Trasa 203: Sarema

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ninase pank, Tagaranna, 93616 Saare County, Estonia

Nawiguj

Na wyspie znajdziemy sporo klifów, ale ten jest chyba najbardziej majestatyczny ze względu na swoją wielkość. Widok na klify, plażę i morze jest ujmujący. Polecam spacer wzdłuż klifu podczas zachodzącego słońca. Znajdziemy tutaj różne budowle obronne oraz okopy. W pobliżu parkingu wybudowano wieżę widokową.

Odalätsi allikad, Odalätsi, 93468 Saare County, Estonia

Nawiguj

Pośród wydm i lasu sosnowego znajduje się źródło Odalätsi. Woda ta spływa z pobliskich bagien. Legenda głosi, że ten kto się napije lub umyje w niej twarz to będzie wiecznie młody. Cały teren jest objęty ochroną krajobrazu Odaläts.

Kuriku pank, 93451 Saare County, Estonia

Nawiguj

Jeśli szukacie pięknego i spokojnego miejsca na postój to tutaj śmiało możecie zaparkować. Kamienista plaża oraz otaczające ją lasy będą również idelaną przestrzenią, gdzie warto udać się na spacer wzdłuż kilometrowego klifu.

Latarnia morska Kiipsaare, 93443, Estonia

Nawiguj

Latarnia została wzniesiona w 1933 roku i ma 25 metrów wysokości. Dziś jest już nieużywana, a jej kąt nachylenia mimo, że niewielki sprawia wrażenie jakby miała się zawalić. Niestety by do niej dotrzeć trzeba pokonać 5 kilometrowy odcinek. W sezonie letnim można wynająć rowery od osób, które znajdziemy na parkingu.

Mihkli Talumuuseum Saaremaal, Viki, 93401 Saare County, Estonia

Nawiguj

Niewątpliwie to miejsce jest uznawane za perłę dziedzictwa kulturowego. Możemy tutaj bowiem odwiedzić kompleks rolniczy, który był przekazywany z pokolenia na pokolenie przez wiele lat. Gospodarstwo Mihkli Talu było jednym z najstarszych we wsi Viki. Budynek mieszkalny powstał w 1834 roku. We wszystkich obiektach utworzono ekspozycję, która odzwierciedla codzienne życie w tamtych latach. Najstarszym eksponatem jest lodówka z 1788 roku. W sezonie można tutaj urządzić piknik.

Strona muzeum

Sõrve Muuseum, Sääre piirivalvekordon, Sääre, Estonia

Nawiguj

Muzeum Wojskowe Sõrve znajdziemy w budynku byłego posterunku straży granicznej Sääre i działa od 2004 roku. Zebrano tutaj przedmioty nie tylko w tematyce militarnej, ale i również przyrodniczej czy regionalnej. Zobaczymy tutaj sprzęt wojskowy używany w czasach sowieckich oraz przez wojska NATO współcześnie.

Strona muzeum

Tehumardi öölahingu mälestusmärk, Unnamed Road, Tehumardi, 93222, Estonia

Nawiguj

Pomnik Nocnej Bitwy Tehumard stanął by upamiętnić poległych w walce w 1944 roku. W starciu brały udział wojska radzieckie oraz niemieckie. Jest uważana za jedną z najbardziej brutalnych bitew w tym rejonie. Warto przejść się i zobaczyć pochówek łodziowy w Salme, który jest oddalony około kilkaset metrów. W tym miejscu zostało rytualnie pochowanych 41 mężczyzn w dwóch łodziach, którzy zginęli prawdopodobnie w czasach epoki wikingów.

Zamek Kuressaare, Lossihoov 1, Kuressaare, 93810 Saare maakond, Estonia

Nawiguj

Zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku. Twierdza jest najlepiej zachowaną budowlą średniowieczną o takim zastosowaniu na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Dziś znajduje się tutaj Muzeum Regionalne Saaremaa. Udostępniono dla gości wystawy opisujące dzieje zamku, miasta oraz wyspy. Ze szczytu zamku rozciąga się panorama na morze oraz zieloną okolicę.

Strona zamku

Asva Viikingiküla, Nõmme, Kahtla küla Saaremaa vald, 94420, Estonia

Nawiguj

W miejscu obozu Wikingów Saaremaa dziś powstała Wioska Wikingów Asva. Niestety gród jest otwarty tylko w sezonie wakacyjnym. Przy głównym budynku organizowane są różne pradawne aktywności. W zbrojowni zgromadzono miecze, topory, czy zbroje. Jeśli ktoś jest fanem prostych dań to tu może skosztować regionalnego chleba i samemu upiec podpłomyki. Dla miłośników zwierząt zorganizowano tutaj niewielkie mini ZOO.