żbiki, czy jenoty. Wśród ptaków z kolei: sowy, sokoły, czy bieliki.
W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej zobaczymy wystawy zwierząt z Ameryki Północnej, Afryki i Europy oraz filmy o tematyce przyrodniczej.
Protip: Jeśli przyjedziecie tu z małym dzieckiem, to odradzam Wam zabieranie do parku wózka. Ścieżki są wyłożone luźnymi kamieniami (więc kółka będą się zapadać), są też strome podjazdy, dlatego wózek będzie problemem.
Muzeum Motocykli Zabytkowych “Rdzawe Diamenty”, ul. Kościelna 21, Ustroń
W muzeum można podziwiać wyjątkową kolekcję ponad 70 zabytkowych motocykli z lat 1924-1980. Część egzemplarzy to unikaty, które można zobaczyć tylko tutaj.
Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się: Zuendapp EM 250 z 1924 r., Benelli 500 SV z końca lat 30. XX wieku, NSU 351 z 1936 r., BSA 500 z 1931 r., a także francuski motocykl wojskowy Gnome et Rhone.
Zobaczymy tu także replikę samolotu Hansa-Brandenburg C-I, wykonaną na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ponieważ jest to prywatne muzeum przed wizytą warto upewnić się, że w danym dniu będzie otwarte.
Dworzec Dobrych Myśli, ul. Dworcowa 4, Ustroń
Czy wiecie jak zaczęła się historia misia-zabawki? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie zajrzyjcie na Dworzec Dobrych Myśli.
Można tu zobaczyć oryginalną kolekcję… a jakże, misiów. Najstarszy ma 120 lat, najmniejszy tylko 2 milimetry (!) za to największy aż 10 metrów.
Oprócz największej w Europie kolekcji misiów zobaczymy tu również miniaturowe krawiectwo artystyczne oraz wystawę lalek w regionalnych strojach z całego świata.
Most Przyjaźni, Cieszyn
Wzgórze Zamkowe, Cieszyn
Najpierw udajemy się na Wzgórze Zamkowe. Znajduje się ono w centrum Cieszyna i zasiedlane było już od czasów starożytnych.
Zobaczymy tu Rotundę św. Mikołaja i św. Wacława zbudowaną w XII wieku. Jest to najstarszy obiekt murowany na Śląsku, a jednocześnie jeden z nielicznych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Możemy ją oglądać na banknocie o nominale 20 PLN.
Uwagę zwraca także Wieża Piastowska z XIV wieku, która pozostała po średniowiecznym, gotyckim zamku Piastów.
Browar w Cieszynie, ul. Dojazdowa 2, Cieszyn
Browar położony jest na Wzgórzu Zamkowym i mieści się w zabytkowym budynku z 1846 r. Jest to najdłużej nieprzerwanie działający browar w Polsce.
Miejsce to można określić mianem żywego muzeum piwowarstwa. Podczas zwiedzania na własne oczy zobaczymy, jak powstaje piwo. Poznamy poszczególne etapy jego produkcji: śrutowanie, zacieranie, warzenie, filtrację i leżakowanie.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, piwowarem który przepracował w tym miejscu 20 lat. Dzięki jego wiedzy i pasji wizyta tutaj należy do niezapomnianych.
Z racji dużej liczby chętnych warto wcześniej zarezerwować bilet.
“Cieszyńska Wenecja”, ul. Przykopa, Cieszyn
Schodzimy ze Wzgórza Zamkowego i idziemy zobaczyć “Cieszyńską Wenecję”. Jest to część starego miasta wzdłuż fragmentu ul. Przykopa.
Znajdują się tutaj budynki z XVIII-XIX wieku, do których wchodzi się mostkami przerzuconymi przez Młynówkę. Kiedyś należały do rzemieślników, którzy do wykonywania swojej pracy potrzebowali stałego dostępu do wody.
Studnia Trzech Braci, ul. Trzech Braci, Cieszyn
Muzeum Śląska Cieszyńskiego, ul. Regera 6, Cieszyn
Muzeum zostało założone w 1802 r. przez ks. Leopolda Jana Szersznika. Jest to najstarsze muzeum publiczne w Polsce.
Możemy tutaj obejrzeć dwie wystawy stałe. Pierwsza pt. “Sztuka gotyku i renesansu” prezentuje malarstwo i rzeźbę z okresu od XIV do połowy XVII wieku. Druga pt. “Na skrzyżowaniu dziejów i kultur” poświęcona jest historii Śląska Cieszyńskiego.
Jednym z ciekawszych eksponatów, jakie tutaj zobaczymy, jest ręka mumii. Zwiedzanie muzeum odbywa się z przewodnikiem, rozpoczyna się o określonych porach i trwa 1,5 godziny.
Kościół pw. św. Krzyża, ul. Szersznika 3, Cieszyn
Świątynia została zbudowana w XVIII wieku. Uległa znacznym zniszczeniom podczas pożaru miasta w 1789 r. Po pożarze odrestaurowano ją w stylu barokowym. Duże zasługi miał przy tym pochodzący stąd ks. Leopold Jan Szersznik.
Odwiedzając Cieszyn warto wiedzieć, że ks. Szersznik był osobą wielce zasłużoną dla miasta. Pomagał przy jego odbudowie po wspomnianym pożarze. Był także pionierem muzealnictwa i angażował się w działalność biblioteczną.
Zgromadził olbrzymi księgozbiór oraz wiele eksponatów muzealnych. Jego kolekcja stanowi dziś znaczną część zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Książnicy Cieszyńskiej, do której udamy się niebawem.
Rynek, Cieszyn
Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46, Cieszyn
Jest to biblioteka publiczna o statusie naukowym. Zajmuje się gromadzeniem, konserwacją i ochroną regionalnego dziedzictwa piśmienniczego. Najstarszą i najcenniejszą kolekcją, jaka się tu znajduje jest księgozbiór ks. Leopolda Jana Szersznika.
Warto wejść tutaj choć na chwilę. Ciężkie regały pełne zabytkowych woluminów z pewnością zrobią na Was wrażenie. Mi tym razem się nie udało (stąd brak zdjęć w galerii), ale byłem tu wcześniej i z czystym sumieniem mogę zarekomendować to miejsce.