Trasa 201: Viljandi, Karksi, Pernova, Loomse

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Viljandi Museum, Johan Laidoneri plats 10, Viljandi, Estonia

Nawiguj

Od 1878 roku w budynku dawnej aptece mieści się Muzeum Vijandi. Celem wystaw jest przybliżenie historii i życia mieszkańców miasta na przestrzeni lat. Na ekspozycji związanej z fauną i florą uwagę przyciąga rekordowy szczupak, którego złowiono w tutejszym jeziorze w 1991 roku. Dzieje powiatu poznajemy od czasów prehistorycznych. Zgromadzono tutaj narzędzia codziennego użytku, sprzęt wojskowy czy biżuterię od mezolitu do XIII wieku. Osobna wystawa poświęcona jest kulturze chłopskiej.

Strona muzeum

Viljandi vana veetorn, J. Laidoneri, Viljandi, Estonia

Nawiguj

30-sto metrowa wieża ciśnień została zbudowana w 1911 roku i dziś jest otwarta dla turystów. Z jej szczytu rozciąga się panorama na miasto wraz z jeziorem. Idąc w górę zobaczymy archiwalne fotografie ukazujące dzieje wieży.

Strona wieży

Heimtali muuseum, Heimtali, 71102 Viljandi County, Estonia

Nawiguj

W ceglanym budynku z 1864 roku, w którym niegdyś była szkoła dziś znajdziemy Muzeum Życia Domowego Heimtali. Już przed wejściem widzimy kolorowy płot, który jest zapowiedzią tego co czeka nas w środku. A po przekroczeniu progu chaty zobaczymy kolekcję rzemiosła, artykuły gospodarstwa domowego, salę szkolną wraz z wyposażeniem czy tekstylia wraz z ubraniami. Jednak najcudowniejszą kolekcją jest gromada szydełkowych zwierząt w pokoju zabaw.

Strona muzeum

Karksi Order Castle Ruins, Karksi-Nuia, 69104 Viljandi County, Estonia

Nawiguj

Na wzgórzu w XIII wieku wzniesiono Zamek Karksach. W latach 70. XVIII wieku powstał obok barokowy kościół św. Piotra. Po rozkazie Piotra I twierdzę zburzono i do dziś zostały tylko fragmenty murów oraz dwie kwadratowe wieże. To miejsce jest jednym z bardziej rozpoznawanych w mieście.

Pernova Nature House, A. H. Tammsaare pst 57, Pärnu, 80016 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

Dom Przyrody Pernova zaprasza całe rodziny do eksploracji wystaw tematycznych związanych fauną i florą występującą w Estonii oraz na świecie. W akwariach żyją ryby występujące na terenie kraju jak i okazy bardziej tropikalne. Na drugim piętrze czekają na nas oranżerie z roślinnością tropikalną oraz pustynną. Na trzecim piętrza umieszczono ekspozycje o kosmosie.

Strona muzeum

Pärnu rannaniidu matkarada, Ranna pst 9, Pärnu, 80012 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

W rezerwacie przyrody Pärnu utworzono pieszy szlak prowadzący przez zalaną łąkę. Trasa ma ponad 600 metrów. Z wieży widokowej zobaczymy chronione gatunki roślin występujące na łąkach oraz bezkres Morza Bałtyckiego. Na terenie rezerwatu można spotkać pasące się bydło.

Uue Kunsti Muuseum / Museum of New Art, Rüütli 40a, Pärnu, 80010 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

W kolekcji muzealnej znalazło się około tysiąc dzieł sztuki współczesnej. Zobaczymy tutaj dzieła artystów z całego świata. Oczywiście na wystawach znajdziemy także estońską sztukę ludową. Jest tu również wideoteka, która posiada 1200 filmów dokumentalnych w swoim asortymencie. Co roku w lipcu organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych.

Strona muzeum

Czerwona Wieża, Hommiku 11, Pärnu, 80011 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

W wieży wybudowanej w XV wieku utworzono wystawę, która opisuje dzieje średniowiecznego Nowego Pärnu oraz okolic. Na poddaszu wieży wyświetlana jest animacja opowiadająca o losach miasta. Na drugim piętrze umieszczono makietę średniowiecznego miasta Uus-Pärnu. Polecam zajrzeć na podwórze muzeum, gdzie można zagrać w średniowieczną grę.

Strona wieży

Town Hall, Nikolai 3, Pärnu, 80010 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

We wczesnoklasycystycznym budynku z 1797 roku dziś mieści się miejski ratusz. Budynek był jednym z najbardziej okazałych w mieście. W pierwszej połowie XX wieku wybudowano nową siedzibę dla Rady Miejskiej w stylu secesyjnym z domieszką neobarokowych elementów. Bez wątpienia uliczki Starego Miasta Pärnu z drewnianymi zabudowaniami są jednymi z najbardziej urzekających w Estonii. Najstarszy budynek pochodzi z 1658 roku.

Pärnu Museum, Aida 3, Pärnu, 80010 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

To jedno z bardziej innowacyjnych muzeów w krajach nadbałtyckich. Jest tu ukazana historia Estonii oraz miasta Pärnu od epoki kamienia aż do czasów okupacji sowieckiej. Dzięki interaktywnym wystawom można przyjrzeć się jak ewoluował kurort i jak wyglądało w nim życie zwykłych mieszkańców.

Strona muzeum

Koidula Muuseum, J. V. Jannseni 37, Pärnu, 80032 Pärnu maakond, Estonia

Nawiguj

Muzeum jest poświęcone znanej poetce estońskiej- Lydii Koiduli, która tworzyła w okresie narodowego przebudzenia. Mieści się ono w jej domu. Wystawy nie tylko ukazują historię jej życia czy twórczość, ale również można się dowiedzieć jak działała szkoła w XIX wieku. Jedna z ekspozycji opowiada o początkach tworzenia się dziennikarstwa na terenie Estonii.

Strona muzeum

Automuuseum, E67, Loomse, 87222, Estonia

Nawiguj

Nie trzeba być fanem motoryzacji żeby zachwycać się ekspozycją zgromadzoną w Muzeum Samochodów w Halindze. To jedno z największych tego typu placówek w Unii Europejskiej ze zbiorami aut produkowanych przez ZSRR. Jednym z samochodów jakie tu znajdziemy to Rambler ’63. Zobaczymy tutaj wozy sprzed wojny oraz klasyki europejskie.

Strona muzeum