Trasa 205: Kadarpiku, Rummu, Paldiski, Kloogaranna, Vääna

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ants Laikmaa Majamuuseum, Kadarpiku, Lääne County, Estonia

Nawiguj

Ants Laikmaa studiował malarstwo w Petersburgu i na Akademii Sztuk w Dusseldorfie. Zorganizował pierwszą wystawę sztuki w Estonii oraz założył szkołę artystyczną. W domu, który sam zaprojektował i mieszkał, stworzono muzeum. Na parterze, prezentowana jest ekspozycja poświęcona życiu artysty. Na wyższym piętrze znajdują się jego atelier, gabinet oraz sypialnia, zawierające osobiste przedmioty i eksponaty z zakresu etnografii.

Strona muzeum

Rummu quarry, Haapsalu mnt 13, Rummu, Harju maakond, Estonia

Nawiguj

Jest to zalany kamieniołom wapienia z kryształowo czystą, lekko zielonkawo- niebieską wodą. Obok, znajdują się dwa byłe więzienia. W czasach sowieckich to właśnie więźniowie wykonywali prace wykopaliskowe. Po zakończeniu prac, kamieniołom wypełnił się wodą gruntową, która zalała budynki gospodarcze i maszyny. Obecnie, ten “podwodny świat” można podziwiać korzystając z wypożyczalni sprzętu wodnego (kajaków, SUP-ów, rowerków itp.). Niedaleko jest hałda żużla, z której rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

Strona atrakcji

Latarnia morska Pakri, Majaka tee 45, Paldiski, Harju maakond, Estonia

Nawiguj

Latarnia morska Pakri jest najwyższa w Estonii- ma 52 m. Po pokonaniu 275 stopni, możemy podziwiać malownicze klify brzegowe i piękny widok na morze. W 1890 r. wybudowano nową kamienną wieżę, w odległości 80 m od starej, ponieważ z powodu erozji brzegowej, stara latarnia była zbyt blisko krawędzi klifu.

Częściowo ocalały korpus pierwszej wieży wkrótce przestanie istnieć, ponieważ morze zmywa podwyższony brzeg, wskutek czego historyczny budynek niedługo całkowicie zniknie pod wodą.

Treppoja Cascade, Kloogaranna, Harju County, Estonia

Nawiguj

Kaskada Treppoja to jedna z największych kaskad w Estonii. Znajduje się przy drodze Tallinn-Paldiski. Jest długa na ok. 10 km i szeroka na ok 20 km2. Zaczyna się na przylądku Illurma, a następnie opada w dół po stoku płaskowyżu zbudowanego z wapienia, kierując się w stronę zatoki Lahepere. Na terenie o szerokości od 2 do 15 m można zauważyć sześć odcinków o wysokości do 1,5 m na każde 100 m. Kaskada nie zdołała wykształcić kanionu z powodu niewielkiej ilości wody i młodego wieku.

Keila waterfall, Lõokese tee, Meremõisa, Harju maakond, Estonia

Nawiguj

W niewielkim miasteczku Keila-Joa, na rzece Keila, znajduje się wodospad, trzeci co do wielkości w Estonii. Szeroki na kilkadziesiąt m i wysoki na 6 m. Obok katarakty znajduje się odnowiona elektrownia wodna oraz park, który pozwoli nam rozprostować nogi. Z ogrodu biegnie trasa wzdłuż brzegu rzeki, która poprowadzi nas przez 2 wiszące mosty wprost do wodospadu.

Keila-Joa Manor, Keila-Joa, Harjumaa, Estonia

Nawiguj

Z wodospadu kierujemy się do kompleksu dworskiego Keila-Joa, który położony jest w urokliwym miejscu, wzdłuż rzeki płynącej przez malowniczą dolinę. Wybudowano go w 1833 r. To właśnie tu, po raz pierwszy, wybrzmiał dla cara Mikołaja I hymn imperium rosyjskiego “Boże, Cara chroń!”. W zamku znajduje się hotel, restauracja oraz muzeum, które gromadzi eksponaty związane m.in. z historią obiektu. Kompleks należy do Krajowego Rejestru Zabytków Kultury. 

Strona muzeum

I maailmasõja aegsed kaevikud ja varjendid, Naage, Harju County, Estonia

Nawiguj

Schron bojowy w Türisalu-Naage to część twierdzy morskiej Piotra Wielkiego, budowany do 1917 r. Jest częścią kompleksu fortyfikacyjnego wokół Tallina z lat 1913-1917 i wyłania się z ziemi na około 2 m. Stanowi archetypowy przykład umocnień z tego okresu. Ma ok. 30 m długości i 9 m szerokości, a długość rowu wynosi ok. 60 m. Grubość betonowego sufitu to około 2,5-3,5 m. 

Vääna Manor, Vääna, Harju County, Estonia

Nawiguj

Dworek Vääna położony jest ok 30 km od stolicy. Zbudowany na zlecenie bałtyckiej rodziny von Stackelberg. Jeden z najbardziej nietypowych dworów późnego baroku w Estonii. Rotundy zostały połączone z końcami budynku, który sam miał długi i wąski środkowy odcinek. Jedna z rotund mieściła kolekcję sztuki Stackelbergów. Obecnie, mieści się tu przedszkole i szkoła podstawowa, dlatego też zwiedzanie możliwe jest tylko z zewnątrz.