Trasa 204: Lihula, Klostri, Ungru, Haapsalu

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Lihula mõis, Lihula, 90303 Pärnu County, Estonia

Nawiguj

Klasycystyczny dwór wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Od 1995 roku mieści się tutaj muzeum Lihula. Ekspozycje ukazują dzieje miasta. Prezentowane są stroje, dywany, koce czy narzędzie, którymi się posługiwano w regionie Lihula. Do dziś zachowało się parę budynków gospodarczych oraz robotniczych.

Strona muzeum

Penijõe mõis, Penijõe, 90305 Pärnu County, Estonia

Nawiguj

W dworku Penijõe, dowiemy się wszystkiego na temat Parku Narodowego Matsalu. Ze zgromadzonych ekspozycji możemy dowiedzieć się kto zamieszkuje ten teren. Poznać ukształtowanie terenu i jak ono wpływa na ekosystem. Warto obejrzeć około 20-sto minutowy seans “Rok Matsalu. Życie w Matsalu od lodu do lodu”. Oczywiście po zwiedzaniu można udać się w pieszą wędrówkę szlakiem turystycznym Penijõe (około 7 km), który rozpoczyna się właśnie w tym miejscu.

Strona muzeum

Kloostri linnuvaatlustorn, Kloostri, 90206 Pärnu County, Estonia

Nawiguj

Nad rzeką Kasari wybudowano 16-sto metrową wieżę widokową, z której rozciąga się widok na tereny zalewowe. Jest to również dobry punkt widokowy do obserwacji saren, łosi czy latem gniazdujących tu bocianów, kaczek oraz łabędzi.

Ungru lossi varemed, Kiltsi tee, Haapsalu, 90403 Lääne maakond, Estonia

Nawiguj

Ruiny neobarokowego zamku Ungru z 1523 roku uchodzą za najbardziej imponujące w całej Estonii. Budowa posiadłości nigdy nie została ukończona. Łudząco przypomina zamek Merseburg w Niemczech będąc niemalże jego kopią. Stało się to za sprawą Hrabiego Ungern-Sternberga, który obiecał córce władcy zamku Merseburg iż wybuduje dla niej identyczną rezydencję. Jednak jej nagła śmierć położyła kres budowie.

Railway and Communications Museum, Raudtee 2, Haapsalu, 90504 Lääne maakond, Estonia

Nawiguj

W dawnej stacji kolejowej, która obsługiwała podróżujących do kurortu Haapsalu utworzono Muzeum Kolejnictwa i Komunikacji. Została zbudowana na początku XX wieku. Zwiedzający mogą zobaczyć jak się zmieniało kolejnictwo na przestrzeni lat w Estonii. Ekspozycje przedstawiają także dawne urządzenia telegraficzne, telefoniczne, telewizory czy sprzęt do odtwarzania muzyki.

Strona muzeum

Zamek w Haapsalu, Lossiplats 3, Haapsalu, 90502 Lääne maakond, Estonia

Nawiguj

Średniowieczny zamek Haapsalu powstał w XIII wieku dla książąt-biskupów z Saare-Lääne. W 1688 roku został strawiony przez pożar. Dziś ruiny zamku wraz z katedrą Świętego Mikołaja reprezentują styl romańsko-gotycki. Kościół jest największą, jednonawową tego typu budowlą w krajach bałtyckich. Warto zwrócić uwagę na rzeźbę Maryi Dziewicy z Dzieciątkiem autorstwa Hille Palm. To właśnie w tym miejscu krąży słynna legenda o Białej Damie.

Strona zamku

Rannarootsi muuseum,Sadama 32, Haapsalu, 90502 Lääne maakond, Estonia

Nawiguj

To muzeum skupiło się na ukazaniu jak przebiegała historia założenia szwedzkiej osady na terytorium Estonii. Ekspozycje ukazują ich działalność na przestrzeni lat. Do perełek w zbiorach należy 20-sto metrowa kołdra, na której wyhaftowano dzieje tutejszych Estończyków.

Strona muzeum